Ailemle kopan bağlarım

1907

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
26 Aralık 2008
Mesajlar
272
Emoji Skoru
225
Öncelikle uzun bir konu olabilir, sabrınızı rica ediyorum

Şimdi olayların temel sorunu şurdan doğuyor, biz çok sorunlu bir ailede büyüdük.Ben herkesle arayı bulmaya çalışan bir tiptim ancak benim açımdan ilişkilerde gözümün açıldığı bir nokta oldu.
Benim çocuğum oldu ve çalışıyordum. Kardeşlerim ise bekardılar.
Çocuk doğduğu andan itibaren annemi bir korku aldı "çocuğu bana baktıracaklar" bizim hiç bu yönde bir talebimiz olmamasına rağmen, çocuk doğunca hiç bir şekilde bize gelmemeye bebeği dahi arayıp sormamaya başladı. Çocuk 20 günlüktü süt ateşi olduğum için gelmek zorunda kaldı ve "küçük kardeşin diyor ki benim annem kimsenin çocuğuna bakamaz; herkes çocuğuna baksın diyor" dedi

Çocuğun diş kutlamasında kvdem anneme 1907de ücretsiz izin alacak deyince de bu sefer
"küçük kardeşi diyor ki çok iyi çok ucuza çocuk bakan kadınlar var tutsunlar bir kadın diyor Onun çocuğu olsa kimselere vermeyecek bakıcılarını tutup büyütecek" dedi (Kardeşimin bu lafları söylediğini komşumuzdan da teyit ettim çünkü zaten kardeşim beni hiç beğenmez ve sürekli eleştirir)

Daha önce aramızda çocuk bakma muhabbeti asla geçmemişti, ben ücretsiz izin alıp kendim çok uzun süre bakıyordum ve evime temizliğe gelen bayan da bana çocuk bakımında yardım ediyordu zaten
Şimdi ben bu laflar da bir aydınlanma yaşadım
1. kardeşimin tavrı
2. annemin kendi çıkarı için bu şekilde arada laf taşıyıp çıkarcı davranışları
Çok alındım ve üzüldüm. Ancak çok gururlu bir tipimdir. Bu sebeple yemin ettim annemi asla çocuğuma bakması için çağırmayacağım diye. Sürekli bakmaktan bahsetmiyorum hasta da olsam, hastaneye de gitsem, akşamları master derslerime gitsem bakıcımda gelmese kesinlikle çağırmadım. Çocuğu yanımda işe, okula dahi götürdüm ama kimseden yardım istemedim. Hatta ameliyat oldum hastane de kaldım bir gece 2 yaşındaydı kızımı da yanımda götürdüm babasıyla başımda kaldılar.

Annem bu durumu farkedince "ay çağırmıyosun çağırsan bakarım" tavırlarına girdi. Ama benim için konu kapanmıştı.
Peki şimdi sorun ne? Kardeşimin çocuğu oldu ve annem başka şehre gidip çocuğa bakmaya başlamış. Annem bana gezmeye gidiyorum dedi ama kuzenime biraz ben biraz kvsi ortaklaşa bakıcaz demiş. Yani beni eleştiren bana yol gösterenler şimdi benden de gizlemeye çalışarak böyle bir karara varmışlar.

Sonuçta yetişkin insanlar ben onların davranışlarını değiştiremem ancak bu olanlardan sonra özellikle ailemle görüşmek içimden gelmiyor. Bu kadar riyakar olmalarını kaldıramıyorum. Nasıl yüz yüze bakıcaz ben kaldıramam diye düşünüyorum. Konuşmak istemiyorum bu duruma ne dersiniz
 

captain price

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Nisan 2015
Mesajlar
21.924
Emoji Skoru
68.633
haklısınız. her ailede bu tip insanlar oluyor maalesef. kan bağımız var diye kabullenmek zorunda değilsiniz. tabi ki bakmak zorunda değil ama sizin böyle bi talebiniz olmamışken kardeşinizin fitil ateşlemesi, annenizin bu lafları size söylemesi çok saçma. boşverin. istemiyorsanız mecbur kalmadıkça muhabbet etmeyin. ha ben olsam çat çat söylerdim annemin yüzüne.
 

Mery50

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
29 Mart 2010
Mesajlar
1.427
Emoji Skoru
2.277
Bence de tavrınızı net bir şekilde koyun. Böyle annenin de kardeşin de yokluğu varlığından iyidir.

