Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Aile Planlaması

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve MsscooL tarafından 23 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 1. MsscooL

  MsscooL Ziyaretçi

  İdeal bir korunma yöntemi gebeliği kesin olarak önlemeli, sağlığa zarar vermemeli, uygulaması kolay olmalı, maliyeti düşük olmalı ve çiftler tarafından benimsenmelidir.

  - Aile planlaması, istenildiği zaman, istenilen sayıda çocuk sahibi olmaktır. Her kadının istediği zaman ve istediği sayıda çocuk sahibi olması en doğal hakkıdır. Ancak kontrolsüz, birbirini takip eden doğumlar ve düşükler anne-çocuk sağlığını tehdit eder.

  Aile planlaması yöntemlerini aşağıda ki başlıklar altında toplayabiliriz.  Prezervatif
  Oral Kontraseptifler
  İğneler
  Diyafram
  Spermisitler
   
 2. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : MsscooL
 3. SEAR

  SEAR Ziyaretçi

  AİLE PLANLAMSI YÖNTEMLERİNDEN iki SIKKI BİLİYORUM.DİGERLERİNİ İLKKEZ DUYORUM.HER AİLENİN İSTEDİDİGİ SAYIDA COCUK SAHİBİ OLMASINDAN YANAYIM.NE YAZIKKİ GÜNÜMÜZDE HALA AİLE PLANLAMASI NEDİR?BİLMEYİNLERİN SAYISI COK FAZLA.
  TESEKKÜLER MSS
   
 4. 24 Aralık 2008
  Konu Sahibi : MsscooL
 5. nadideiris

  nadideiris Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2008
  Mesajlar:
  384
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  bence herkes istediği kadar çoçuk sahibi olmamalı,kesinlikle ekonomik durumuna göre çocuk sahibi olmalı diye düşünüyorum.
   
  zeytinagaci ve denizim0 bunu beğendi.
 6. 5 Haziran 2010
  Konu Sahibi : MsscooL
 7. dilser

  dilser Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2009
  Mesajlar:
  367
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kesinlikle sana katılıyorum,Nadideiris!!
   
 8. 25 Eylül 2011
  Konu Sahibi : MsscooL
 9. atessizprenses

  atessizprenses Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2011
  Mesajlar:
  3.833
  Beğeni:
  13
  Ödül Puanları:
  61
  Aile planlaması, ailelerin istedikleri sayıda, istedikleri zamanda ve sağlıklı aralıklarla, bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmaları demektir. Aile planlaması çocuk sayısını kısıtlamak demek değildir. Aile planlaması çalışmaların temel amacı ailenin sağlığını korumak ve onların mutlu yaşamalarını sağlamaktır. Aile planlaması çalışmaları ile,çiftlere gebe kalmak ve doğum yapmak için en uygun koşulların neler olduğu öğretilir. Gebelikler arasında belli bir süre bırakılarak anne ve çocuk sağlığının korumaktır. Bu hizmet, ailedeki kişi sayısını sınırlandırma anlamı taşımaz!

  Çocuk yapmada aileler, tamamen serbest olup, kendi iradeleri ile istedikleri, bakabilecekleri, yetiştirebilecekleri sayıda çocuk sahibi olabilirler. Önemli olan ailelerin bilinçli olarak, sorumluluk taşıyarak karar vermeleridir. İstediği halde çocuk sahibi olamayan kısır çiftlere yardım edilir,yol gösterilir. Aile Planlaması, eşlere çocuk yapmak istedikleri veya istemediklerinde yol gösterir. Onlara çocuk sayısı ve doğumlar arasındaki süreyi belirlemelerinde yardımcı olur.

  Başka bir deyişle Aile Planlaması evli çiftlerin ekonomik olanaklarına ve kişisel isteklerine göre çocuk sayısını tayin etmelerini ve doğumların ana-çocuk sağlığına uygun aralıklarla olmasını sağlayan koruyucu bir hizmettir.

  Aile Planlaması, eşlere çocuk yapmak istedikleri veya istemediklerinde yol gösterir. Onlara çocuk sayısı ve doğumlar arasındaki süreyi belirlemelerinde yardımcı olur.

