Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Akraba Evliliği ve Genetik

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve NILBERA tarafından 17 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : NILBERA
 1. NILBERA

  NILBERA SeVGi KeLeBeĞi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  6.268
  Beğeni:
  85
  Ödül Puanları:
  353
  Akraba Evliliği ve Genetik  Yıllardır hep duyduğumuz sözler vardır. Akraba evlilikleri engelli çocuk sahibi olmaya yol açar, Yakın akraba evlilikleri ölü ve sakat doğumlara neden olur denilir. Toplumun geniş bir kesimi tarafından bilinen bu gerçeğin temelinin ne olduğu ise genellikle bilinmez. Akraba evlilikleri nedeniyle toplumda birçok engelli birey dünyaya gelmektedir. Bunun nasıl böyle olduğunun tıbbi yönden açıklamalarını ve nedenlerini bu yazıda genel olarak anlatacağız.


  Önce kısaca bir bebeğin nasıl meydana geldiğini inceleyelim;


  Ana rahminde annenin yumurtası ile erkekten gelen sperm birleşerek yeni bir canlı meydana gelir. Bebeğin oluşumunun temeli kromozomlardır. Her insanda 46 çift kromozom bulunur. Yeni oluşan bireyin kromozomlarının tek olarak 46 tanesi anneden diğer tek 46 sı ise babadan gelir. Anne ve babanın 46 çift ve sarmal halde bulunan kromozomları bu sarmal yapıdan ayrılarak yeni bireyde ayrı bir sarmal yapı oluşturur. Oluşan bu yeni sarmal yapı bebeğin oluşumunun temel yapısıdır.


  ınsanların genel görünümünden çeşitli özelliklerine kadar her şey bu kromozomlardaki genlerde belirlenmiştir. Genetik hastalıklar dediğimiz hastalıklar da bu genlerde bulunur. Fakat hastalıklar kendi özelliklerine bağlı olarak resesif (çekinik) veya dominant (dominant) karakter taşıyabilir. Diğer yandan hastalıklar genler de homozigot veya heterozigot olabilir. Örneğin kan grupları örnek olarak alınacak olursa O (sıfır) grubu çekinik yapıdadır. Genetik olarak A grubu bir anne ile O grubu bir babanın çocukları sadece A veya O olabilir. Anne A grubu olarak göründüğüne göre annenin genetik yapısı AA veya AO olabilir. Her iki durumda da O çekinik yapıda olduğu için anne homozigot AA olsa da veya heterozigot AO olsa da kan grubu A olacaktır. Baba ise O grubu olduğu için onun OO olmaktan başka şekli olamaz. O grubu çekinik olduğundan ancak genetik olarak homozigot olarak OO olmadığı sürece O grubu olamaz. Böyle bir çiftin çocukları da eğer anne homozigot AA ise hepsi AO olacak ve A grubu olacaklardır. Eğer anne heterozigot AO ise o zaman çocukları anneden A genini babadan O genini alınca AO olup A grubu olacak, eğer anneden O genini babadan da O genini alırsa OO olarak O grubu olacaktır.


  Baskın özellikli hastalıklar genetik olarak heterozigot da olsalar kişi hasta olacaktır. Fakat hasta olmayan bir kişi ancak taşıyıcı olabilir. Yani genetik olarak genlerinde bu hastalığı heterozigot olarak taşımaktadır. Ancak genlerinde çift olarak hastalıklı gen bulunmadığı için sağlıklı bir birey olarak yaşamaktadır. Böyle bir kişi kendisi ile ayni durumda heterozigot olarak hastalığı taşıyan ama hasta olmayan bir kişi ile evlendiğinde her ikisinde de saklı olarak bulunan hastalıklı gen yeni oluşacak olan bireyde bir araya gelerek hastalık olarak ortaya çıkacaktır.


  Yakın akraba gruplarından gelen kişilerin genleri de birbirlerine benzer özellikler gösterir. Ayni anne babadan doğan çocukların genetik yapıları nasıl birbirlerine yakın özellik gösteriyorsa amca, dayı, teyze çocukları gibi kardeş çocukları olan kişiler de birbirlerine yakın genetik özellikler gösterecektir. Bu şekilde yakın genetik özelliklere sahip kişiler evlendiklerinde sahip olacakları çocukların genetik yapılarında sorunların meydana gelmesi çok yüksek olasılık taşır. Taşıyıcı olarak bir hastalık geni diğer kişiden de gelerek çocukta ortaya çıkar. Örneğin Akdeniz Anemisi (Thalessemi) hastalığı ülkemizde sık görülen bir hastalıktır. Bir çok kişi özellikle Akdeniz bölgesinde bu hastalığı resesif olarak taşımaktadır. Kendisi hasta olmadığı halde hastalığı taşıyan birisi kendisine benzer özelliklerde biriyle evlendiğinde çocuklarının bu hastalığa sahip olmaları kaçınılmaz olacaktır. Bilinmesi gereken bir nokta bu şekilde taşıyıcı olan iki bireyin tüm çocukları hasta olmayacaktır. Her ikisinde de hasta gen yanında sağlam gen de bulunduğu için çocuklarının olasılık olarak kimileri hasta, kimileri taşıyıcı ama sağlıklı görünümde olabilir. Bu konular şansa bırakılmayacak kadar ciddi olduğundan bu tür olasılıklardan uzak durmak gerekir.


