Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Sümük Renginiz Ne Anlatıyor? Hastalık Analizi

acik_renk_ve_akiskan_sumuk.jpg
Sümük solunum sisteminin korunmasını sağlayan vücut sıvısıdır. Peki sümük renginiz ne anlatıyor? Vücut salgısı olan sümük renginden hastalık...
Yazar Puanı:
4.75/5,
 1. Editor
  Sümük solunum sisteminin korunmasını sağlayan vücut sıvısıdır. Peki sümük renginiz ne anlatıyor? Vücut salgısı olan sümük renginden hastalık analizi yapılabilir mi?

  Sümük Renginiz Ne Anlatıyor?

  Sümük vücudunuzdaki değişimler ya da yeni başlayan hastalıklar hakkında bilgi verebilir. Rengi ve kokusu incelendiğinde vücudunuzdaki sıvı eksikliği, alerji gibi rahatsızları analiz edebilirsiniz.

  acik_renk_ve_akiskan_sumuk.jpg

  Açık Renk ve Akıcılık

  Temiz ve açık renkli ise solunum yolunuzda bir sorun olmadığı anlamına gelir. Burun deliklerinize girebilecek virüsler ve bakterilerle savaşan proteinler ve antikorlar içerir. Kaşıntı ve hapşırık varsa alerji belirtisi olabilir.

  acik_ve_kalin_sumuk_rengi.jpg

  Açık ve Kalın Yapılı


  Kronik alerjinin belirtisi olabilir. Bu durumda burun tıkanır ve soluk alma zorlaşır. Uzun süre devam etmesi durumunda doktora gitmeniz gerekir.

  beyaz_sumuk.jpg

  Beyaz

  Burunda nem kaybı olduğunu ifade eder. Mukusun rengi beyaz bulutlu bir görüntü oluşturur.

  sari_sumuk_hastalik.jpg

  Sarı

  Kabarcıklarınızın renginin sarıya dönüştüğünü fark ederseniz dinlenmeniz ve bol sıvı almanız gerekir. Bu virüs ve bakteri oluşumunun işaretidir.

  yesil_sumuk.jpg

  Yeşil

  Vücudunuzun enfeksiyondan kurtulmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor olduğunun bir işaretidir. Bununla birlikte, semptomlar 10 günden daha uzun sürerse, bakteriyel bir enfeksiyon olabileceği için bir doktor ziyaret edin.

  pembe_yada_kirmizi_sumuk_rengi.jpg

  Pembe ya da Kırmızı

  Genellikle burun ameliyatı gibi durumlardan sonra ortaya çıkar. Bu durumda yarım saat içinde durmazsa da hemen doktora gitmeniz gerekir. Önemli bir sorunun habercisi olabilir.

  kahverengi_sumuk_neden_olur.jpg

  Kahverengi


  Kurumuş kan kahverengi sümüğe neden olabilir. Tuzlu su ile burnunuzu temizleyebilirsiniz.

  siyah_sumuk_hastalik_belirtisi.jpg

  Siyaha Yakın

  Sigara alışkanlığı olan kişilerin en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Bu durumda burnunuzu sık sık temizlemelisiniz. Mantar habercisi de olabilir.

  yapiskan_kokulu_sumuk_rengi_hangi_hastalik.jpg

  Yapışkan ve Kokulu

  Solunum yolunuzda enfeksiyon olduğunun habercisi olabilir. Enfeksiyon ve virüslerden kaynaklanır.

  sumuk_rengi.jpg

  Ek Bilgi

  Sümüğünüz beyaz, yeşil veya sarıysa, muhtemelen burun akıntısı yaşıyorsunuz demektir. Soğuk algınlığı belirtisi olabilir. 2 hafta içinde iyileşmezseniz doktora başvurmanız gerekir.

  Makaleyi Paylaş

  Abcminik bunu beğendi.

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!