  Bununla birlikte iki yıldan sık aralıklarla yapılan doğumlar ile annenin çok genç ya da yaşlı olması anne ve çocuk sağlığını olumsuz etkilemektedir. Her yıl dünyada yarım milyondan fazla kadın gebelik ve doğumla ilgili sorunlar yüzünden ölmekle geride bir milyondan fazla anasız çocuk bırakmaktadır. Aile Planlaması ile bu ölümlerin çoğu önlenebilirdi. Yine istenmeyen gebelikler de ana ölümüne neden olmaktadır.

  Yine bu nedenle her yıl ülkemizde 500 binden fazla kadın kürtaj olmakta, daha da tehlikelisi kürtajla ilgili 50 binden fazla kadın yaşamını yitirmektedir. Etkin Aile Planlaması yöntemlerinin kullanılması ile ülkemizde yılda l500 annenin ve 60 bin bebeğin ölümü engellenebilir. Yine çok ve sık doğuma bağlı kadın hastalıkları, kansızlık; zor doğum ve bunlara bağlı olarak ana ölümleri artmaktadır.

  Çocuk sağlığı da çok ve sık doğumdan etkilenmektedir. Şöyleki; Doğumlar arasında geçen süre 2 yıldan azsa, bir önceki çocuğun ölüm tehlikesi yaklaşık %50 oranında artmaktadır.

  En az iki yıl ara ile doğan çocuklar daha sık aralıklarla doğan çocuklara göre fiziksel ve zihinsel açıdan daha iyi gelişmektedirler.

  iki yaşın altındaki bir çocuğun sağlığını ve gelişimini tehdit eden en büyük tehlike, ailede yeni bir bebeğin dünyaya gelmesidir.

  Bir anne bedeninin gebelik ve doğum etkilerinden tam olarak kurtulabilmesi için iki yıllık bir sürenin geçmesi gerekir.

  Eğer bir anne doğumdan sonra iki yıl geçmeden tekrar gebe kalırsa, yeni bebeğin zamanından önce doğması ve anne karnında iyi beslenemediği için düşük kilolu doğma ihtimali artar. Çok ve sık doğum sonucu çocuklar sık hastalanmakta, kansızlık artmakta, sonuçta fiziksel ve zihinsel açıdan iyi gelişememektedirler.

  Anne ise çok ve sık doğum sonucu yıpranmakta ve çocuklarına karşı ilgisi azalmakta, bunlara ek olarak ekonomik zorluklar da eklenince çocuğun yaşamına verilen değer azalmaktadır.

  Aile planlamasının amacı
  Çok ve sık gebelikleri önlemek,
  Çok ve sık doğumların anne ve çocuk sağlığına olan olumsuz etkilerini gidermek,
  İstenmeyen gebeliklerde tehlikeli yollarla yapılan düşükleri önlemek,
  Çocuğu olmayan ailelerin çocuk sahibi olmaları için yol göstermek,
  Ailelere gebelikten korunmanın modern ve tibbi yollarını öğreterek ana sağlığı ve çocuk sağlığı düzeyini yükseltmek.
  Anne sağlığına faydaları
  Çok ve sık doğuma bağlı gebelikleri önler,
  Çok ve sık doğuma bağlı kadın hastalıklarını önler,
  Kansızlık ve kansızlığın neden olduğu hastalıkları önler,
  Zor doğuma bağlı tehlikeleri önler,
  Erken ve geç yaşta olan doğumları önler,
  İstenmeyen gebelik ve düşükleri önler,
  Anne sağlığı için zararlı, iki yıldan kısa aralıklarla olan doğumları önler,
  Annenin ruh sağlığını korur,
  Sonuçta; ANNE ÖLÜMLERİNİ AZALTIR, TOPLUMDA SAĞLIKLI VE MUTLU ANNE SAYISI ARTAR
   
