Aerobik Ve Step Egzersizinde Amaç

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
40.667
114.609
Kalp atım sayısını faydalı atım frekansına getirmek ve bu ulaşılan noktayı uzun süre korumaktır.Buda maksimum kalp atım sayımızın %50 ila %85 i arasındaki alandır.

Aerobik ve step egzersizinin kalori yakmak ve kilo kaybını gerçekleştirmek dışında şu faydaları vardır:

1)Kalbi güçlendirmek
2)Akciğeri güçlendirmek
3)Stresi gidermek
4)Uzun süreli çalışmalarda kas kitlesini arttırmak
5)Vücut yağı oranını arttırmak
6)Harcanan enerji düzeyini arttırmak

Aerobiğe ve stepe yeni başlayanlar için haftada 3 kez bölüm başına 20-30 dakika egzersiz yapılmalıdır.Aerobik ve step hareketlerini rahatlıkla yapabiliyorsanız haftada 4 kez ve süreyi 30 dakikanın üstüne çıkartabilirsiniz.Sağlık yönünden bir probleminiz yoksa step ve aerobiği haftada 5 kez ve 45 dakikanın üstüne çıkabilirsiniz.Bu hareketleri yaparken sakatlıkları önlemek için yürüyüş ,bisiklet gibi egzersizleri ısınmak için yapabilirsiniz.


Ota Zayıflama Merkezi
Spor Hocası
Seyhan BAŞ


Kilolardan kurtulmak için step ve aerobik gibi sporları seçtiyseniz dikkat.. Isınmadan yapılan step ve aerobikin yararı yok, zararı var


GELİŞMİŞ ülkelerde yaşayan insanlar, sağlıklı olabilmek için egzersiz ve doğru beslenme alışkanlıklarını yaşamları boyunca uygulamaya çalışmaktadır.
Türkiye'de ise sağlıklı yaşam bir moda akımı şeklinde kendini göstermektedir. Görsel ve yazılı basında bu konularda yapılan yayınlar, insanları daha fazla etkilemektedir. Hayatlarını daha sağlıklı sürdürmek isteyen insanlar, doğru beslenme alışkanlıklarının yanında, vücut için gerekli egzersizleri sağlığını korumak, hormonları düzenlemek, vücuttaki fazla yağlardan kurtulmak için uygulamaktadır.

Destek önemli
Egzersizin yoğunluğunun ve kapsamının dışında yapılan çalışmaların kişiye ve amaca uygunluğu çok önemlidir.
Günümüzde spor ve egzersiz salonlarına giden insanlar, salondaki ağırlık ve kardiovasküler makinelerinin (koşu bandı, bisiklet, kürek vs.) azlığından veya kalabalıkla müzik eşliğinde beraber egzersiz yapmaktan hoşlandıklarından step, aerobik türünde egzersizler yapmaktadır. Bu tür egzersizler yağ yakma amacıyla yapılıyorsa, ağırlık çalışmaları ve nabız sayısına uygun kardiovasküler çalışmalarla desteklenmelidir. Aksi halde yağ yakma açısından step ve aerobik çalışmalarının çok fazla etkisi olmayacaktır.
Bu satırları okuyup, "Ben step yaparak 10 kilo verdim" diyenleri duyuyor gibiyim, ama ben, "Kilo veremezsiniz" demiyor, aerobik ve stepi gerektiği gibi desteklemezseniz "yağ yakmanızın daha zor olacağını" söylüyorum.

