7 günde bebeğin uykularını düzene sokacak çözüm şöyle:

xsxulem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
695
Emoji Skoru
14
Yaş
46
7 günde bebeğin uykularını düzene sokacak çözüm şöyle:

1. Gün Yeni Bir Düzen Kurun: Uzun saatler süren öğle uykusu nedeniyle birçok bebeğin günü ve gecesi birbirine karışıyor. Böylece bebek uykuda olması gereken bir saatte oyun oynamayı tercih ediyor. Şimdi bu durumu düzeltmenin zamanı geldi. Son araştırmalar bebeklerin gece ile gündüzü ayırt edebildiğini ortaya koyuyor. Bunun için ona gerekli ipuçlarını vermeniz yeterli. Yarından başlayarak onu sabah erkenden kaldırın ve her gün aynı saatte uyandırmaya özen gösterin. Yatağını pencerenin yakınına koyun ve perdeleri aralık bırakın. Gün ışığı onun uyanmasına yardımcı olacaktır. Öğle uykusuna yatırdığınız zaman bile hava kararmadan önce onu uyandırın. Böylece gün ışığında uyanması gerektiğini, gece ise uyuması gerektiğini anlayacaktır. Bebeğinizi akşamları da aynı saatte yatağına yatırın. Gerekirse loş ışıkta ona kitap okuyun veya şarkı söyleyin.

2. Gün Uygulamaya Devam: Başladığınız rutin programa devam edin. Hemen pes etmeyin. Geceleri karnı acıktığı için ağlamaya devam edebileceğini unutmayın. Onu emzirmek ya da beslemek zorunda kaldığınızda bunu hafif karanlık bir ortamda yapın. Özellikle geceleri bebeğinizi nelerin rahatlattığını iyi gözlemleyin. Ilık banyonun bir çocuk için sakinleştirici, bir başkası içinse tam tersi olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Gece yatırdığınızda müzik dinletmek ya da ninni söylemek gibi rutin alışkanlıklar kazandırın.

3. Gün Ağlama Başlıyor: Ağlamak çocukların en büyük silahı, anne ve babaların da dayanamadığı bir durum. Ancak, sabırlı olun ve kendi kendinize şunu mırıldanın; 'Sonuç uyku olacak'. Onu uyutmaya çalışırken ağlaması karşısında endişelenmeyin. Bırakın koyduğunuz uyku kurallarına alışsın. Program değişiklikleri 6 aylıktan küçük çocukları çok daha fazla üzüyor. Bebeğiniz en fazla 15-20 dakika ağlar ama kötü uyku alışkanlığı yıllarca sürebiliyor. Unutmayın ki bu çocuğunuzla sizin aranızdaki bir savaş. Onunla ilgilenmeyin ama kendi merakınızı gidermek için 5-10 dakikada bir kapı aralığından onu kontrol edin. Susması için ışıkları açmayın, yataktan çıkarmayın ya da biberon vermeyin, aksi takdirde ertesi gece de dakikalarca ağlayacağından emin olun.

4. Gün Ağlama Savaşı Sürüyor: Geçen gece oldukça uzun sürdü değil mi? Bu gece biraz daha rahat geçecek. Ama bilin ki o yine de ağlamaya devam edecek. Ancak bu kez daha kısa sürecek, bize inanın. Bunun için kurallarınızın kesin olduğunu ona ispatlamanız gerekiyor. Sabırlı davranmaya devam edin. Ona karşı yumuşak olduğunuz hissini uyandırmayın. Yoksa geçen geceye göre 2 kat daha fazla ağlayacaktır. Sakın ona bu kozu vermeyin.

5. Gün Bebeğiniz Sakinleşiyor: Bebeklerin çoğu 3-5 gün içerisinde bu programa alışıyor. Dolayısıyla, bu gece belki de şanslı geceniz. 5 dakikada bir onu kontrol etmeyin, en az 15 dakika aralıklarla odasına uğrayın. Bazı bebekler odaya sık sık girilmesinden rahatsız oluyor. Bu nedenle kapı aralığından onu izleyin. Hem unutmayın ki bu gece daha az ağlıyor. Uyku problemlerinin arasında sıkça rastlananların başında gece emzirmesi ve alt değiştirme geliyor. Tabii ki size bunları yapmayın demiyoruz ama mümkün olduğunca kısa ve sessiz olmasına özen gösterin. Altını değiştirirken bile kesinlikle ışıkları açmayın. Gereğinden çok emzirmeyin. Böylece hem onu rahatsız etmemiş olursunuz hem de yeniden altını değiştirmek zorunda kalmazsınız.