 10. 26 Eylül 2011
  Konu Sahibi : MsscooL
 11. hayatimin_anlami

  hayatimin_anlami Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2010
  Mesajlar:
  43
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  ben 3 haftalik evliyim. henüz cocuk düsünmüyoruz. kondom ile korunuyoruz. adetim gecikti. icime bir süphe düstü acaba bir yerde bi hata mi yapiyoruz korunurken diye. size sormak istedim. kondom iliskinin tam hangi sirasinda takilir. esim önce tam giriyor yani biraz yolu actiktan sonra kondomu takiyor. ama kendisi cok kontrollü gelecegi zamani bildigi icin zamaninda takiyor kondomu. bu kullanim sekli dogrumu?
  yoksa hic giris yapmadanmi takmali?
  adetim daha 2 gün gecti. ara ara karin ve bel agrilarim var. ama bulanti yok.
  bu belirtiler hamilelik belirtisi degildir dimi?

  beni bilgilendirirseniz sevinirim
  tesekkürler
   
 12. 4 Ekim 2011
  Konu Sahibi : MsscooL
 13. niannian

  niannian Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2009
  Mesajlar:
  116
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Canım moralin bozmiyim ama hamile kalma ihtmalin var prezervatif ereksiyon gerçekleştiği anda takılmadı hamile kalman için eşinin içine boşalması gerekmez istediği kadar kontrollü olsun boşalmadan önceki gelen suda sperm bulunabiliyor ve bu seni hamile bırakmaya yeter başıma 2 kez geldi seni uyarmak isterim kazayla hamile kalmak istemiyorsan prezervatifsiz asla ilişkiye girme:KK45:
   
 14. 18 Kasım 2011
  Konu Sahibi : MsscooL
 15. pamuk1984

  pamuk1984 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Kasım 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Merhaba arkadaşlar ben istanbuldan Pamuk bu kulübe daha bugün katıldım ve neyin nereden yazılacağını sorulacağını tam olarak bilmiorum.Umarım doğru yerden yazıorumdur.
  Arkadaşlar Ocak 2007 de evlendim Ekim ayında anne oldum.Herşey okadar hızlı oldu ki bian bunalımlara düştüm.İlk 3,5 sene kızıma ben baktım bundan da çook memnunum fakat önceden çalışmaya alışkın olunca bir de cahilliğin verdiği sıkıntıyla çok zor bi dönem gerçirdim o yıllarda.Artık o sıkıntılı günler bitti işe başladım kızımıda kreşe verdim 1 senedir de çalışıorum.Fakat kızımın 1 haftadır ısrarları istekleri benim kafamı çok karıştırdı.Bu istekler de " herkezin kardeşi var benm neden yok bende kardeş istiyorum " v.s. şeyler.
  Bizde eşimle oturup konuştuk aslında tam doğru zamanı olduğunu düşünüyoruz özelliklede kızımız için. Elbette tek çocuk olarak kalmasını isteyiz ve bende ikincikez anneliği tatmak isterim etrafımda yeni bebekleri olan arkadaşlarımı görünce bende imraniyorum fakat gel gelelim benim içimdeki korkulara, yine psikolojikmen aynı sıkıntılara düşmekten ve o hala rüyalarıma giren doğum sahnemden çok korktuğumdan sebep kafam çok karışık.( Açıkcası birazda korku var yapabilrmiyim yapamazmıyım die )
  Sizce gerçekten doğru bir zamanmıdır ikinci çocuk için yada bunu için neler yapmalıyım...Bu konuda yardımcı olursanız çook sevinirim arkadaşlar...sevgilerimle....
   
 16. 18 Kasım 2011
  Konu Sahibi : MsscooL
 17. atractive

  atractive Yeni Üye Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  12.971
  Beğeni:
  35
  Ödül Puanları:
  0
  Oral Kontraseptifleri kimseye tavsiye etmiyorum tamam belki en iyi korunma yöntemidir ama eğer kullanıcaksanız yan etkilerine karşı çok dayanıklı olmalısınız selülit,herşeye oturup ağlama,duygu bozukluğu sinir stress had safhada oluyor tamam ben tedavi için kullandım doğum kontrol hapı ama eğer evli olsa Oral Kontraseptifler(doğum kontrol hapı)kullanmama kararı aldım:18:
   
 18. 20 Kasım 2011
  Konu Sahibi : MsscooL
 19. canefe

  canefe Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Kasım 2011
  Mesajlar:
  35
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  43
  bence kendin hazır olmadan kesinlikle yapma.