1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhabalar Ziyaretçi, Pınar ürün inceleme ankete katılım için tıklayınız.
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Acıkmadan Yemeyerek Kilo Verme Yöntemimiz

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve nesrinduman tarafından 23 Nisan 2009 başlatılmıştır.

  23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nesrinduman
 1. nesrinduman

  nesrinduman Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  ARKADAŞLAR!! beni dinleyin, tüm diyetleri, diyet haplarını ve sporu -gerçekten sağlık için yapmadığınız sürece- hepsini çöpe atın çünkü yapılan araştırmalara göre bu yöntemlerle kilo verseniz bile en geç 5 yıl içinde organizma kısıtlama duvarını kırıyor ve ondan zorla aldıklarınızı misliyle geri alıyor!!
  yöntem çok basit aslında Allahın bize yaratırken verdiği bir yetenek. ağırlık dengeleme yeteneği. acıkmadan yeme ne istiyorsan ye ancak acıkmayı bekle yani kilo sorunları olmayan insanların yaptıkları gibi onları örnek al yeter!!
  sabah kalkar kalkmaz diyetisyenlerin dediği gibi metabolizmanı ateşlemek için zorla kahvaltı yapma.. karnın acıkınca gerçekten yemeğe ihtiyaç duyduğunda ye yani organizmanı dinle.. zira acıkmayı unuttuğumuz için doymayı da farkedemiyoruz..
  ama gerçekten acıkınca doymayı da hissediyorsun ve erkenden bırakıyorsun yemeyi..
  BEN YENİ BAŞLADIM ARKADAŞLAR GELİŞMELERİ SİZE BİLDİRİRİM..
  YARARLANDIĞIM KAYNAK: ZAYIFLAMA DİYETLERİ ÇÖPE DR. OZAN TUNÇER MUTLAKA OKUMANIZI ÖNERİRİM.:lepi::lepi:
  NOT:sorusu olanlar! elimden geldiği kadar yardımcı olurum inşallah
   
 2. 25 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nesrinduman
 3. _Mustang_

  _Mustang_ BiLMeM Pro Üye

  Katılım:
  30 Aralık 2007
  Mesajlar:
  4.536
  Beğenildi:
  58
  Ödül Puanları:
  153
  [​IMG]
  Dr. Ozan Tunçer - Zayıflama Diyetleri Çöpe

  Dr. Ozan Tunçer, Zayıflama Diyetleri Çöpe adlı kitabında diyet sektörünü "Yağ Pazarı" olarak tanımlıyor.

  Dr. Tunçer'e göre :
  " Zayıflama diyetlerinin yüzde 99'u şişmanlatıyor
  " Bilimsel diye pazarlananlar, sağlığa uçuk diyetlerden çok daha zararlı
  " Şişmanlama, kilo alma korkusuyla başlıyor. Zayıflamak için bu korku yenilmeli


  " Ömür boyu zayıf kalmış olanlar, sadece acıkınca yemiş, doyunca
  durmuş insanlardır

  " 'Diyetçilerin' amacı sorun çözmek değil, karlı çıkmak için sorun
  yaratmaktır

  Diyet öneren herkese, kendi deyimiyle "diyetçilere", zayıflama
  palavralarına, "bir kısım medyaya", şok diyetlerin zararlarını
  vurgulayıp diyet listesi veren uzmanlara, uzman geçinenlere, tıp
  dünyasına, zayıflama ilacı üretenlere, zayıflama genini bulanlara ve
  daha pek çok şeye ateş püskürüyor Dr. Ozan Tunçer.

  Herkesin "mucizevi"diyetler, şok yöntemler önerdiği bu sektörü bir 'yağ pazarı' olarak> adlandıran Tunçer'e göre 'dengeli beslenme', "kalıcı zayıflama
  sağlayan diyet", 'bilimsel diyet', 'sağlıklı diyet' gibi "inciler", bu 'yağ
  pazarının' uydurduğu palavralar. "Diyetlerin hepsi zararlı, yüzde 99'u
  başarısız, hatta başarısız olmaya mahkum" diyor Dr. Tunçer.

