Mimicikk

Rızkımı veren Hüda'dır, kuluna minnet eylemem 👊
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2016
1.177
2.082
Yapılmaması durumunda çok ciddi sonuçları varmış canım. Benim ailede yok, yaşım genç, ödemim yok, çok fazla prinç patates ekmek tatlı da yemiyorum ama ilk oğlumda sınırın üstünde çıktı. Keşke waffle yedirip test etseler. Ben çok fena oldum yükleme sonrası. Gözüm karardı tamamen. Yüzüm ellerim karıncalandı. Hamile olunca da panik oldum. Korkum o. Yoksa tadı bildiğin şekerli su ama niye öyle oldum bilinmiyor

Ssk ödüyor ya. İlk gebeliğimde aile hekimi yazardı tek seferde 6-8kutu alırdım çok da birşey ödemezdim. Normalde kutusu 30₺ falandı ozamanlar
Hayir progestan tableti sağlık ocağı doktoru yazarsa ödemez yanlışınız var eskiden öyle olabilirdi ama şimdi öyle değil. Belki uzman sağlık ocağı doktorunda ödenir ama diğer hiçbir pratisyende ödenmez progestan. Eskiden öyle olmus olabilir ondan fikrim yok ama suan netim

huriye048

Üçüncü meleğimi bekliyorum
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2009
3.990
4.313
Karatay: “3 dilim baklavayı yiyebilirler ben buna karşı değilim. Ben saf ve sıvı şekere karşıyım. Pekmez, bal, bunlar boş kaloridir, bebeğin gelişimini önlüyor. Yükledikleri şeker bildiğimiz beyaz çay şekeri. 100 gramı bir kerede içiriyorlar. Bazı devlet hastaneleri hazır mısır şurubu şekeri şeklinde içiriyor. Üstelik mısır şurubu şekeri kanın şekerini yükseltmez. Mısır şekeri diğer şekerden, anne için de bebek için de plasenta için de tehlikelidir.”
Prof. Dr. Canan Karatay, testin bebeğe olan etkisini ise şöyle anlattı: “Organları yeni gelişmekte olan bir bebekte serbest oksijen radikalleri yükselir. Annenin insülini plasentadan bebeğe geçmez. Bu nedenle anneden gelen yüksek kan şekerini düşürmek amacıyla bebeğin pankreasından yüksek insülin hormonu salgılanır. Bebeğin kanındaki yüksek insülin ise bebeğin akciğerlerinde solunumun sağlanması için gereken akışkan sıvının oluşmasını engeller. Şeker yüklemesi bebeğin bağışıklık sistemini çökertiyor. Bebeğin beynini duyu ve sinir sistemini, gözlerinin oluşmasını, pankreasının gelişmesini yavaşlatıyor. Kız bebeklerde prediyabet gelişmesine neden olur.”
Türkiye endokrinoloji derneği (diyabet seker hastalığı ile ilgili bir dernek ) kendisini bu söylemleri nedeniyle dava etti ve ceza yedi canan karatay. Kesinlikle doğru değil dedikleri. Ben sağlıkçı olarak (üstelik dahiliye bölümünde çalışan biriyim) kesinlikle yapılması taraftariyim ve kendim de her gebeliğimde yaptırdım ve gebelik şekeri cıktı yaptırmasaydım önlem alamazdım belki de bu nedenle bebeğim zarar görürdü

huriye048

Üçüncü meleğimi bekliyorum
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2009
3.990
4.313
Ben şeker yüklemesi yaptırtmak istemedim. Doktorum da ısrar etmedi. Kanda HbA1c bakarız yeterli olur ztn dedi. Öyle yaptık bir sorunum çıkmadı. Yaptırmak istemeyenler buna baktırabilir. Sadece kan alınıyor o kdr. Şeker yüklemesi yaptırdığınızda her seferinde başka sonuç alınabiliyormuş ztn. Kesin bi doğrusu yok
Hba1c gebelik şekeri olan birinde normal de çıkabilir o tek başına bir gösterge değil. Benim önceki 2 gebeliğimde de gebelik şekeri cıktı ancak buna rağmen hba1c normaldi

