Elwing6

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2019
2.960
5.082
Mrh arkadaşlar. 3. gebeliğim olmasına rağmen bebişimin hareketlerini baya geç hissettim ama sonunda hissetmeye başladım 21+2 gunluguz şükür 1 haftadır hissediyorum Hissetmeyen arkadaşlarda ıns yakın zamanda hissederler. Çoook güzel bir duygu ❤
Bende bugun cok guclu hissettim tatli yemistim :) hatta babasi da ilk kez hissetti gümgüm vurdu resmen zilli 🙈 ama ben hala huylaniyorum 😄

pufboregi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2011
3.183
3.066
Ben sağlıksız bi anne adayıyım o yüzden herşeyden tedirgin oluyorum 😣 beslenme açısından olsun hastalık konusunda olsun hiç iyi değilim yani 😡 bi de benim kalbim delik acaba bebişim etkilenmiş midir bu durumdan çok merak ediyorum bebeğimin herşeyini 🙈
O zmn mutlaka fetal eko çektirin. Bebeğiniz doğumca da mutlaka ona eko çektirin ki en baştan anlaşılsın tedavisi yapılsın. İnşallah yoktur ama tedbiri elden bırakmamalı

pufboregi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2011
3.183
3.066
Karatay: “3 dilim baklavayı yiyebilirler ben buna karşı değilim. Ben saf ve sıvı şekere karşıyım. Pekmez, bal, bunlar boş kaloridir, bebeğin gelişimini önlüyor. Yükledikleri şeker bildiğimiz beyaz çay şekeri. 100 gramı bir kerede içiriyorlar. Bazı devlet hastaneleri hazır mısır şurubu şekeri şeklinde içiriyor. Üstelik mısır şurubu şekeri kanın şekerini yükseltmez. Mısır şekeri diğer şekerden, anne için de bebek için de plasenta için de tehlikelidir.”
Prof. Dr. Canan Karatay, testin bebeğe olan etkisini ise şöyle anlattı: “Organları yeni gelişmekte olan bir bebekte serbest oksijen radikalleri yükselir. Annenin insülini plasentadan bebeğe geçmez. Bu nedenle anneden gelen yüksek kan şekerini düşürmek amacıyla bebeğin pankreasından yüksek insülin hormonu salgılanır. Bebeğin kanındaki yüksek insülin ise bebeğin akciğerlerinde solunumun sağlanması için gereken akışkan sıvının oluşmasını engeller. Şeker yüklemesi bebeğin bağışıklık sistemini çökertiyor. Bebeğin beynini duyu ve sinir sistemini, gözlerinin oluşmasını, pankreasının gelişmesini yavaşlatıyor. Kız bebeklerde prediyabet gelişmesine neden olur.”

pufboregi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2011
3.183
3.066
Yeni doğmuş bir bebeğe şeker verilmesinin zararlı olduğu biliniyor. Peki o zaman anne karnındaki bebeğe neden bir anda o kadar şeker veriliyor? Bir yetişkin insan bile 100 gram sıvı şekeri birden alamaz. Test gebelere defalarca yapılıyor. Bir kerede anneye yüklenen 100 gram şekerin plasentayı ve bebeği bozduğu biliniyor. Bizim ülkede bazı anne adaylarını 4 kere, 10 kere yapılıyor. Bir kişiye 9 kere yapıldığını biliyorum. Bu sağlıksız uygulama yerine gebelerin kan şekeri ve kan yağları ölçülüp ona göre beslenme programı hazırlanmalıdır. Şeker yüklemesi güvenilir bir test olmadığı için ilk uygulamada zararları ortaya çıkmayabiliyor. Ben kaç defa uygulandığına, ne kadar zarar verir bilemem. Ben kesinlikle yapılmasını istemiyorum. Doğal karbonhidratın kullanılmasını öneriyorum.”

silam30

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2018
1.896
1.498
Çok geçmiş olsun benim de önceki gebeliğimde plasenta aşağıya yerleşmişti olağan yerine değil yani. 17. Haftamda kanamam olmuştu 1 gün hastanede yatirilmistim sonra durmuştu ve tekrarlamamıştı. Şükür kızım sağlıkla doğdu şimdi 3 yaşında. Darısı basiniza
Cok tsk ederim Allah razi olsun. Insallah bendede tekrarlamaz,Rabbim kizini sana bagislasin uzun saglikli bir ömür versin:) böyle güzel haberler duymak güzel oluyor motive ediyor insani

pufboregi

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2011
3.183
3.066
Ben şeker yüklemesi yaptırtmak istemedim. Doktorum da ısrar etmedi. Kanda HbA1c bakarız yeterli olur ztn dedi. Öyle yaptık bir sorunum çıkmadı. Yaptırmak istemeyenler buna baktırabilir. Sadece kan alınıyor o kdr. Şeker yüklemesi yaptırdığınızda her seferinde başka sonuç alınabiliyormuş ztn. Kesin bi doğrusu yok

Serrarana18

Üye
Kayıtlı Üye
12 Mart 2019
796
983
O zmn mutlaka fetal eko çektirin. Bebeğiniz doğumca da mutlaka ona eko çektirin ki en baştan anlaşılsın tedavisi yapılsın. İnşallah yoktur ama tedbiri elden bırakmamalı
Mutlaka yaptırmam gerek çünkü ben 19 yaşında öğrendim geç kaldım tedavisi ağır olduğu için kimse yanaşmadı. Umarım rabbim sıkıntımı çocuğuma da vermez tabi herşey onun elinde ne gelirse başım gözüm üstüne 🤲😐

Yukarı Alt