1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
 3. Notu Gizle

10.haftada lekelenme:(

Konusu 'Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum' forumundadır ve smnsmn tarafından 10 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 1. smnsmn

  smnsmn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  arkadaşlar ben 10 haftalık hamileyim.bugün sabah kahverengi lekelenmem oldu.korktum dr u aradım,ameliyatı varmış.korkma normaldir dediler,dinlen şimdilik yeter dediler.ama ben yine de korkuyorum...yarın dr a gidicem ama vakit geçmiyor:KK43: :Saruboceq:
   
 2. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 3. jade

  jade Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  18
  Ödül Puanları:
  148
  Seni üzmek istemem ama benim gebeliğin başından beri kahverengi lekelerim geliyordu 9 haftalıkken şiddetli bir kanamayla birlikte dr gittik ve kürtaj oldum :gitme:
  Lekeler pek sağlıklı bişey değil düşük tehlikesi olduğunu gösteriyor drunun hemen progestan hapı yazması lazım bildiğim kadarı ile böyle...
   
 4. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 5. cmrm

  cmrm Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  5.615
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  146
  hemen doktorunuza gidin en sağlıklı cevabı doktorunuz verecektir
   
 6. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 7. glnk

  glnk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Progesteron ve düşükler
  En son söylenmesi gerekeni ilk başta söyleyelim. Progesteron düşüğü engellemez !

  Progesteron yumurtlamadan hemen sonra yumurtalıklardan salgılanan ve rahimin içini döşeyen endometrium tabakasının desteklenmesini sağlayan bir hormondur. Erken gebelikte eğer yumurtalıktan bu hormonu salgılayan kısım (korpus luteum) çıkartılırsa gebelik düşük ile sonuçlanır. Adet siklusunun ikinci yarısında progesteronun yetersiz salgılanması Luetal Faz yetmezliği olarak adlandırılır. Ancak bu durumun tanısı ve tedavi gerektirip gerektirmediği konusunda şüpheler vardır ve bilimsel alanda fikir birliği sağlanamamıştır.

  Özellikle tekrarlayan düşüklerde kan progesteron düzeylerinin düşük bulunması dışarıdan verilecek progesteron desteği ile gebeliğin devam ettirilebileceği fikrini doğurmuştur. Geçmişte kabul gören bu tedavi yaklaşımı yapılan araştırmalar sonucu geçerliliğini yitirmiştir.

  Oysa hala daha özelllikle ükemizde gebelik sırasında erken dönemde kanama ortaya çıktığında progesteron vermek doktorlar arasında yaygın bir uygulamadır. Bu uygulamanın hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur.

  Gebeliğin seyri sırasında kanama ortaya çıktığında eğer ultrasonda canlı yani kalp atışları olan bir embryo görülebiliyorsa bu gebeliğin düşük olmaksızın devam etme olasılığı %90-96 arasında değişmektedir.

  Bebek kalp atımı saptandığında haftalara göre gebeliğin devam etme olasılığı şu şekildedir.

  Gebelik haftası Kanama varsa Kanama yoksa
  < 6 hafta %67 %84
  7-9 hafta %90 %95
  9-11 hafta %96 %98

  Bir başka deyişle 7 haftada kanama görülür ve düşük tehdidi ortaya çıkarsa bu gebelik %90 sorunsuz devam edecektir. Kanamayı görür görmez progesteron başlamak bu oranı daha da arttırmaz.

  Erken gebelikte kan progesteronun düşük olması bir sebepten çok sonuçtur. Yani bu gebelik progesteron azlığından dolayı kötü değildir. Gebelik başarısız olduğu için progesteron düşüktür.

  Düşüklerin önlenmesi amacıyla progesteron kullanımı ile ilgili son 30 yıl içinde yapılmış olan araştırmaların sonuçlarını bir arada değerlendiren bir çalışmada bu tedavi yaklaşımın gebeliğin seyri üzerinde herhangi bir olumlu etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Üstelik sentetik progesteron kullanımının yenidoğanlarda solunum sıkıntısına ve erkek bebeklerde hipospadias adı verilen ve penis deliğinin tam uçta değil penis üzerinde başka bir bölgede olması şeklinde açıklanabilecek bir anomaliye neden olabileceğini düşündüren bulgular vardır. Doğal progesteronlarda ise bu tür bir etki gözlenmemiştir

  İngiliz Kraliyet Jinekoloji ve Obstetrik Birliği, tekrarlayan düşükler ile ilgili Mayıs 2003'de yayınladığı kılavuzda düşüğü önlemek amacı ile progesteron kullanımının hiçbir olumlu etkisinin olmadığını belirtmekte, ve bu uygulamanın sürdürülmesi için elde hiçbir bilimsel kanıtın olmadığını bildirmektedir. Tüp bebek uygulamaları ise farklı bir durum arz etmektedir ve bu önerilerin dışındadır.

