Ağız Kuruması Hastalık Belirtisi Olabilir!

mahinur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
22 Şubat 2007
Mesajlar
38
Emoji Skoru
0
Yaş
34
Ağız kuruluğu, tükürük bezlerinin yetersiz çalışması sonucu oluşuyor. Tükürük miktarındaki yetersizliğin, diş yüzeyinde aşırı miktarda gıda ve bakteri plağı birikmesine yol açıyor. Ayrıca, bu durum diş çürüğü, dişeti iltihaplanmaları ve beslenme bozukluklarına neden oluyor.

İlaçlar nedeniyle de ortaya çıkabilir

Tansiyon, alerji, antidepresan, ağrı kesici gibi ilaçların kullanımı ile radyoterapi ve kemoterapinin yan etkisi olarak da ortaya çıkabilen ağız kuruluğunun, sürekli devam eden boğaz ağrısı, dilde yanma, ağız kokusu, konuşma güçlüğü, dudak ve dudak kenarlarında çatlama gibi belirtilerle ortaya çıktığı bildiriliyor.

Apız kurluğu olanlar alkol kullanmamalı

Ağız kuruluğu olan kişilerin alkol, tütün ve tütün ürünlerini kullanmamaları ve acı gıdalardan kaçınmaları gerekmektedir. Uyurken odada nemlendirici cihaz bulundurulması, dişlerin florlu diş macunuyla sık sık fırçalanması ve eczanelerde satı****** yapay tükürük preparatlarının öğünlerden ve yatmadan önce kullanımı, ağız kuruluğu olan hastaları rahatlatacaktır. Ağız kuruluğu hafife alınmamalı ve mutlaka bir diş hekimine başvurulmalıdır.
 

fly30

Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
21 Ekim 2013
Mesajlar
35
Emoji Skoru
0
Yaş
28
Merhabalar arkadaşlar,benim ağzım ın içi dudaklarım kuruyor ,boğazımda ,gırtlagımda yutkunurken tıkanma hissi oluyor .acıkma hissi oluyor ,halsızım cok kötü durumdayım hangi doktoro gitmeliyim,ne yapabilirim.Lütfe cevaplarınızı bekliyorum...:KK43:
 
Yukarı Alt