Şimdi anne kutsaldır ıvırdır zıvırdır diye beni taşlamaya kalkmayın. Bu benim görüşüm ve eğer evlat evlatlığını bilsin diyorsanız, ana da analığını bilmeli. Net.
 

Laale

Aşikârdır Zat-ı Hak
Pro Üye
Katılım
13 Nisan 2007
Mesajlar
23.893
Emoji Skoru
52.375
Genelde öyle oluyor ya.
Evlatlardan biri daha fazla mı seviliyor,ona daha mı düşkün olunuyor,onunla daha mı iyi anlaşılıyor bilemedim de çoğu zaman kendimize gösterilmeyen ilgiyi kardeşlerin birinde karşımıza çıkıyor.
Ben takmamayı öğrendim.
Mesafe en güzeli,kendi ailemiz bile olsa.
 

hayalperest_81

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
4 Ekim 2007
Mesajlar
1.404
Emoji Skoru
3.216
Sonuna kadar haklısınız. Ben yerinizde olsam anneme de kardeşime de iki çift laf söyler, iki yüzlülüklerini suratlarına vururum.
 

Aleksandrit

Sil baştan başlamak gerek bazen...
ÜZGÜN
Pro Üye
Katılım
14 Nisan 2012
Mesajlar
10.458
Emoji Skoru
16.303
Okur okumaz bu kardeş hasetlik yapıyor dedim ve sonunda da öyle çıktı.
Ben sizi haklı buldum. Benim annemde böyle çifte standart uygulasa inanılmaz bozulurdum.
Siz de olabildiğince yüzeysel olun...
Kolaylıkla büyütürsünüz inşallah evladınızı.
 

zathara

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Ocak 2013
Mesajlar
1.625
Emoji Skoru
2.868
ben olsam direk anneme sitemimi ederdim... kardeş ne demiş önemli değil ne demiş atalarımız " edinirsen dost edin düşmanını ananda doğurur" yarn bu kardeş senin kine bakmadı ama bak benim evladıma bakıyor da der ... ama annenizin yaptığı tam anlamyla evlat ayrımı... atmayın içiniza konuşun biriktikçe daha fazla patlarsınız o zaman kırgınlıklar dahada zor geçer
 

chamallows

damnant quod non intelligunt
Kayıtlı Üye
Katılım
17 Aralık 2015
Mesajlar
5.623
Emoji Skoru
6.993
bem calismiyorum cocuguma haliyle kendim bakiyorum bakacagimda belliydi yani hamile oldugumu ogrenir ogrenmez ayni kelimeleri duydum zaten baktirmayacaktim simdi daha cocuk ortada yok yengem 7 haftalik hamile ve annem hamile kadin insana ihtiyaci olur diyerek yanlarina gitti muhtacmiyiz bakmasinimi iistiyorduk hayir ama insanin icine öküz oturuyor iste degilmi
 

Atikenur

Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Kasım 2018
Mesajlar
158
Emoji Skoru
214
Bütün kirildiginiz üzüldüğünüz durumları annenize ve kardeşinize söylemeliydiniz. Mesela kardeşinizle konuştunuz mu hiç o dönemde anneme böyle demissin ama benim öyle bir niyetim yoktu niçin dedin kırıldım vs. Ona da kendini savunma hakki doğardi bazen anneler farklı aksettirebiliyor bir de anne de olsa kardeş de olsa kimse kusursuz olamaz insanız neticede hepimiz farkında olmadan sevdiklerinizi üzecek söz veya tavırda bulunabiliriz. Ailelerde böyle şeyleri sıcağı sıcağına konuşmak lazım. Şeytan aile bağlarını koparmak için her türlü vesveseyi verir çünkü ona boşluk birakmamak lazim. Bence ailenizden uzaklaşmayın hakliysaniz da büyüklük siz de kalsın bişey kaybetmezsiniz .
 

Mevrouwtje

Dürüstlük pahalı bir mülktür,her insanda bulunmaz
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Mart 2016
Mesajlar
1.074
Emoji Skoru
868
Konuşmak istemiyorum bu duruma ne dersiniz
Bence konu cocuk bakımı acıldında ,düşündüklerini söylemen lazım. Yoksa sorular devamlı aklında kalır.
 
Yukarı Alt