Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Vitamin Eksikliğinin Yüzdeki Belirtileri Nelerdir?

dis_etlerinde_cekilme.jpg
Vitamin eksikliği özellikle kadınlarda daha fazla görünen önemli sorundur. Vitamin eksikliğinin yüzdeki belirtileri nelerdir? Bu belirtiler sizde...
Yazar Puanı:
3.75/5,
Kullanıcı Puanı:
5/5,
 1. Editor
  Vitamin eksikliği ciltte önemli bulgular barındırır. Vitamin eksikliği menopoz, yaşın ilerlemesi, emzirme, ilaç kullanımı gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Vitamin eksikliğiniz olup olmadığını yüzünüzden fark edebilirsiniz.

  Vitamin Eksikliğinin Yüzdeki Belirtileri

  soluk_cilt.jpg


  Soluk Cilt

  Kışın cildinizde solukluk olabilir ancak her zaman olduğunuzdan daha soluk görünmeniz vitamin eksikliğinin habercisi olabilir. Kendinizi yorgun hissetmeniz de B12 vitamin eksikliğinin habercisi olabilir.

  kuru_sac.jpg

  Kuru Saç

  Kepekle kaplanmış kuru ve kırılgan saçlar, B7 vitamini olarak bilinen biyotin eksikliğinizin işareti olabilir. Bu genellikle antibiyotik kullanmanın bir sonucudur. B7 seviyelerini yükseltmek için et, balık, sebze, meyve, mantar ve baklagilleri daha sık yemeniz gerekir.

  sis_gozler.jpg

  Şiş Gözler

  Göz çevresinde fark edilen şişlik iyot eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. En yaygın kaynağı iyotlu tuzdur. İyot ayrıca deniz ürünleri (ıstakoz, karides, yosun), süt ürünlerinde de bulunur.

  renksiz_dudaklar.jpg

  Renksiz Dudaklar

  Soluk dudaklar, bir kişide demir eksikliği olduğunun göstergesi olabilir. Düşük arter basıncı ve düzenli soğuk algınlığı, bunun başka belirtileri olabilir. Demir eksikliğini giderebilmek için daha fazla kırmızı et yemeniz ve kalsiyum içerikli beslenmeniz gerekir.

  dis_etlerinde_cekilme.jpg

  Diş Etlerinde Geri Çekilme

  Diş etlerinde oluşan kanama ve geri çekilme C vitamini eksikliğini gösterir. C vitamini eksikliği sonucunda ise bağışıklık sisteminde zayıflama, kas ağrıları ve diş sorunları ortaya çıkabilir. Narenciye ürünleri ve bol kırmızı biber tüketebilirsiniz.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!
 1. ince bilek
  Bazıları uyuyor bana.
  1. aysemelek1995
   en iyisi doktora gidip değerlerine baktırman tatlım
   ince bilek bunu beğendi.