  'Diyetçi, dayatmacı zihniyet' olarak adlandırıyor şişman insanları kobay olarak
  kullanan, hiçbir diyetin işe yaramadığını bile bile insanlara sayfalarca diyet reçeteleri öneren, zayıflama ilaçları veren bu 'yağ pazarı'mensuplarını.

  Bu nedenle de yeni çıkan kitabında "Zayıflama Diyetleri Çöpe" diyor Dr. Tunçer. Çünkü enerji kısıtlamasıyla kilo verilemiyor, kilo verebilmek için aç değil tok olunması gerekiyor, vücuda aç kalmayı birtakım diyetlerle dayatmak ise zayıflamaya değil, aksine şişmanlamaya yol açıyor.

  Hatta Dr. Tunçer, şişmanlamak isteyenlere diyet yapmalarını öneriyor. Çünkü, söylediklerine göre en geç 5 yıl içinde fazlasıyla kilo alacakları garanti.
  Şişman insanlara tembel, pis boğaz veya iradesiz gibi sıfatların yakıştırılmasına çok karşı olan Tunçer, "Bu insanlar sadece diyet tuzağına düşürülmüş kişiler" diyor.

  'Kisiye özel diyet' lafına ise çok sinirleniyor. Çünkü bu diyetler kendi deyimiyle 'kişiye özel' değil, 'diyetçiye özel' oluyor.

  Diyetin bilimseli olmaz

  Dr. Ozan Tunçer'e göre insanları şişmanlatan hamburger türü yiyecekler değil, diyetler. Yani tıp dünyasının niyeti şişmanlık sorununu çözmek değil, aksine yaygınlaştırmak, hatta sorun yaratmak.

  Tunçer, "Yağ pazarı" olarak adlandırdığını diyet endüstrisinin insanlarda yapmak islediği birinci şey kilo korkusunu yerleştirmek. Yani 'Eyvah kilo alıyorum' korkusuna kapıldığınız an, kilo almaya başlarsınız. ınsanlarda bu korkuyu yerleştirmek için durmadan estetik, sağlık hatta ahlaki kriterler kullanılıyor.

  Şişman insan, diyet tuzağına düşürülmüş insandır. Sadece vücudun ihtiyacını bilmeden yemek yiyen, zayıflama diyetleri, zayıflama ilaçları, light ürünler, mezoterapi-bioenerji, hipnoz gibi vücudun doğal mekanizmasını bozan yöntemlerin tuzağına düşen insanlar şişmanlar.
  Vücudun doğal kontrol mekanizmaları olduğu ve ağırlık, kilo dengeleme yeteneğine sahip olduğumuzu unutturuyorlar insanlara. O yeteneği ellerinden kaybediyorlar insanlar diyet yaparak" diyor.

  Peki, nasıl zayıflayacağız? Diyet yapmadan, boğazımızı kısıtlamadan nasıl kilo verilebilir?

  "Yemek yemeyi öğrenerek. Yani açken yiyip, doyunca durmalısınız.

  Vücudun acıkma, doyma ve tokluk sinyallerini dikkate alırsanız, vücut fazla kiloları, ihtiyacı olmadığı için kendiliğinden atıyor.

  Vücut kalori hesabını doğal bir şekilde kendi yapıyor. Bu hesabı siz dışarıdan diyetlerle yaparsanız, bu doğal mckanizmayı bozuyorsunuz. Bu mekanizma bozulunca da şişmanlarsınız, işte bu yüzden diyet yapanlar şişmanlıyor. Çünkü vücudun sinyalleri yok ediliyor.

  ınsanlar acıkma, doyma ve tokluk hissini unutuyorlar. Dolayısıyla acıkmadan yiyerek şişmanlıyorlar" diyor Dr. Tunçer.

  Peki acıkma, doyma ve tokluk hissi nasıl tekrar öğrenilebilir?

  "Zayıflama Diyetleri Çöpe" adlı kitabında acıkma ve doyma alıştırmalarından da söz eden Tunçer, acıkma hissinin 3 günde, doyma hissinin ise en geç 15 gün içinde öğrenilebileccğini söylüyor.

