affediyorum...

seyran

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
28 Şubat 2007
Mesajlar
852
Emoji Skoru
5
Yaş
49
Bu iki kelimeyi söyleyerek içinizdeki kinin sebep oldugu tüm acilardan ve sikintilardan kurtulabilirsiniz.
Çogu zaman övmeyen fakat her an elestirmeye hazir ana-ata, isinize son veren kagidi uzatan adaletsiz patron, sadakatsiz bir arkadas; iste bu kisiler, senelerce üstesinden gelemeyecegimiz acilari, nefretleri bize yükleyebilirler.Onlara karsi kin besleriz, en kötü seyleri söyleyebiliriz veya söylemek istedigimiz seyleri sürekli kafamizda planlayarak intikam almak isteriz.
Aslinda, kendimizi çok iyi hissedebilmenin ve güçlü olmanin tek yolu onlardan intikam almak yerine, "Seni Affediyorum" sözünü sarfedebilmektir.
Affetmek hiçbir zaman teslim olmak veya pes etmek degildir.Aksine özgür olmaktir." Bir kere affettiniz mi, artik sizi inciten kisiye duygusal olarak kelepçelenmekten kurtulursunuz."
Affettiginiz kisinin onu hakedip haketmedigi hiç önemli degil, önemli olan sizin tüm kötü duygulardan özgür olabilmeniz.
Eger affedicilik erdemine sahip olmak istiyorsaniz fakat nasil baslayacaginizi bilemiyorsaniz, asagidaki önerileri uygulayabilirsiniz.

Önce sizi inciten küçük olaylardan baslayin.Eksik para veren bir memur veya yolunuzu kesen bir soför gibi sizi hiddetlendiren yabancilari affetmeniz sizi karsilasacaginiz daha zor olaylari affedebilmeniz için hazirlar.
Olumsuz duygulari zihninizden uzaklastirin.Kizginliginizi veya hayal kirikliginizi güvendiginiz bir arkadasiniza veya danismana anlatin.Bu sekilde sizi dinlemeleri duygusal olarak size güç katar ve olumsuz duygulariniz hafifleyerek daha sonra pisman olacaginiz birseyi söylemeniz veya yapmaniz tehlikesini önlemis olursunuz.
Empati ile dinleyin.Eger düsmaninizla karsi karsiya gelebiliyorsaniz, sessizce onu dinleyin ve sonra isittiklerinizi yorumlayin.
Meditasyon yapin veya dua edin.Sair Alexander Pope"Hata yapmak insancadir, affetmek ise Tanrisaldir" diye yazmistir.
Affetmenin unutmak oldugunu düsünmeyin.Çünkü degildir.Acilarimizi tamamen unutamayiz ve unutmamaliyiz da.Bu tecrübelerimiz bizi bir daha ayni aciyi yasamaktan kurtaracaktir ve bizim de baskalarina ayni aciyi yasatmamizi engelleyecektir.
Affedicilik insana iç huzuru saglar.Kolaylikla affedebilen insanlar daha çok gülebilirler, daha huzurludurlar.Ve yaydiklari iyi ve güzel duygularla daha saglikli yasarlar.

Reader's Digest'ten
 

Nisan21

Taze Bekar ( mihrace )
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
514
Emoji Skoru
1
Yaş
45
ALLAH affettikten sonra ben aciz bir kulum neden affetmiyim... sağol eline sağlık
 

yesilim

Popüler Üye
Pro Üye
Katılım
25 Kasım 2006
Mesajlar
9.032
Emoji Skoru
17
gerçekten affetmemek insanın içinde çığ gibi büyür..daha fazla hırsa sebebiyet verir.affetmek en doğrusu ama karşımızdakilerin aynı şeyleri yapmayacağı bizi üzmeyecekleri anlamına gelmez dikkat etmekte yarar var
 
E

EU1

Ziyaretçi
Bence de affetmek cok guzel bir duygu.Peki kimleri affedemeyiz en cok.Belki de en cok kendimizi kalben yakin hissettiklerimizi.:çok üzgünüm: Cunku bizi sozleriyle en cok onlar kirabilir.Ama affetmeliyiz her insan hata yapabilir.Biz de yapariz.Bizi de affetsinler:teytey: :çiçek:
 
Yukarı Alt