30 haftalık prematüre bebek anneleri ve bebek gelişimi

melodiyennn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
67
54
Merhaba kızlar 15 Kasım da 30 haftalık bir bebek dünyaya getirdim 1540 Gr ve 40 gün küvezde kaldiktan sonra taburcu olduk şuan 1 ayimiz dolmak üzere fakat ilk günler bu kadar takıntılı değilken şuan takmaya basladim benim gibi olup cocugunu buyutenler bana destek olur musunuz? Ne kadar sürede yasitlarini yakaladı ne zaman size baktı güldü yurudu vs gibi özellikle zihinsel gelişimi çok merak ediyorum ve kafaya takıyorum hep geri mi kalacaklar :KK43:

Haydarinna

Mesele esir olmak değil, mesele teslim olmamaktır.
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2011
525
786
Merhaba hayırlı olsun bebeğinizi güle güle büyütün umarım herhangi bir sağlık problemi yoktur. 31 hf 1016 gr Doğum yaptım gelişim geriliği sebebiyle. Su an düz 9 kro 11 aylık 74 cm 7300 gr boy olarak yetişti ama kilo olarak zayıf özel mamalar kullandık pek faydası olmadı anne sütüde çok az aldı genelde 2 yaşında yakaladığını söylüyorlar. Bugün Dr gittik orda 4 yaşında prematüre bebek gördüm diğerlerinden farklı yüzü küçüktü benim bebeğiminde diğerlerininde prematüre olduğu belli oluyor açıkcası. Önceleri bende çok takıyordum çok şükür motor gelişimi algısı yerinde emekliyor tutunup kalkmaya çalışıyor. Başka annelerin o kadar büyük dertleri varki engelli bebekleri veya başka sorunları olduklarını burdan okuyorum ve sanırım boşuna bebeğimin minyon olduğu için üzüldüğümü anlayıp akışına bıraktım önemli olan sağlıklı aklı fikrinin yerinde olması

melodiyennn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
67
54
Sağlık problemi çok şükür yok canım aslında haklısın dediğin gibi daha neler var ama dediğin gibi mesela aşı olmaya gidiyoruz aynı ay aşı olacak çocuklar hepsi ama benimkisi ufak :KK43: ama şükürsüz olmamak lazım Allah korusun çok şükür yine ama işte insan yinede meraklanmadan edemiyor ve dertleşmek istiyor sen baya buyutmussun maşallah Allah nazardan saklasın peki gaz probleminiz oldu mu

Haydarinna

Mesele esir olmak değil, mesele teslim olmamaktır.
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2011
525
786
Sağlık problemi çok şükür yok canım aslında haklısın dediğin gibi daha neler var ama dediğin gibi mesela aşı olmaya gidiyoruz aynı ay aşı olacak çocuklar hepsi ama benimkisi ufak :KK43: ama şükürsüz olmamak lazım Allah korusun çok şükür yine ama işte insan yinede meraklanmadan edemiyor ve dertleşmek istiyor sen baya buyutmussun maşallah Allah nazardan saklasın peki gaz probleminiz oldu mu
Prematürelerde gaz baya sorun sanırım bağırsaklar tam gelişmeden doğuyorlar. Ben gaz sorununu yanımda yüz üstü yatırarak, bacaklarını pedal çevirir gibi oynatarak ve karnına saat yönünde masaj yaparak çözdüm. Onun dışında bağırsak düzenleyici biogai kullandım Mersin gaz damlası. Kimyon tohumu demledim içirdim şükür gaz bitti diş başladı :)

Allah başka dert vermesin elbet birgün yakalarlar yaşıtlarını

Fatma Aliye

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2016
1.459
2.072
benimkiler 34 haftalık doğdu.biri fizken yaşıtları ile bir ama kaba motor gelişimi geriden geliyor.geç emekledi vs.
diğeri 1 kilo dogdu 30 hafta ile uyumlu idi ölçüleri. o sadece minyon.zihinsel ve dilsel olarak akranlarından farkı yok.

ben minyon olmasını takmıyorum.öyle bilmiş ki...Allah başka dert vermesin yakalarlar inşallah..

melodiyennn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
67
54
Prematürelerde gaz baya sorun sanırım bağırsaklar tam gelişmeden doğuyorlar. Ben gaz sorununu yanımda yüz üstü yatırarak, bacaklarını pedal çevirir gibi oynatarak ve karnına saat yönünde masaj yaparak çözdüm. Onun dışında bağırsak düzenleyici biogai kullandım Mersin gaz damlası. Kimyon tohumu demledim içirdim şükür gaz bitti diş başladı :)

Allah başka dert vermesin elbet birgün yakalarlar yaşıtlarını
Amin canım dediğin gibi Allah başka dert vermesin bende bol bol rezene anason çayı içiyorum biogai çok işe yaramadı sab simpelx daha iyi geldi gibi şükür ne güzel dişlerini cikaracak zamana gelmissiniz darısı başımıza

melodiyennn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
67
54
benimkiler 34 haftalık doğdu.biri fizken yaşıtları ile bir ama kaba motor gelişimi geriden geliyor.geç emekledi vs.
diğeri 1 kilo dogdu 30 hafta ile uyumlu idi ölçüleri. o sadece minyon.zihinsel ve dilsel olarak akranlarından farkı yok.

ben minyon olmasını takmıyorum.öyle bilmiş ki...Allah başka dert vermesin yakalarlar inşallah..
Evet canım bende aslında minyon olmasından çok zihinsel faaliyetleri dört gözle bekliyorum normal bir bebiş gibi baksın gülsün vs istiyorum şimdilik benim erken sanırım ama işte insan bir an evvel istiyor şükür halimize şuan seninkiler kaç aylık oldular

melodiyennn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
67
54
Bu konuda bebekleriniz ne kadarlık doğdu sonra hangi aylarda göz teması kurdu yürüdü diş çıkardı vs gibi gelişim aşamalarını da yazarsak çok güzel olur :)

melodiyennn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
67
54
Konuyu okuyan arkadaşlarım ne olur birşeyler yazın birbirimize destek olalım konuyu canlı tutalım bilinclenelim

Yukarı Alt