Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Uyuyorum Ama Yorgun Uyanıyorum Diyorsanız

uyku_oncesi.jpg
Düzenli uyuduğunuz halde sabah kendinizi bitkin hissediyorsanız önerilerimiz var. Uyuyorum ama yorgun uyanıyorum diyorsanız bu yöntemler ile sabah...
Yazar Puanı:
4/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Uyku insanın vücudunu yenilediği en önemli zaman dilimidir. Organların çalışabilmesi ve cildin kendisini yenileyebilmesi için düzenli ve yeteri kadar uyuyor olmanız gerekiyor. Vücut fonksiyonlarının yenilendiği bu süreçte daha verimli uyuyabilmek için dikkat etmeniz gereken noktaları sıraladık.

  Uyku Öncesi Yapmanız Gerekenler

  Mideniz dolu uykuya dalmak gece boyunca sindirim sisteminizin yoğun çalışmasına neden olacaktır. Uyumadan en az 4 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız.

  Yatmadan önce bir bardak su içmek organlarınızın daha iyi çalışmasını sağlar. Baş ucunuzda her akşam bir bardak su olmalıdır.

  Karanlık ortamda uyumak uykuya dalmanızı ve gece boyunca daha rahat uyumanızı sağlar.

  Uyumadan önce giydiğiniz kıyafetlerin sizi üşütmeyecek ve terletmeyecek pamuklu giysiler olmasına dikkat edin.

  Derin bir uykuya dalabilmek için odanızda hafif kokulara yer verebilirsiniz. Vanilya ve tarçın kokuları daha iyi uyumanızı sağlar. Nane gibi uyku açan kokulardan uzak durmalısınız.

  Yatağınızın tam ortopedik olmasına dikkat edin. Kullandığınız yastığın size uygun olmasına özen gösterin. Gerekli durumlarda iki yastık kullanabilirsiniz.

  Yatak odanız gün boyunca kapalı ise yatmadan önce havalandırmalısınız. Oksijen akışını sağlamak daha rahat uyumanızı sağlar.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. kalliope85
  Ayrıca bir ek bilgi...
  Dinlenmenizi sağlayan (çocukların gelişiminde de çok Önemli olan) Melatonin hormonu, sadece saat 23:00-03:00 arası salgılanır. Tek koşulu ise uyurken odada hiç ışık olmamasıdır. Gece lambası dahil ...
  Eğer bu saatlerde uyuyorsanız melatonin salgılarsınız ve dinlenmiş olarak kalkma şansınız artar ... Sabah 03:00te yatıp akşam 19:00da uyansanız bile yorgun hissedeceksiniz , Çünkü melatonin bu saatler arasında salgılanmaz zaten güneş doğduktan sonra mümkün değil ...
   MasuM_Asi ve Zerbank bunu beğendi.