Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Akupunktur ile İlgili Detaylı Bilgiler

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve Tuzlabiber tarafından 29 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  29 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 1. Tuzlabiber

  Tuzlabiber Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.490
  Beğeni:
  17.889
  Ödül Puanları:
  488
  Akupunktur vücut dengesinin yeniden oluşturulması için vücutta bazı özel noktaların uyarılması yoluyla yapılan bilimsel bir tedavi yöntemidir.

  Batı dünyasında latince Akus (iğne) ve Punctura (noktalama) sözcüklerinin birleşimiyle anılmaktadır. Çin'de ise chin-chen (iğne-ısı) ismiyle bilinmektedir.

  Uzakdoğu ülkelerinde 5.000 yıldan beri bilinen Akupunktur'un Batı ülkeleri tarafından tanınması II. Dünya Savaşı yıllarına rastlar. 1972 yılına gelindiğinde ise ABD Başkanı Nixon'un Çin ziyareti sırasında Akupunktur Batı basınında geniş ölçüde yer almış ve böylece Amerikalı ve Avrupalı doktorların ilgisini çekmeye başlamıştır.

  Canlı organizmaların fonksiyonel bozukluklarını onarmaya ve hastalıklarını kendi kendine yenmeye yönelik bir savunma mekanizmaları vardır. Örneğin bir kemik kırıldığı zaman kemik uc uca getirilerek sabitlenir yani atel'e alınır ve iyileşmesi beklenir. İşte bu organizmanın kendini onarma gücüdür.

  Vücutta varlığı binlerce yıldan beri bilinen bazı noktaları uyararak sözedilen bu "bioregüler güç" harekete geçirilir ve kişi kendi vücudunun bu özel yeteneği sayesinde iyileşir.

  Uyarı Noktaları
  Tedavide noktaların doğru yerinin ve derinliğinin bulunması esastır. Önemli olan doğru teşhis ve doğru noktanın bulunmasıdır.

  Akupunktur Noktası denilen noktalar ile gelişigüzel seçilmiş noktalar arasında yapılan deri kesitleri sonucu anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sadece akupunktur noktaları uyarıldığı zaman klinik ve laboratuvar sonuçlar elde edilebilmiştir.

  Nasıl İğne
  Bugün çoğunlukla özel üretilmiş çelik iğneler kullanılmaktadır. İğneler doğru noktalara uygulandığında zaten çok ince olduklarından ağrı hissedilmez. İğnelerin sterilizasyonu çok önemlidir.

  Etki Mekanizması
  Akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşır, beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücudumuzda zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanır ve bazı hücresel değişiklikler olur. Dışarıdan ilaç vermeye gerek kalmaz. Burada özellikle önemli bir konu vardır. Bu süreç olması gerektiği düzeyde kalır yani ne daha fazla ne de daha az. Yani hiperfonksiyon veya hipofonksiyon oluşmaz. Çünkü organizmamız normale programlanmıştır.

  Akupunkturda Kulağın Önemi
  İnsan kulağında bedenin her uzvu ve organı ile ilgili bir nokta vardır. Kulaktaki bu noktalar hem teşhis hem de tedavi için kullanılır. Muayene sırasında kulakta saptanan sorunlu noktalar daha sonra tedavi sırasında iğne veya lazer ile uyarılır. Kulaktaki bu noktalar ile birlikte vücuttaki noktalar da kullanılır.

  Laser Akupunktur
  Laser, akupunktur'da iğnelere alternatif olarak veya iğnelerle birlikte kullanılabilir. Laser terapisinin en sık kullanıldığı durumlar:
  Yumuşak doku zedelenmeleri
  Eklem rahatsızlıkları
  Yaraların iyileştirilmesi
  Ağrı ve inflamasyonun giderilmesi

  Akupunktur Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) akupunkturu bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul etmiş ve hangi hastalıklar için kullanılabileceğini bir liste halinde yayınlamıştır.

  Romatizmal Hastalıklar
  Artrozlar (kireçlenme)
  Bel-Boyun-Diz-Kalça
  Disk Herniasyonu
  Bel fıtığı - Boyun fıtığı
  Siyatalji (Siyatik ağrısı)
  Tennis Elbow
  (tenisçi dirseği)
  Karpal Tünel Sendromu

  Solunum Sistemi Hastalıkları
  Astım
  Akut ve Kronik Bronşit
  Alerjik Rinit
  Sinüzit
  Gripal infeksiyon

  Gastrointestinal Hastalıklar
  Aft
  Diş ağrısı
  Gingivit (dişeti iltihabı)
  Gastrit
  Kabızlık
  İshal