Serrarana18

Üye
Kayıtlı Üye
12 Mart 2019
796
981
😍💙 içini ferah tut benimde bi kaybım var ondan dolayı en başından beri diken üstündeydim bebeğimi hissedene kadar sürdü bu şuan rahatım bana verdiği tepkileri görünce dünyaları alsınlar benden bise demem 💙
Gerçekten öyle okumussundur sorunlarımız vardı ama tekmeleri hissettiğim andan itibaren daha mutluyum hiç bişey görmüyo gözüm ondan başka 🙈🤗 tek endişem onunla ilgili yoksa dünya yansa umrumda olmaz yani artık 💜

seldasam

Üye
Kayıtlı Üye
20 Ekim 2018
216
91
Kızlar merhaba ayrıntılı ultrasyona girdim bugün herşey iyi dedi ama aklıma takılan bişi oldu plasenta anterior yazıyor bu nedemek bilen var mı?

Papatyam3422

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Mart 2019
1.203
1.229
Gerçekten öyle okumussundur sorunlarımız vardı ama tekmeleri hissettiğim andan itibaren daha mutluyum hiç bişey görmüyo gözüm ondan başka 🙈🤗 tek endişem onunla ilgili yoksa dünya yansa umrumda olmaz yani artık 💜
Aynen öyle annelik daha yeni başlıyo valla bizim için okudum canim sen bebegin için umursamican oyle insanları 😊

Mavikelebek0134

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2015
2.639
4.599
Bende bunu dusunuyodum hurma aldim günde 2 tane yiyom bise olur die sen söyledin şimdi gördüm 😁 ben soracaktim son ay daha çok yeriz
yesilus yesilus hurma için erken değil mi kızlar. Ben korkumdan yemiyorum rahim açılmasına sebep oluyor. Günde 1taneyi aşmayın bence şimdilik. Birde dinimiz der ki tek rakamlı sayı ile yiyin 1-3-5 gibi. Tek yenirse şifa , çift yenirse vücutta bazı olumsuz etkiye sebep oluyormuş. Bir de uyarılar vardı mutlaka yıkayın diye, son zamanlar yarasalarla bakteri taşınmış galiba

yesilus

kendiyle barışık
Kayıtlı Üye
22 Mart 2012
3.132
4.720
Türkiye endokrinoloji derneği (diyabet seker hastalığı ile ilgili bir dernek ) kendisini bu söylemleri nedeniyle dava etti ve ceza yedi canan karatay. Kesinlikle doğru değil dedikleri. Ben sağlıkçı olarak (üstelik dahiliye bölümünde çalışan biriyim) kesinlikle yapılması taraftariyim ve kendim de her gebeliğimde yaptırdım ve gebelik şekeri cıktı yaptırmasaydım önlem alamazdım belki de bu nedenle bebeğim zarar görürdü
Şeker her halukarda zararlı anneye de bebeğe de yüksek çıksa önlem olarak diyet veriliyor , peki hamile anneler bu diyeti neden illa şeker çıkınca uyguluyor. Kilo alımı yavaş ve az giden , sağlıklı beslenen , karbonhidrat , şeker ve tatlı gıdaları minimum tüketen birinde genetiğinde de yoksa şeker çıkmayacağı kesin sayılır bence bunu anlamanın tek yolu bu test olmamalı. Ezbere iş yapıldığını düşünüyorum

yesilus

kendiyle barışık
Kayıtlı Üye
22 Mart 2012
3.132
4.720
yesilus yesilus hurma için erken değil mi kızlar. Ben korkumdan yemiyorum rahim açılmasına sebep oluyor. Günde 1taneyi aşmayın bence şimdilik. Birde dinimiz der ki tek rakamlı sayı ile yiyin 1-3-5 gibi. Tek yenirse şifa , çift yenirse vücutta bazı olumsuz etkiye sebep oluyormuş. Bir de uyarılar vardı mutlaka yıkayın diye, son zamanlar yarasalarla bakteri taşınmış galiba
Fazla yenmemeli evet fakat çok zengin bir besin , o zaman az ve tek rakamlı yerim bende son ay arttırırım 🥰

Yukarı Alt