Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Un Zehirlenmesi Nedir

un_zehirlenmesi_nedir.jpg
Un dünyada en çok tüketilen gıdalardan biridir. Peki un zehirlenmesi nedir? Un zehirlenmesi nasıl olur? gibi bir soruyla karşılaşmış mıydınız?...
Yazar Puanı:
3.75/5,
 1. Editor
  Un zehirlenmesi doğrudan fark edilmiş bir hastalık olmamıştır. Amerika'da artan zehirlenme vakalarının nedeni araştırılırken şans eseri ortaya çıkmıştır. Devamlı olarak zehirlenen halkın evlerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda fark edilmiştir.
  un_zehirlenmesi.jpg

  Un zehirlenmesinin nedeni unun içerisinde yer alan koliform bakterisidir. Normal şartlarda undan elde edilen yiyecekler pişirilerek tüketildiği için sorun oluşmamaktadır. Bu bakterinin unun içerisine nasıl girebildiği konusunda ise en olası teori üretimden önceki ham bitki halidir. Hayvanların fazla olduğu bölgelerde üretilen unun temel maddesi olan buğday, mısır yulaf gibi bitkiler bu süreçte bakteriye maruz kalır ve üretim aşamasında tamamen yok olmazlar.

  Un zehirlenmesinden korunmanın en etkili yolu ise unun pişirilerek tüketilmesidir. Un saklama kaplarınızı nemden uzak tutmalısınız. Un paketinin üzerinde yazan son kullanma tarihinden önce tüketmeye dikkat edin.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!