Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Tiroid hastalığı belirtileri

troid_hastaliginin_en_onemli_belirtileri (3).jpg
Tiroid hastalığına toplumda bir çok kişide rastlanır ancak geç fark edilmesi vücutta dengesizliğe neden olur. Tiroid hastalığının en önemli...
Yazar Puanı:
3.25/5,
Kullanıcı Puanı:
3/5,
 1. Editor
  Tiroid bezi boynun ön tarafında yer alır. Besinlerden alınan iyot ile metabolizmanızı, vücut sıcaklığını ve nabız oranınızı düzenleyen hormonların üretiminden sorumludur. Bu hormonların az yada fazla üretilmesi çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Kişinin günlük hayatını etkiler. Tiroid hastalığının en önemli belirtilerini sıraladık.

  Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
  Yorgunluk ve Uykusuzluk
  Vücudun enerji seviyesini etkilediği için uzun süre devam eden uykusuzluk ve bitkinlik hissi yaratır. Bu durum sinirlilik ve güç kaybına yol açar.
  troid_hastaliginin_en_onemli_belirtileri (1).jpg

  Kalp Atışında Değişiklikler
  Tiroid hastalığının en belirgin özelliklerinden biri de aniden değişen kalp atışlarıdır. Kişi bunu hisseder. Bazen artan ve bazen ise azalan kalp atışları kişileri rahatsız eder.

  Hızlı Kilo Verme Yada Alma
  Kısa bir süre içinde ortaya çıkan kilo artışı veya azalması, çok düşük veya çok yüksek tiroid hormonları anlamına gelebilir.

  Kuru Ciltler ve Kırılan Tırnaklar
  Kuru kaşıntılı cilt, tiroit bezi ile ilgili problemlerin işareti olabilir. Benzer şekilde, tırnaklarınız daha çabuk kırılmaya başladıysa tiroid hastalığının habercisi olabilir.

  Vücut Isısını Düzenleme Sorunları
  Tiroid hastalığı vücudunuzun sıcaklığını kontrol etme yeteneğini bozabilir. Çok üşüdüğünüzü hissedebilir yada aşırı terleme problemi yaşayabilirsiniz.
  troid_hastaliginin_en_onemli_belirtileri (2).jpg

  Boyun Şişmesi
  Boyun bölgesinde şişme veya genişleme, tiroid beziyle ilgili sorunların görünür bir işaretidir.

  Kas Ağrıları
  Hipotiroid belirtileri, vücudun farklı yerlerinde ağrı hissedebilir. Aniden hissedilen kol yada bacak krampları buna örnek olabilir.
  Tiroid hastalığının en sık rastlanılan belirtilerini sizde hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. nalanbravo
  Tedavi çok önemli
 2. yekin97
  Tiroid nodülü hastalığı önemsenmediği durumlarda ilerisi için ciddi bir hastalıktır. Mutlaka ilk belirtisi ortaya çıktığında tedaviyi gerçekleştirmek gerekir.
 3. Nuga1905
  Hepsi mevcut bende tiroid hastasiyim ;(