  Cilt Hastalıkları
  Akne
  Ürtiker-Alerjik dermatit
  Zona ve sekeli
  Pseuriazis (sedef hastalığı)
  Egzama
  Nörolojik Hastalıklar
  Başağrıları ve Migren
  Fascial Paralizi (Yüz felci) ilk 6 ay içinde
  Trigeminal nevralji
  Periferik nöropati

  Endokrinolojik Hastalıklar
  Guatr
  Diabet (Şeker Hast.)
  Aşırı terleme

  Psikiyatrik Hastalıklar
  Stres
  Depresyon
  Uyku Bozuklukları
  Alışkanlıklar
  -Sigara
  -Alkol
  -Obesite (şişmanlık)
  Psikosomatik Hastalıklar

  Ürogenital Hastalıklar
  Enürezis Nokturna
  (gece altını ıslatma)
  Nörojenik Mesane
  Ağrılı adet görme
  Sterilite (kısırlık)

  Kulak Burun-Boğaz Hastalıkları
  Tinnitus (kulak çınlaması)
  Meniere Hastalığı
   
 2. 29 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 3. tatlicadiarzu

  tatlicadiarzu O Bir Dadas Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.100
  Beğeni:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  paylaşımın için tşk elifim...
   
 4. 10 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 5. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar lise 2 den beri sindirim sistemi tembelliğide dediğimiz spastik kolonum vardı.içmediğim bitki çayı kullanmadığım ilaç kalmamıştı.beslenme düzenimide değiştirdim ama kronik olduğu için fayda etmedi. kolon filminde bu teşhis kondu.ilaç tedavisini aşağı yukarı 6 ay sürdürdük ve düğünüme yakın bir iki ilacımı düğün telaşından içemedim.dahiliye uzmanına gittiğimde ne zamana kadar bu ilaçları içeceğim diye sordum oda bana bu ilaçları bırakabileceğinimi sanıyorsun dedi.ben yine ilaçlara devam ettim ama bir süre sonra etki etmemeye başladılar.annem daha önce zayıflamak için akupunktura gitmiş ve bu yolla 22 kilo vermişti.bende doktorla görüştükten sonra akupunktura başladım.önce haftada 2 seans gittim.bir süre sonra haftada bir.15 te bir 20 de bir ayda bir şeklinde devam etti.aşağı yukarı 6 ay tedavi gördüm.ilk başaldığımda 40 ytl idi.her 5 seansta bir 5 ytl düştü fiat.en son 20 ytl de sabip kaldı.ve ben bu şekilde tedavimi geçen hafta bitirmişim.bugün aradı doktorum ve artık gelmeme gerek kalmadığını söyledi.tedavim bitmiş.ilaçları yavaş yavaş bıraktırdı bana.kendisi pratisyen hekim bazıları hindistandan sertifika alıp bu işi yapıyormuş o tür değil yani.merak eden arkadaşlar varsa tecrübemi paylaşmak istedim sevgiler...bu arada son derece iyiyim yıllardır çektiğim sorun bitti.:teytey:
   
 6. 11 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 7. yaseemin

  yaseemin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.461
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  ne güsel canım sevindim senin adına
   
 8. 28 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 9. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  ya bende bu akupunkturla ilgili konu başlığı arıyordum sen çıktın karşıma.ben zayıflama amaçlı 2 gün oldu bır fizyoterapist akupunktur yapıyor ama tereddütlerim var. haftada 1 gun gıdeceğım kulaklarımdaki tohumları değiştirecek.bazı arkadaşlar iğneli olan daha etkili dediler seni tecrübeli gördüm biraz anlatırmısın.
   
 10. 3 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 11. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  canım zayıflamak için iğneli olan yapılmıyor yanlış bilmiyorsam.annem gitti zayıflamak için çok memnun kaldı.ama kulağına taktılar onun.iğneli olanlar tedavi etmek için kullanılıyor.
   
 12. 16 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 13. Yeliz

  Yeliz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.046
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Akupunktur


  Akupunktur nedir?
  Akupunktur; vücutta belirli noktalara iğne batırmak suretiyle çeşitli hastalıkları tedavi etme metodudur.

  Akupunktur hangi tür hastalıklarda kullanılır?
  Akupunktur özellikle ağrılı durumlar olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Eklem ağrıları, kas ağrıları, migren ve hatta menstriasyon ağrılarında etkilidir. Ayrıca mide ve barsak şikayetleri, yüz felci, bulantı ve sinüzitte bile akupunktur tedavisine başvurulabilir.