  Yani fazla kilolardan kurtulmak için, "midenin sesini" dinlemek şart. Tunçer, "Bu işin çözümü, beynin 'palavralardan' ve şişmanlama korkusundan mutlaka arındırılması, acıkma, doyma ve tokluk hissinin ise farkına varılması.

  Bu sinyalleri dikkate alan kilo sorununu çözcr. Ama bu çözüm gıda ve diyet endüstrisinin hoşuna gitmiyor. Çünkü sadece Amerika'da l milyar dolarlık kazançları ortadan kalkmış olur. Amaçları kilo sorunlarını çözmek değil.

  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu bile 'tokken yiyin' diyor kitabında. Hemen hemen bütün diyetçiler tokken yemeyi öneriyorlar. Eğer tokken yemek yemeye başlarsamz, acıktığınızı nasıl anlayacaksınız? Eğer tokken yerseniz, enerji depolanır. Acıkma sinyallerini de yok etmiş olursunuz" diyor.
  Diyetin iyisi, kötüsü, hatta bilimseli olmadığından söz ediyor Tunçer. Çünkü enerji kısıtlamasıyla vücuda zayıflama "dayatılıyorsa" hepsi kötüdür. "Bugün sağlıklı, dengeli, bilinçli, bilimsel adlarıyla pazarlanan diyetler, insanların ruh ve beden sağlığına uçuk diyetlerden çok daha zararlı.
  Uçuk diyeti insan bir kere yapıyor ve yapamadığı zaman bırakıyor.Oysa 'bilimsel' diye pazarlananlarda bunun sağlıklı olduğuna inanıyor, işte bu çok daha kötü. Diyetlerin hiçbiri bilimsel değil.
  Gazetelerde size bir diyet reçetesi veren bir profesör de olsa, bu reçeteler bilimsel olamaz. Herkes bilimsel bir araştırma çıkarıyor verdikleri diyetle ilgili ve bu araştırmaların hiçbiri birbirine uymuyor. Araştırma bulmaya kalktığınızda örneğin domatesin zayıflattığını da şişmanlattığını da ispatladığını iddia eden her türlü araştırmayı internette bulursunuz.
  Herkes kendi ihtiyacına göre araştırmayı buluyor ve insanlara sunuyor" diyor Tunçer.
  Diyet yapan şişmanlar

  "Dünyada zayıflama diyetine başlayan her 20 kişiden 19'u bir süre sonra mutlaka şişmanlayacak. ıstatistikler ve gözlemler böyle söylüyor.
  Farklı bir diyete başladığınızda bir şey değişmiyor. Mantık aynı. Sadece ambalaj değişiyor.

  Diyetlerin yüzde 99'u şişmanlatıyor. Diyetler kalıcı zayıflama sağlamıyor. Sağladığını iddia eden varsa çıksın konuşsun. Bir diyetin beş yıl sonra da aynı kiloların korunmasını sağladığı ispat edilmiş tek bir çalışma bile yok" diyen Dr. Tunçer'c göre kalıcı bir kiloya sahip olmak için vücudun bir şekilde uyuyan, daha doğrusu diyetlerle uyutulan doğal mekanizmasını uyandırarak, vücudun beslenmeyle ilgili ayarını tekrar kurmak şart.

  Bu da acıkma, doyma ve tokluk hissini tekrar tanımakla,öğrenmekle oluyor. Aslında buna, doğru zamanda, doğru dozda, yani sadece acıkınca, vücudun ihtiyacı kadar yemek yemek de diyebiliriz.
  Uzmanlar doğru yemek yemenin öğrenilebileceğini ve sadece bu şekilde zayıflamanın sağlıklı, en önemlisi de kalıcı olduğunu söylüyorlar.

  ınsanlara diyet yapmalarını öneren herkese "diyetçi" diyen Dr. Tunçer, "Her besin, vücudun ağırlık dengeleme yeteneği kullanılarak tüketilse, organizma tarafından ihtiyaç kadar alınır" diyor.