Kalbi zorlamayın
Salon içinde yapılan egzersizlerde, farklı yaş grubundaki insanların kalp ve dolaşım sistemlerinde aşırı zorlamalar meydana gelebilir.
Oysa salon sporlarında toplum psikolojisi içine giren kişiler, yorulsalar dahi egzersizleri bırakmayarak sürdürür. Kalp ve dolaşım sistemleri absorbe yeteneğine sahip olduğu için, kişi yapılan egzersizin yoğunluğunu on an için "ağrı" olarak hissetmez.
Kanı pompalamakla görevli kalbin en büyük damarı aortun, istirahat halinde ve 70 kg. ağırlığındaki bir insanda vücuda dakikada 600 kg kan ilettiği düşünülürse, 120 nabız sayısında sadece kalem çapındaki bu damardan vücuda dakikada tam 1 ton 200 kg. kan pompalandığı anlaşılır.
İnsan vücudunda sadece 5 litre kan olduğu ve step ile aerobik gibi egzersizler sırasında nabzın 120'inin üzerine çıktığı gerçeği gözönüne alındığında, bu tür egzersizleri yapmadan önce mutlaka iyi bir kondüsyon çalışması yapılması gerektiği ortaya çıkar. Bu kondüsyon çalışması sonrası uygun kas çalışmalarıyla vücudun oksijen taşıma kapasitesi düzenlenmeli ve ardından step ve aerobik türünde çalışmalara geçilmelidir.

Amaç yağ yakmaksa
ÖNEMLİ olan, vücudumuzdaki fazla yağlardan kurtulmaksa, bunun için yapılacak egzersizler farklılık göstermelidir.
Yeterli beslenmeyip step türünde çalışmalarla 10 kilo verirseniz, vücudunuzda bir yorgunluk hissedersiniz. Çünkü bu şekilde verdiğiniz kilolar, vücudunuz için çok önemli olan karbonhidrat ve sulardan gitmiştir. Karbonhidratlar insan vücudunda kas kitlesinde biriktiğine ve kaslar da yağları yakan fabrikalar olduğuna göre, önemli olanın kilo vermek değil yağ yakmak olduğu ortaya çıkmaktadır. Aerobik ve step yapan insanların yaşları, kondüsyon düzeyleri, kas yapıları, eklem durumları farklılık gösterdiğinden, bu tür egzersizler kişiye ve amaca uygun olmadıkları takdirde yeni başlayanlara tavsiye edilmemektedir.
 

tgbkcr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2009
8
0
merhaba benim bi sorum olucak,zayıflama amacıyla step aerobic mi yoksa aletli fitness mı secmeliyim? haftada 3 gün spor yapabileceğim için en doğru tercihi yapmam gerekiyor..yardımcı olursanız cok sevinirm
 

kezbanpariste

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2009
34
0
Konu sorumlusu nerde .... Sanırım kendisine konu sorumsuzu desek daha iyi olacak.... Ne yani step yağ yakmıyormu peki ne yaparsak yağlar gider?konu sorumsuzuna değil sorum... Ortaya attım bu sorunun cevabını
 

filizim

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2007
4.712
16
Kızlar bende 3 aydır step aerobiğe gidiyorum ama hiç kilo veremedim.Yalnızca sıkılaşma sağlıyor.Bence yüzme daha çok yağ yaktırıyor.Bende yüzmeye gideceğim...
 

bnr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2009
137
0
Gideceğim spor salonlarında aerobik step hocasının kapasitesi çok önemli... Doğru yapılan aerobik-step inanılmaz derecede vucudu şekıllendırıp kondüsyonu yükseltıyor .. 1 yıldır hiç bir salona gıdemıyorum maalesef çok özledım step yapmayı ..
 

Hidrojen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2010
168
0
En basit egzersiz yöntemi tv karşısında rahatlıkla yapılıyor evde :-)
 

kiraze72

Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2013
33
5
Bu hafta stepe başladım ama kilo verdirmiyor yağ yakmıyor ise bunca yorgunluk niyeki???
 

anneannesinintorunu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Mart 2015
12
2
Birileri cevap verse ne güzel olur hep soru var cevap yazan kimse yok bende düşünüyorum 5 yildir plates yapıyoru . Spor salonuna gitmeye vaktim yok ne yapayim kilomdan memnunum ama sikilasmam lazim
 

derya1970

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2012
4.588
3.309
5. Madde yag yakimini saglamak olmaliydi. Yagi arttirmak icin egzersiz yapmak pek mantikli gelnedi.
 
Yukarı Alt