  AKUPUNKTUR İLE TEDAVİ EDİLEBİLECEK HASTALIKLAR
  BOYUN, DİZ KİREÇLENMESİ
  BOYUN-OMUZ-KOL-EL TUTULMASI
  GÖĞÜS KAFESİ KASLARI AĞRILARI
  SIRT AĞRILARI
  DİZ KİREÇLENMESİ
  BEL VEYA BOYUN FITIĞI
  SİYATİK
  TENİSÇİ DİRSEĞİ
  ŞİŞMANLIK
  UYKUSUZLUK
  GERİLİM
  KORKU, SİNİR, EVHAM...
  BAŞ AĞRILARI
  YÜZ AĞRILARI
  YÜZ FELCİ ( İLK 3 AY İÇİNDE )
  YÜZDEKİ SİVİLCELER
  GECE YATAK ISLATMALAR
  ERKEKLERDE ERKEN YAŞTA CİNSEL GÜÇSÜZLÜK
  KADINLARDA CİNSEL SOĞUKLUK
  KISIRLIK
  AĞRILI ADET
  ADET GÖREMEME
  SICAK BASMASI, SIKINTI, SİNİRLİLİK...
  ALERJİK NEFES DARLIĞI
  ZONA HASTALIĞI VE SEKELLERİ
  KULAK ÇINLAMASI

  Akupunkturun etkisi plesebodan ibaret midir?
  Kesinlikle hayır. Plesebo, hastanın haberi olmadan, ilaç yerine ilaç görünümünde başka bir madde aldığı halde hastanın iyileşmesi durumudur. Aynı şey akupunktur tedavisinde, hastalığın tedavisinde kullanılmayan akupunktur noktalarının iğnelenmesi şeklinde uygulanır. Akupunkturun plesebo etkisi, ilaçların plesebo etkisi kadardır ve % 30 civarındadır. Üstelik ilaçlardaki plesebo etkinlik süre uzadıkça azalır, halbuki uygun tedavide akupunktur tedavi sayısı arttıkça akupunktur etkinliği artar. Plesebo etkinlik kişinin kendinin tedavi edildiğini düşünmesine bağlıdır, oysa akupunktur tedavisi hayvanlar ve hatta anestezi altındaki hayvanlar üzerinde de uygulanmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır. Akupunktur bebek ve küçük çocuklarda da uygulanmaktadır ve bu hasta gruplarında bir plesebo etkinlik olması söz konusu olamaz.

  Akupunktur güvenli bir tedavi metodu mudur?
  Yeterli bir eğitim almış bir doktor tarafından uygulandığı taktirde akupunktur tedavisi son derece güvenlidir. Bazı hastalarda iğne yerinde hafif bir çürük, tedavi sonrası hafif bir yorgunluk hissi veya da çok nadiren bayılma meydana gelebilir. Çürük, iğnenin çok ince olmasına rağmen, genellikle tedavi sırasında hareket etmeye bağlı olarak, minik bir cilt altı kılcal damarın zedelenmesine bağlı olabilir. Bayılma, hastanın aç ve çok yorgun olması durumunda olabilir ki zaten yatarak tedavi bu olasılığı büyük oranda ortadan kaldırır.

  Akupunktur iğnesi acı verir mi?
  Bir çok kişinin merak ettiği ve endişelendiği bir durumdur, ama akupunktur neredeyse ağrısız bir tedavi yöntemidir. İğneler son derece incedir ve genellikle hastaların çoğu, onca endişeye rağmen iğneleri çok az hissettikleri için şaşırırlar. İğne batırılırken çok hafif bir sinek ısırığı hissi ve sonrasında iğne bölgesinde hafif bir ısınma veya ağırlık hissi ya da uyuşma normaldir ve iğne çıkarılınca ortadan kaybolur.

  Akupunktur kliniğinde bana neler yapılacak?
  Doktorunuz, sizi muayene ederek, sorular sorarak ya da gerekirse bazı tetkikler sonucunda teşhisinizi koyacaktır. Ardından tedavi şekil ve süresini sizinle tartışarak planlayacaktır. Eğer akupunktur tedavisine karar verirseniz tedaviye geçilir. Genellikle ağrının bulunduğu bölgedeki akupunktur noktalarına, gerekirse de kol ve bacaktaki akupunktur noktalarına iğneler batırılır. Uygun görülürse kulak akupunkturu, kupa tedavisi, elektro-akupunktur tedavisi, laser veya moksa tedavisi eklenebilir.
   
 14. 17 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 15. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  teşekkur ediyorum verdiğin bilgilere .ınsallah bırılerı bunlardan faydalanır.bende oyle.
   
 16. 18 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 17. jul

  jul Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  45
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ben Kilo Kontrolu Icin Gitmistim Faydasini Gordum Ve Cok Rahatlatici Idi Yine Gidecegim..agrilarada Birebir Geliyor
   
 18. 16 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Tuzlabiber
 19. seaBahAR

  seaBahAR ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ Yönetici Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  13.165
  Beğeni:
  23.259
  Ödül Puanları:
  563
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.