6. Gün Bebeğiniz Uyuyor: İnanılmaz gibi geliyor değil mi? Sakın bu mutluluğu günlerdir uyguladığınız kuralları rafa kaldırarak bozmayın. Uyumasını garip karşılayarak onu sık sık kontrol etmeyin, gevşeyin. Onu sıcak tutan bir pijama giydirin. Böylece üstünü açmasını kendinize dert etmeyin. Bebek monitörünün sesini kısın ve sadece çok ihtiyacı olduğunda onu duyun. Başarınızı gölgeleyecek davranışlarda bulunmamaya özen gösterin.

7. Gün Uyku Sırası Sizde: Kendinize bir iyilik yapın ve bu gece derin bir uyku çekin. Son 6 gündür belki çok uykusuz kaldınız ama buna değdi değil mi? Çocuğunuza muhteşem bir armağan verdiniz; düzenli uyku alışkanlığı. Hiç şüphe yok ki bu program hastalık, tatildeki otel odası gibi etkenler nedeniyle zaman zaman aksaklığa uğrayacaktır. Oysa unutmayın ki, hiç uyku problemi yaşamamış bebekler bile bu durumlarda sorun çıkarıyor. Uyku problemi yeniden baş gösterecek olursa planı en baştan yeniden uygulayın, ikinci sefer ilkinden çok daha kolay olacaktır.
 

tufan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Ekim 2006
Mesajlar
42
Emoji Skoru
0
Yaş
35
:smile: Benim Bebeğim Şu An 13 Aylik Ilk Doğduğundan Buğüne Kadar Hiç Ama Hiç Uyku Problemi Yaşamadik Bir Bebeğin Gelişimine Göre Uykudüzeni Nasil Olmasi Gerekiyorsa Benim Bebeğim O Şekilde Uyuyor Sağolsun Babamizi Ve Beni Sabahlara Kadar Hiç Uyutmamazlik Yapmadi.onu Çok Seviyorum Çünkü O Benim Yaşam Kaynağim Canim Oğlum.:smile: :smile: :smile:
 

polyana_

minnak bebeğim...
Kayıtlı Üye
Katılım
7 Haziran 2012
Mesajlar
616
Emoji Skoru
52
tek yapılması gereken bebeğin doğduğu günden başlayıp her akşam saat 9 gibi ışıkları kapatmak okadar....bebeğim aylık şükür bende sıkıntı yaşamadım maşallah :nazar:
 
Son düzenleme:

minikayaklar

Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Aralık 2013
Mesajlar
28
Emoji Skoru
1
Yaş
28

Neypapatya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
1 Aralık 2013
Mesajlar
151
Emoji Skoru
13
Yaş
28
Bildiğiniz cehennemde yandım ilk 4 küsür ay! kolik krizi ile beraber korkunçtu! ama harvey karp diye bir amca var, doktor, kitaplarını başucu kitabı ilan ediyorsunuz, eşinizi de organize ediyorsunuz, sorunlar bayaa çözülüyor. merak edenler için geliyor:

Mahallenin En Mutlu Bebeği - Harvey Karp | 14,99TL - D&R : Kitap

Mahallenin En Mutlu Yumurcağı - Harvey Karp | 14,99TL - D&R : Kitap
Kitaplarıda paylaştığınız için çok teşekkürler.....
 

35papatya

Duruşunuz,duruş belirler.........
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Haziran 2008
Mesajlar
836
Emoji Skoru
63
3. maddeye kadar birşey diyemem ama şu 3. maddeyle önerilenler yok mu??:KK37::KK37: biliyormusunuz 0-3 yaş çocuğu asla ağlatılmamalı...Anneyle çocuk arasındaki o bağın koparılmasını istiyorsanız birşey diyemem... bu tarz öğretilerle büyütülmüş çocukların sonraki gelişim basamaklarında ortaya çıkabilecek davranış bozukluklarını nasıl açıklayacaksınız??? tamamen farklı bakış açısına sahibim... o yüzden bu önerileri sağlıklı bulmadım....
 

Dolunay_2013

Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ekim 2013
Mesajlar
3
Emoji Skoru
0
Yaş
28
Sonradan bir düzen oturtmaya uğraşmak yerine baştan bir düzen oturtmakta fayda var, ilk günlerde benim kızım da gece 3 lerde uyanıp oyun istiyordu ama düzeni oturttuk çok uzamadan şükür, kolik bir bebek benim kızım da ama gece en geç 1e kadar sürdü ağlaması, sonra uyuyor ve sabaha kadar sürüyor uykusu. Önemli olan akşam loş ışıkta ve sessiz ortamda uyuması gündüz de iyi ışık alan yerde ve gürültülü ortamda uyumasıymış, öyle demişti doktoru ve uyguladık gayet memnunuz.
Güzel bilgiler için de teşekkür ederiz.
 
Yukarı Alt