  Organizma alınan enerjiyi hesaplamayı, dengeyi korumayı ve fazla enerjiyi atmayı çok iyi biliyor.Ama siz bunu bilinçle, kendi kafanızla hesaplamaya dengelemeye kalktığınızda her şey çuvallıyor, denge bozuluyor.

  Diyete başladığınız an,ya da diyet fikri kafanızda doğduğu andan itibaren, vücuttaki kıtlık sinyalini çaldırıyorsunuz ve vücut kendi doğal mekanizmalarını kullanmak yerine tam aksine kıtlık savunma mekanizmalarını kullanmaya başlıyor,çünkü kıtlığa girildiğini zannediyor. Her şeyi depoluyor.

  Dolayısıyla beslenme davranış bozuklukları ilk andan itibaren başlıyor. Diyet yapacağım diyen bir insanın, diyete başlamadan önce fazla yemeye başlaması bir rastlantı değil. Bu, biyolojik mekanizmaların, organizmanın yaşamda kalma içgüdüsünün kullanmasının bir ifadesi.

  Vücudun sesini dinle

  Dr. Ozan Tunçer kitabında pek çok önerilere, vücudun sesini dinleyerek zayıflama yollarına, "Diyetsiz Kalıcı Zayıflama Programı"na, diyetlerin maddi manevi zararlarına, insanları nasıl şişmanlattıklarına uzun uzun yer veriyor.

  Özellikle de kilo alma korkusuna kapılmamanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü günümüzde insanların tamamına yakınında şişmanlama kilo korkusuyla başlıyor.
  Tunçer, "Bu kişilerde ya birebir kilo korkusu oluyor,ya da alicisinin kilo korkusu oluyor. Diyete başlayan anne-baba, çocuklarını şişmanlatıyor. Böyle vakaları maalesef çok gördük. Anne birsene önce diyete başlamış, çocuğun şişmanlaması bir sene önce başlamış.

  Bir yıl içinde obez hale gelmiş çok çocuk var. Anne çocuğa baskı yapmadığını söylüyor, ancak çocuğa baskı yapması için ona 'yeme' demeyi gerekmiyor. 3-4 yaşındaki çocuk etrafta olup bitenleri anlıyor, zayıf olması gerektiğini hissediyor. Az yemesi gerektiği fikri bir yerlere yerleşiyor.

  Yememeye çalıştıkça da çocukların, kontrolü kaybetmeleri çok daha kolay. Propaganda öyle kötü bir hale geldi ki zayıf insanları da rahat bırakmıyor.

  9 yaşın altındaki Kanadalı çocuklann %45'i en az l kez zayıflama diyeti yapmışlar. 18 yaşın altındakilerin ise %80'i diyet yapmış. Hala Kanadalılar, Amerikalılar neden şişmanladıklarını düşünüyorlar. ışte nedeni ortada. 6-7 yaşındaki çücuklara diyet yaptırılırsa, bütün sistemleri altüst edilir ve ömür boyu kilo sorunu yaşamaya mahkum olurlar" diyor.

  Sağlıklı beslenmenin uzman kontrolünde olmasını da çok saçma buluyor Tunçer: "ınsanlar beslenmelerini doktor kontrolünde yönlendiremez.

  Hastalık varsa doktor kontrolüne ihtiyaç vardır, Eğer, siz bir kaşığı ağzınıza götürmek için bile doktora, diyetisyene, uzmana ihtiyaç duyar hale getirildiyseniz o yaşam yaşam olmaktan çıkar.

  Siz beslenmeyi denetim altına aldığınız sürece, acıkma, doyma, tokluk sinyallerini kullanmıyorsunuz. Organizma da bu denetimi kırmanın yollarını buluyor. O zaman her denetim girişimi kontrol kaybına, her kontrol kaybı da denetimin artırılmasına yol açıyor, insanlar yokuşa çıkıyor. Kilolar artıyor, ruhsal yapınız çöküyor, 3-5 yıl içinde kilolar fazlasıyla geri geliyor. Yemek yerken doktor kontrolüne ihtiyaç yok" diyor.

