Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Vücuttaki Kan Pıhtısının Tehlikeli Belirtileri

nedensiz_oksuruk.jpg
Sağlıklı bireylerde koruma özelliği bulunan ancak bazen zararlı olan vücuttaki kan pıhtısının tehlikeli belirtileri nelerdir? Kan pıhtısının felç...
Yazar Puanı:
3.25/5,
 1. Editor
  Sağlıklı bireylerde koruma özelliği bulunan ancak bazen zararlı olan vücuttaki kan pıhtısının tehlikeli belirtileri nelerdir? Kan pıhtısının felç ya da hayati risk taşıyan hastalıklara neden olduğunu unutmayın.

  Kan pıhtısı sıvı halde ya da jöle benzeri olan kan kümeleridir. Vücutta kesik oluştuğunda ölümcül kanamalardan koruma özelliği bulunur. Tehlikeli pıhtı çeşitlerine derin ven trombozu (DVT) denir. Kan pıhtısı yerinden koptuğunda kalp ya da akciğerlere ciddi zarar verebilir.

  Tehlike Kan Pıhtısının Belirtileri

  kalp_atislarinda_artis.jpg


  Kalp Atışlarında Artış

  Akciğerinizde kan pıhtısı varsa, göğsünüzde bir çarpıntı hissedebilirsiniz. Bu durumda, taşikardi akciğerlerinizdeki düşük oksijen seviyesinden kaynaklanabilir. Hızlı kalp çarpması sorunu oluşur.

  nefes_Darligi.jpg

  Nefes Darlığı

  Derin nefes almanızın çok zorlaştığını birden anladıysanız akciğerinizde pulmoner emboli olarak adlandırılan bir kan pıhtısı belirtisi olabilir.

  nedensiz_oksuruk.jpg

  Nedensiz Öksürük


  Kuru öksürük, nefes darlığının nedenini bilmiyorsanız akciğerlerinizde kan pıhtısı olduğu anlamına gelebilir. Mukus ve kan görülebilir.

  gogus_agrisi.jpg

  Göğüs Ağrısı


  Derin nefes aldığınızda göğüs ağrısı hissederseniz, pulmoner emboli belirtilerinden biri olabilir. Kalp krizi belirtileri olabilir.

  Bir Bacağın Üzerindeki Kırmızı veya Koyu Renk Değişikliği


  Cildiniz üzerinde, nedensiz kırmızı veya koyu lekeler varsa bacağınızda bir kan pıhtısı belirtisi olabilir. Parmaklarınızı yukarı doğru uzatırken bu bölgede hassasiyet ve sıcaklık hissi, hatta ağrı hissedebilirsiniz.

  Kol veya Bacak Ağrısı


  Kas ağrısı ile karıştırılabilir. Bu ağrının kas ağrısının önemli farkı ise yukarıya doğru bacağınızı çektiğinizde ortaya çıkar.

  Ayakta Şişlik

  Aniden ayak bileklerinden birinin şişmiş olduğunu fark ettiyseniz bu kan pıhtısının belirtisi olabilir.

  ciltte_kirmizi_cizgiler.jpg

  Ciltte Kırmızı Çizikler


  Nedensiz oluşan kırmızı çizikler o bölgede kan pıhtısı oluştuğunun işareti olabilir. Bu normal bir çürük olmayabilir ve doktora başvurmanız gerekir.

  kusma.jpg

  Kusma

  Bağırsaklarınız yeterli miktarda kan almazsa, mide bulantısı yaşanabilir. Kusma ile sonuçlanabilir.

  gozlerde_kismi_yada_kalici_korluk.jpg

  Gözlerde Kısmi ya da Kalıcı Körlük


  Gözlerinizden birinde acısız görme kaybı genellikle merkezi retinal arterde kan pıhtısı olduğunun habercisi olabilir. Baş dönmesi bu belirtiler arasına eklenebilir.

  Makaleyi Paylaş

Kullanıcı Yorumları

Yorum yapabilmek için Kayıtlı üye olmalı ve siteye giriş yapmalısınız!