  Genetik olarak birçok hastalık ve sendromlar genellikle tedavisi olmayan hastalıklardır. Bu hastaların sahip oldukları hastalık giderilemez. Ancak hastalıkları izlenebilir ve yaşamaları için gereken yardımlar yapılabilir. Bu şekilde çeşitli sağlık ve gelişim sorunları olan bireyler hem ailelerine hem de topluma büyük bir yük getirmektedir. Bu gibi olasılıktan kaçınmanın birinci kuralı yakın akraba evliliklerinden kaçınmaktır. Tüm bireyler evlenirken veya çocuk sahibi olmaya karar verdiklerinde bu yönden bazı tetkikler yaptırmaları yararlı olacaktır. Engelli ve hasta bir çocuğa sahip olmadan önce bunun olasılığını gözden geçirmek herkes için en yararlı yöntem olarak görünmektedir.
  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 2. 3 Kasım 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 3. Aidanu

  Aidanu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  199
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kesinlikle karşıyım akraba evliliğine.. insanları bilinçlendirmek şart a.s teşekkürler yazı için a.s.
   
 4. 31 Aralık 2007
  Konu Sahibi : NILBERA
 5. hilal1975

  hilal1975 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.963
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  Şimdi buraya yazacak bişey bulamıyorum. Malesef ben akrabamla evliyim 8 yaşında sağlıklı bir kızım var fakat ikinci bir çocuk düşünüyordum gerçi buna düşünme denmez gelgit akıllı oldum bi olsun bi olmasın deyip duruyorum.Sebebi tabiki ya bebeğim sakat olursa düşüncesi Allah hakkımda hayırlısını versin diyecem çünkü yapacak bişey yok malesef
   
 6. 2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : NILBERA
 7. mondschein2

  mondschein2 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  957
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  86
  slm canim yazin ve paylasimin icin sagol,benimde abim teyzemin kiziyla evlendi kusura bakma kizacan ama cocuklari gayet saglikli ved iger teyzemin oglu ve kizida evliler iki cocugu var ikiside saglikli,allaha sukur,,
  ama bnm kendi dusuncem tabiki yanlis ama sevenleri ayirmamak lazim tabiki hamile kalmadan hem anne hem baba kan testinden gecip hamile olmali ve bunu abim yapti sorun ciikmadi umarim kimsedede sorun cikmaz ,sevgilerimle
   
 8. 15 Nisan 2008
  Konu Sahibi : NILBERA
 9. firuze

  firuze Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2006
  Mesajlar:
  10
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar benim merak ettiğim bir husus var.evli iki çiftten birinde akraba evliliğinden kaynaklanan bir sorun varsa bu durumun çocuklarda görülme olasılığı nedir,ve bunun engellenmesi için hamile kalmadan önce sorunlu genlerin tespit edilip ayıklandıktan sonra anne karnında sağlıklı zigotun döllendirilmesi gibi bir yöntem hakkında bilginiz var mı acaba
   
 10. 21 Ocak 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 11. miskokulum

  miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2008
  Mesajlar:
  18.089
  Beğeni:
  399
  Ödül Puanları:
  238
  canım bu durum biraz karışık çünkü bazı hastalıklar yalnız anneden,bazıları yalnız babadan,bazıları da hem anne hem babadan gelen genlerle taşınır.Örneğin,renk körlüğü X kromozomu ile aktarılır yani anneden.Erkekler bu hastalıkta taşıyıcı olmaz.Bu demek oluyor ki annede bu hastalık varsa doğacak bütün erkek çocukları renk körü olur.Eğer anne taşıyıcı ise %25 olasılıkla hasta olurlar.Şunu da mutlaka söyliyim akraba evliliği yapıp da çocukları sağlam olanlar tabiki vardır ama belki de o sadece dıştan sağlamdır,içten taşıyıcı olup olmadığı bilinemez.Risk almaya değer mi? Aynı sülale içinde taşıyıcılık ihtimali bir yabancıdan daha fazla olduğundan sakat doğumlar da fazla oluyor.ihtimal böyle bir durumda %50 olur.Umarım anlatabilmişimdir. 2.sorun içinse böyle bir proje var ama bunun için insana ait tüm genlerin şifresinin çözülmesi gerek ki bu da bence imkansız.
   
  Son düzenleme: 21 Ocak 2009
 12. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 13. firuze

  firuze Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Kasım 2006
  Mesajlar:
  10
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  miskokulum vermiş olduğun bilgi için çok teşekkür ederim ama ben şunu çok merak ediyorum.eşlerden biri akraba evliliğinden dolayı engelli, ama eşlerden diğeri sağlam ve taşıyıcı değil.bu çiftin çocuklarının engelli olma ihtimali ne kadardır acaba.pgt denilen yöntemden faydalanabilir miyiz?
   
 14. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 15. Nadas

  Nadas Guru Pro Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.932
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  348
  benim annem ve babam kardeş çocukları
  biz üç kardeşiz allaha şükür hiçbir problem yokkk
  oldukça da güzelizdelikafadulden tabi bizimkisi allahtan
  herkes böyle olcak diye birşey yok
  allah hayırlı evlatlar versin...
   
 16. 25 Ocak 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 17. miskokulum

  miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2008
  Mesajlar:
  18.089
  Beğeni:
  399
  Ödül Puanları:
  238
  canım bunu anca dr'lar bilir,araştırmak gerek.Yani eşey mi yoksa vücut kromozomlarına bağlı bir engel mi,görmediğim için yorum yapamam ki.İkisinin de kromozomlarına bakmak lazım.Ama ilk bakışta %50 gibi duruyor,pgt'den de faydalanmanız gerek.Zaten amaç anomalileri saptamak değil mi?Hiç olmazsa en başta önlem alınır.
   
 18. 25 Ocak 2009
  Konu Sahibi : NILBERA
 19. incisu

  incisu Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.291
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  benim arkadaşım teyzesının oğluyla evli.
  allah a sukur 2 tane bebeği var cok sağlıklılarrr