  Doyma nasıl öğrenilir?

  " Başta kilo korkusundan arının.

  " Başlangıçta neler yiyeceğinizi ve miktarlarını tespit edin.

  " Mutlaka sevdiğiniz yemeklerden oluşan bir mönüyü kafanızda
  planlayın.

  " Bu yemekten ne kadar zaman sonra tekrar yemeğe ulaşabileceğinizi
  düşünün ki organizma, o zaman aralığındaki enerji ihtiyacını
  hesaplayıp sizi durdurabilsin.

  " Bütün bunları düşündükten sonra keyifle yemeğe başlayabilirsiniz.

  " Bir yemekten diğerine geçerken de bir şeylerin sizi durdurduğunu fark edeceksiniz. Vücut sinyalleri bozulmamış insanlar bir yemekten diğerine geçerken çok sevdikleri bir yemek bile olsa duruyorlar.
  Örneğin bir antre ve bir de ana yemek varsa, antre ne kadar hoşunuza giderse gitsin, arkadan gelecek olan ana yemeği düşünerek elinizde olmadan yemeyi durduruyorsunuz; vücut sizi durduruyor. "Eğer antreyi abartırsam ana yemeği yiyemem" diyorsunuz. ışte bu bilinçle yemek yenirse kilo alınmaz.

  " Kafanızda "Doydum mu?" sorusu oluştuğunda birazcık daha yemeğe devam edin. O zaman da vücut, doymanın ötesine geçildiğinde rahatsızlık uyarısı verir. Sizi bir şey rahatsız ettiğinde doydunuz demektir.

  a" (Doyma alıştırması yaparken)Asla tokken yemeyin. Acıkmadan başladığınız bir yemekte, doymayı öğrenemezsiniz.

  " Doyma hissi en geç 15 gün içinde tam anlamıyla öğrenilir.

  Diyetsiz, kalıcı zayıflama programı

  " Vücudun bozulmuş olan doğal kalori ayar mekanizması uyandırılmaya ve yeniden işler hale getirilmeye çalışılıyor.

  " Hastalara kesinlikle bir beslenme programı veya bir reçete verilmiyor.

  " Hasta ilk 1-2 hafta içinde, sevdiği, ancak istediği zaman durabileceği gıdaları tüketiyor. Eğer çikolata yerken kendini tutamıyor ve abartıyorsa, çikolatayı birinci haftalarda yemesi önerilmiyor.

  " Vücut kendi mekanizmalarını çalıştırarak, kişinin hiçbir eksiklik, yoksunluk hissetmeden zayıflamasını sağlıyor.

  " 1-2 hafta içinde kişinin, acıkma, doyma ve tokluk hislerini tanıması sağlanıyor. Vücudun ayar mekanizması düzeldiği için kişi abartma gereği duymadan, dolayısıyla kilo almadan sevdiği her şeyi yiyebiliyor. Çünkü ne zaman duracağını öğrenmiş oluyor.

  " Zamanla vücut "stokladığı" fazla kiloları, fazla enerjiyi,ihtiyacı olmadığı için atmaya başlıyor ve kilo veriliyor.

  " Hem fiziksel, hem psikolojik anlamda rahatlama oluyor.

  " Diyetsiz zayıflama sağlıklı ve kalıcı oluyor.

  Zayıflama diyetlerinin zararları

  " Vücudun ihtiyaçları karşılanmadan kilo verdirmeye çalışılıyor.

  " Kurallarla yemek yemek öğretildiği için, acıkma ve doyma gibi sinyaller zamanla yok oluyor. Kişi acıkmasa da yemek yiyor.

  " ıhtiyaçlarının karşılanmadığını fark eden beden, o andan itibaren "kıtlık sendromuna" girip, gerekli kaloriyi alamadığı için gelen enerjiyi stokluyor. Vücutta yağ stoklanması başlıyor.

  " Diyetin ilk günlerinden itibaren kişilerin besin arayışı artıyor, aklında kurabiyeler, pastalar dolaşmaya başlıyor.