  Bununla birlikte son yapılan araştırmalar progesteronun düşükleri önlememekle birlikte erken doğumun engellenmesinde önemli rol oynayabileceğini göstermektedir.

  Sonuç
  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) aspirini gebelik sırasında düşük dozlarda (günlük 150 miligramın altında) C, standart dozlarda ise D kategorisine sokmaktadır. Progesteron ise B kategorisindedir.

  Gebelikte hiçbir ilaç yarar potasiyeli zarar potansiyelinden fazla olmadıkça, bir başka deyişle mecbur olmadıkça kullanılmamalıdır.

  Günümüzde klinik çalışmalarımız sırasında hiçbir öyküsü ya da risk faktörü olmadığı halde hamilelere "düşük yapma ya da prekelempsi gelişmesin" diye aspirin ya da progesteron başlandığına şahit oluyoruz. Bundan daha sık karşılaştığımız bir uygulama ise hafif bir kanama varlığında bile progesteron verilmesi. Oysa ultrasonda bebeğin kalp atımlarının görülmesi %90-96 bu gebeliğin kanamaya rağmen düşük ile sonuçlanmayacağını bize gösteriyor.

  Peki doktorlar neden hala daha gerek olmadığı durumlarda bile bu ilaçları reçete etmeye devam ediyorlar?

  Bugüne kadar yapılmış olan çalışmaların söz edilen ilaçların bazı olası yararlarını saptayamadığını düşünüyor ve progesteron ve aspirin kullanımından doğacak olan riskin az olmasına güveniyor olabilirler.
  Elde hastaya öneribilecek tedavi alternatifi olmadığı için bu şekilde davranarak kendilerini rahatlatıyor olabilirler.
  Bilimsel yayınları izlemedikleri ve kanıta dayalı tıp yaklaşımlarından habersiz oldukları için geleneksel uygulamalarını devam ettiriyor olabilirler.
  Hastaların yapılacak birşeyler olmalı baskısına veya düşük sonrası yaşadıkları depresyonun sonucunda birşeylerin işe yarayabileceği ümidine yenik düşüyor olabilirler.
  Nedeni ne olursa olsun bilimsellikten uzak bu tedavi yaklaşımları Hipokrat'tan beri tıbbın temel felsefesi olan "önce zarar verme" ilkesine tamamen ters uygulamalardır.

  alıntı:KK70:r. Alper Mumcu


  her doktorun yöntemi farklıdır.hiçbirimiz doktor değiliz yanlış yönlendirip insanları kendi kendilerine ilaç almaya yöneltmeyelim derim ben.doktorun ne dediyse onu yap.senin için en iyisini takip eden doktorun bilir.sağlıkla kavuşursun inşallah bebeğine.
   
  BBBeti bunu beğendi.
 8. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 9. sehrayin

  sehrayin gül kokulu kızım Üye

  Katılım:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  321
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  korkma ama sakın ihmalde etme
  hamilelikte lekelenme kanama normal şeyler değil
  doktorunla görüşene kadar mümkünse tuvalet dışında yerinden kalkma,ayaklarının altına yastuık koy ve yat
  ben 3 ay çektim bunu yemeğimi bile yatakta yedim
  dikkat et ve sakın kendini yorma
   
 10. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 11. yeldacinar35

  yeldacinar35 küçük adamım Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.131
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Canım korkma ama doktorunada gitmeyi ihmal etme benimde 10 haftalıkken kahverengi lekelenmem olmuştu doktorum kahverengi lekeden korkmamamı sürekli yatmamamı söyledi sürekli yattım progestan kullandım ve bol bol su içtim hiç birşey olmadı şuan 5 aylık sağlıklı bir oğlum var:
   
 12. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 13. bskozberk

  bskozberk Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2010
  Mesajlar:
  1.428
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  61
  cnm benimde o haftalarda 2kez öyle lekelenmem olmuştu ama benim zaten düşük tehlikem vardı progynx kullanıyordum dr um demişti lekelenmen olabilir korkma diye.ama istirahat şart ben rapor alıp işime bile gitmedim dinlen bol bol
   
 14. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 15. smnsmn

  smnsmn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  teşekkür ederim arkadaşlar şimdilik sabahkinden sonra bi daha olmadı inşallah da olmaz...:nazar:
   
 16. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 17. nigo

  nigo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  150
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba canım
  çok telaşlanma ama ayaklarını havaya dik öyle uzan dr.unada en kısa zamanda git lütfen
  benim kızımda epey olmuştu kanamam şu an 18 aylık cimcimem çok şükür :)
  kırmızı olmadığı sürece çok korkma demişti dr.um
  geçmiş olsun
   
 18. 10 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : smnsmn
 19. nigo

  nigo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  150
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  aaa şimdi fark ettim sende antalyadaymışın
  kim dr.un canım ?