Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Telefonsuz Yaşayamam! Nomofobi Nedir?

nomofobi.jpg
Günümüzde hayatımızın en önemli parçası haline gelen akıllı telefonlar bağımlılık yaratıyor. Telefonsuz yaşayamam! Nomofobi nedir? Eşiniz ya da...
Yazar Puanı:
4.25/5,
 1. Editor
  Yapılan araştırmalara göre akıllı telefon kullanıcıları günde ortalama 150 defa telefona bakıyor. Bu sayı genç bireylerde artış gösterebiliyor. Sizin de çevrenizde devamlı telefonu ile ilgilenen, sohbet esnasında dahi telefonu elinden bırakmayan biri varsa nomofobi sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

  Sosyal ortamdan uzaklaşmaya ve iletişim kopukluklarına neden olabiliyor. Erkeklerde kadınlardan daha fazla gözlenebiliyor. Çevrenizdeki bireylerde ciddi bir durum haline gelen ve sözel iletişimde sorun yaşayan biri varsa uzman yardımı alabilirsiniz.

  Nomofobi belirtileri telefonu sürekli kontrol etme isteği, internetten uzak kalma korkusu, sosyal ilişkilerde sorun, ergenlik dönemindeki kişilerde telefondan uzak kalma durumunda aşırı sinirli bir hale bürünme, etrafa ve kendisine zarar verme, telefondan uzak kalındığında kendini mutsuz hissetme, şarjın bitmesinden aşırı korkma durumları gelişebilir.

  Nomofobi fiziksel belirtilere de neden olabilir. Çarpıntı, panik atak, mide ağrısı ve baş dönmesi gibi nedenler oluşturabilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!