  " Diyet yapan kişi, sürekli gergin oluyor, iç dünyasında çok ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor, kendini suçluyor.

  " Kilo veremeyen kişi iradesiz olduğunu düşünüyor. Oysa zayıflamanın iradeyle bir ilgisi yok.

  " Kilo sorununu saplantı haline getiren, kendini sürekli kısıtlayan bir kişinin bu tutumu hayatın diğer alanlarına da sıçrıyor. Her alanda kendini kısıtlıyor.

  " Uygulaması zor olan zayıflama diyetleri, kişilerde utanç ve özgüven eksikliği yaratıyor.
   
 4. 26 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nesrinduman
 5. asldenizz

  asldenizz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  kesinlikle sizlere katılıyorum.ben aynen yaşıyorum.kafaya takınca ne yaparsan yap gram oynamıyo.her şey beyinde bitiyo.
   
 6. 26 Nisan 2009
  Konu Sahibi : nesrinduman
 7. canansn

  canansn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2009
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  diyetler insanlari öyle bi hale getirdiki mesela öglen ac deilsin ama 3 ögün mutlaka yemem gerek diyip yiyosun yemekten baska sey düsünemez olduk kesnlkle katiliyorum zayflarin zayif kalmasi bundan kaynaklanio diyeti az yemegi düsündügün an daha fazla istiosun tsk ederim arkadasım iyiki yazmişsin bunu en yararli bilgli bnce...
   
 8. 4 Ocak 2012
  Konu Sahibi : nesrinduman
 9. mariposas

  mariposas Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2011
  Mesajlar:
  234
  Beğenildi:
  47
  Ödül Puanları:
  108
  çok mantıklı geliyo kulağa :KK55: karataycılarada uygun sanırım :)
   
 10. 4 Ocak 2012
  Konu Sahibi : nesrinduman
 11. fburcu

  fburcu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  590
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  bu yöntemi yapmak isteyen arkadaşla varsa birlikte yapalımmm
   
 12. 4 Ocak 2012
  Konu Sahibi : nesrinduman
 13. haticezeynep

  haticezeynep Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  88
  bu yöntemi kullanarak geçtiğimiz sene hemde emzirme dönemimde yavaş ama ciddi kilolar vermiştim.hala verdiğim kilodayım.hatta geçen güne gittim.aç gittiğim halde dolu dolu tabaktan bir küçük böreği zar zor yedim.alışınca çok güzel yöntem tavsiye ederim.bende size katılmak isterim eğer yapacaksanız
   
 14. 5 Ocak 2012
  Konu Sahibi : nesrinduman
 15. fburcu

  fburcu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  590
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  108
  süpermişşş işe yaraması çok güzel.ben bugun başladım bu yönteme.ama akşamları çok geç yememeye çalışcam yinede.onun dışında herşeyi yemeği planlıyorum,zaten diyet yapabilen bri değilimdir.boyum : 1.70 kilom : 61.5 . 2 haftada bir tartılmayı planlıyorum.
   
 16. 7 Ocak 2012
  Konu Sahibi : nesrinduman
 17. haticezeynep

  haticezeynep Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Mart 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  88
   
 18. 7 Ocak 2012
  Konu Sahibi : nesrinduman
 19. pepeti

  pepeti kendine gel artık Pro Üye

  Katılım:
  10 Nisan 2011
  Mesajlar:
  3.652
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  sölenn dogru ama su var siz acıkınca dogru seyler yemelısınz. acıkınca bır cıkolata yersenız bı saat sonra yıne mıdenız acıkma hıssı olusur mutlaka. sabah kalkıp kahvaltı ypamassan öğleye acıkır ilk gectıgın pastaneden 2 pogacayı hüpletırsın . yanı bu iş bilinclenme işi ben 15 kılo verdım son 8 kılom. ama bır yıldır bu 8 kıloyu veremıyorum. trakıldım.

  acıkınca ye dogru ama dogru seyler ye. glisemik indeksı yuksek seyler yeme senı acıktırmasın.
   
  Cansu-S bunu beğendi.