6284 sayılı kanun hakkında

• Ankete Katılan
    314

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
16.153
41.327
veya olayın şu boyutu ; Müge Anlı Kızını Babasına Neden Göstermiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Müge Anlı'nın programına konuk olurken, Anlı'nın eski eşi Burhan Akdağ ise Erdoğan'a mektup yazdı. Müge Anlı ile Burhan Akdağ'ın 11-12 yıl önceki ayrılık süreci magazin basınında da çokça yer bulmuş ve haber sayfalarına taşınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben yazdığı iddia edilen mektupta, “programına katıldığınız Müge Anlı yüzünden bu mektubu kaleme alma ihtiyacı hissettim” ifadelerini kullanan Burhan Akdağ, Erdoğan'a Müge Anlı'yı şikayet etti ve kızıyla görüşme talebini iletti.

Erdoğan'a yazdığı mektupta, “TV ekranlarında sunduğu programda 16 yıldır görüşmeyen baba –kızları buluştururken gayet iyi oyunculuk yeteneği sergileyen Müge Anlı’nın kendi kızını 11 yıldır babası ile görüştürmemesi nasıl bir tutarsızlık, nasıl bir karakter zafiyetidir” diyen Burhan Akdağ, mektubunun devamında kızının akrabalarını dahi tanımadığını öne sürerek Erdoğan'a şunları yazdığı iddia edildi;

Sizin de kızlarınız var ve nasıl kol kanat gerdiğinizi gözlemliyoruz.

Benim kızım eksik…

Benim kızımın kanatları yok…

Benim kızım neden babasız büyüsün?

Benim kızım 16 yaşında. Kızımı görmek istiyorum…

Kızımı görmek istiyorum... Hangi rengi sevdiğini, en çok hangi yemeği sevdiğini, en çok hangi sanatçının şarkılarını dinlediğini, kaç numara ayakkabı giydiğini, yurt dışında hangi ülkelere gittiğini bilmiyorum...

KIZIMLA İLGİLİ HİÇBİR ŞEY BİLMİYORUM

Sinemayı mı sever, tiyatroyu mu hiç bilmiyorum. Kızımla ilgili bildiğim tek şey iyi bir Fenerbahçeli olduğu. Kızımla hiç tatile gitmedim, 11 yıldır ayrı yaşadığım evimi hiç görmedi. Kızım yolda iki dedesini ve babannesini, amcalarını, kuzenlerini, ağabeyini ve yeğenlerini görse tanımaz, belki ablasını tanıyabilir...

AİLE SEVGİSİ AŞILANMIYOR

Kızıma aşılanan aile sevgisi; annesi, anneannesi ve dayılarından ibaret…Ne kadar acı değil mi? İşte ihtiyacımız olan sevgi ve vicdan eksikliği insanlara neler yaptırıyor. Sayın Cumhurbaşkanım”

Suyanik80

Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2018
263
403
Amaç kanunda yazılı metinlerin sesli ve görsel medya aracılığıyla desteklenerek özellikle çocuğa ve kadına yönelik şiddetin yanlışlığını daha geniş kitlelere ulaşmasını ve uygulanabilirliğini sağlamak

Tabi ne kadar etkili bir yöntem olduğu tartışılır

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
16.153
41.327
Amaç kanunda yazılı metinlerin sesli ve görsel medya aracılığıyla desteklenerek özellikle çocuğa ve kadına yönelik şiddetin yanlışlığını daha geniş kitlelere ulaşmasını ve uygulanabilirliğini sağlamak

Tabi ne kadar etkili bir yöntem olduğu tartışılır
peki sizce kanun mu anlatılıyor TV haberlerinde ? TV kanalları kadına şiddete örnekleri verip bu kanunu pas geçiyor olabilir mi ? En son ne zaman TV kanalında kadına şiddete yönelik bir bilgilendirici haber gördünüz ? Ya da şöyle sorayım her kadına yapılan şiddete ait kanlı vahşet dolu bir haber gördünüz ?

Ben 2. seçeneği her akşam görüyorum.

ivrindi

Guru
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2008
716
638
mesela bunun açılımını ve nasıl uygulandığını bilen var mı ?
Bunun yeterli olacağını sanmıyorum insanlar dizi arasında verilen bu yayınlar sırasında ya yarım bıraktıkları işlerini yapar yada sosyal medyada takılır vs...

Daha ciddi adımlar atılmalı örneğin hafta sonları boş olan okullarda profesyonel uzmanların yapacağı toplantılar gibi

Hatta nikah için mecburi görülen sağlık raporu gibi evlilik öncesi çiftlerin bu eğitimi alması mecburi olmalı

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
16.153
41.327
Bu kanundan bir haberdim, taa ki evimin tadilat işlerini yapmaya gelen ustam ile tanışana kadar. 8 yaşında bir kızı var ve son 2 senedir bu kanun gerekçe gösterilerek kendisine gösterilmiyor. Eşi ile her ne yaşamış olursa olsun bu çocuklara yansıltılmamalı diye düşünüyorum. Bir babanın çocuğunu görme hakkı elinden alınmamalı. Altını yeniden çiziyorum babanın sorunu anne ile ise. Çocukla olan problemlerde bu tabii ki uygulanmalı ama çift anlaşamıyor bunun cezası çocuklara kesilmemeli. Belki de yanlış düşünüyorum ama düşüncem bu.

