Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Tüketemeden önce yıkamanız gereken 5 besin

badem.jpg
Sağlıklı ve lezzetli yemekler yapabilmek için bazı besinleri yıkanması bazı besinlerin ise yıkanmaması gerekir. Tüketmeden önce yıkamanız gereken...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
4/5,
 1. Editor
  Aile sağlığınızın korunması için besinlerin hijyenik ve sağlıklı olması gerekir. Bunun için yapmanız gereken ilk adım ise iyi bir yıkama olacaktır. İşte tüketmeye hazır hale getirmeden önce mutlaka yıkamanız gereken besinler.

  elma.jpg

  Taze Sebze ve Meyveler


  Mutlaka yıkanması gereken en önemli besin grubudur. Tarımsal ilaç kalıntılarını bu şekilde yok edebilirsiniz. Temizleyici madde kullanmadan sadece su ile yıkayın ve kurulayın.

  yikamaniz_gereken_besinler.jpg

  Konserve Besinler

  Açmadan önce mutlaka kutuyu yıkayın. Hijyenik olmayan ortamlarda saklanmış olabilirler. İçerisine teneke kutudan bakteri giremez ancak etrafının iyi yıkanmış olması gerekir.

  karpuz.jpg

  Kabuğu Yenilmeyen Besinler

  Kabukları tüketilmeyen besinler genellikle yıkanmaz. Bu gıdaların kabuklarını soymuş olsanız da içine bakteri girebilir.

  badem.jpg

  Kabuklu Yemişler

  Saklanma koşullarından emin olamadığınız kabuklu yemişleri açmadan önce mutlaka yıkamalısınız. Bazı besinlerin üzerinde yer alan bakteriler insan sağlığı için risk oluşturabilir.

  kuru_kayisi.jpg

  Kuru Meyveler

  Yüksek koruyucu madde içeren bu besinler kuruma döneminde bakteri oluşturmuş olabilir. Tüketmeden önce yıkayın ya da birkaç saat suyun içerisinde bekletin.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!