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
16.153
41.327
(3) Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu ile ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan özel televizyon kuruluşları ve radyolar, ayda en az doksan dakika kadınların çalışma yaşamına katılımı, özellikle kadın ve çocukla ilgili olmak üzere şiddetle mücadele mekanizmaları ve benzeri politikalar konusunda Bakanlık tarafından hazırlanan ya da hazırlattırılan bilgilendirme materyallerini yayınlamak zorundadır. Bu yayınlar, asgari otuz dakikası 17.00-22.00 saatleri arasında olmak üzere 08.00-22.00 saatleri arasında yapılır ve yayınların kopyaları her ay düzenli olarak Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna teslim edilir. Bu saatler dışında yapılan yayınlar aylık doksan dakikalık süreye dâhil edilmez. Bu süreler Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından denetlenir. Televizyon kuruluşları ve radyolarda yayınlanacak bilgilendirme materyalleri, Bakanlık birimleri tarafından üniversiteler, ilgili meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının da görüşleri alınarak hazırlanır.

"yine bir kadın cinayeti" diye başlayan haberler bu madde gereği mi ?

Suyanik80

Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2018
263
403
peki sizce kanun mu anlatılıyor TV haberlerinde ? TV kanalları kadına şiddete örnekleri verip bu kanunu pas geçiyor olabilir mi ? En son ne zaman TV kanalında kadına şiddete yönelik bir bilgilendirici haber gördünüz ? Ya da şöyle sorayım her kadına yapılan şiddete ait kanlı vahşet dolu bir haber gördünüz ?

Ben 2. seçeneği her akşam görüyorum.
Evet aynen dediğiniz gibi örnekleri veriyor sadece
Kanun yine yazıldığı yerde duruyor
Ta ki bu tarz paylaşımlarla farkındalık oluşturulana kadar
Aksine belki de en etkili olabilecek alan olan dizilerin yangına körükle gitmesi de cabası
Bilgilendirici haber gördüğümü değil de bir çok şeye geç kalındığını, acaba yetiştirilme
yöntemimizde mi bir problem var diye düşündüğümü hatırlıyorum daha çok

Suyanik80

Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2018
263
403
Bu kanundan bir haberdim, taa ki evimin tadilat işlerini yapmaya gelen ustam ile tanışana kadar. 8 yaşında bir kızı var ve son 2 senedir bu kanun gerekçe gösterilerek kendisine gösterilmiyor. Eşi ile her ne yaşamış olursa olsun bu çocuklara yansıltılmamalı diye düşünüyorum. Bir babanın çocuğunu görme hakkı elinden alınmamalı. Altını yeniden çiziyorum babanın sorunu anne ile ise. Çocukla olan problemlerde bu tabii ki uygulanmalı ama çift anlaşamıyor bunun cezası çocuklara kesilmemeli. Belki de yanlış düşünüyorum ama düşüncem bu.
Altını çizdiğiniz noktaya katılıyorum ve babanın psikolojik bir problemi de yoksa diye eklemek istiyorum
Çünkü sırf annwyi pişmanlığa itmek için veya sen o ananın kızısın diyerek telafisi zor durumlara girdiğini de malesef duydum

Kazen

Babalar ve Oğulları
Yönetici
Administrator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
16.153
41.327
Evet aynen dediğiniz gibi örnekleri veriyor sadece

o zaman şöyle sorayım peki kadına şiddet arttı mı ?

Daha önce gül gibi geçinip giderken çiftler bir anda öfke patlaması mı yaşandı ?

Ya da basın yer vermiyor muydu ?

Basın geçmişte bu kadar çok yer vermiyor ise (zorunlu oldukları için şu anda yer veriliyor) ne diyoruz ?

Her geçen gün sapıklar arttı ! Kadına şiddet artı ! Bu doğru bir tespit olur mu ?

Keşke yıllara göre kadına şiddetin bir istatistiği olsa da daha gerçekçi bir şeyler karalasam bir araştırayım vardır...

melankolimm

baslngic79.1guncel 79.1 Hedef.70.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2016
1.827
9.328
Eşim psikolojik şiddet uyguluyor kaynanamda öyle ama eşim dışardan profesyonel oyuncu kim onu tanışa beni uzaklaştırır şahane konuşması var haklıyken seni çok güzel haksız yapıyor oyuzden daha ben çok çekecem oyuzden bana pek yararı yok

Konu Sahibi Benzer konular Forum Cevap Tarih
rukiyeclb Kadın'a Dair 0
Yukarı Alt