Geriatri - Yaşlılık Bilimi Alzheimer...Bilgi ve paylaşım alanı...

kronick

bize her yer TRABZON:)
Pro Üye
12 Temmuz 2006
1.811
28
Yetişkinlerin korkulu rüyası haline gelen Alzheimer'ın nedenleri belirlendi.


İsveçli uzmanlar, alzheimer'a yakalanma olasılığını, hastalığın risk faktörlerini bir "sayı kartına" işaretleyerek tahmin edebiliyor.


Bu faktörler arasında; yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve obezite bulunuyor.


Bu rahatsızlıklardan üçüne birden sahip olmak, hastalığa yakalanma riskini 6 kat artırıyor.


Fazla sigara içenler ve az spor yapan kişiler de alzheimer riski altında...


40 yaşında tansiyonu ve kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerin, 20 yıl sonra alzheimer'a yakalanma olasılığı da çok yüksek.
 

selinns

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
204
2
Amerikalı bilim adamları, mıknatısın, beyin hücreleri olarak bilinen nöronların sayısını artırarak zihin performansını yükseltebildiğini açıkladı. Araştırmada, öncelikle farelere elektromanyetik terapi uygulandı. Deney sonunda, farelerin beyninin hassas bölgelerinde, sonradan sinir ve nörona dönüşecek kök hücrelerinin oluştuğu gözlendi. Uzmanlar, yöntemin Alzheimer hastalarının tedavisinde kullanılabileceğini söyledi.

Akşam
 

susi

Guru
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2007
162
1
bu annennemin hastalığı....
teşekkürler Selinsss
onlar bunu nezaman geliştirip uygulayacaklar acaba ... hayırlısı
 
B

busra_tuna

Ziyaretçi
Alzheimer'da Yeni Dönem!
Kandaki iltihabınızı kontrol ettirin!

Amerika'da yapılan bir araştırmada alzheimer hastalığı için önemli bir adım attı. Kandaki iltihap miktarınız çok önemli...


Amerika Nöroloji Akademisi’nin çıkardığı Nöroloji Dergisi’nin son yayınladığı araştırmaya göre kanında iltihaplanma görünen kişilerde, ileride Alzheimer’in gelişme ihtimali, kanında iltihaplanma görülmeyen kişilere göre daha yüksek görünüyor.

Yapılan araştırmada 691 sağlıklı ve ortalama 79 yaşındaki kişi 7 yıllık gözlem altına alındı. Ve % 44’ünde Alzheimer hastalığı ortaya çıktı.

Katılımcıların kan seviyelerindeki, iltihaba neden olan protein taşıyıcıları sitoksin miktarı incelendi. Sitoksin miktarı yüksek olan hastalarda Alzhimer’ın ortaya çıkma ihtimali diğerlerine göre iki kat daha fazla olduğu ortaya kondu. %28’i kadın %30’u erkek katılımcılarda yüksek sitoksin miktarı gözlemlendi ve bu kişiler Alzheimer hastalığı gözlemlenen katılımcıların %42’sini oluşturmakta.

Çalışmanın başında bulunan Zaldy Tan, bu ilişkinin İleride yapılacak olan Alzheimer hastalığının tedavisinde önemli bir rol oynadığını belirtti.
 

gulnur1970

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Mayıs 2007
9
2
teşekkürler canım;
hergün benim yaşadığım bir acı bu;
annem alzhimer hastası 2,5 senedir.
inanın çok korkunç bir hastalık.içinde insan olmayan elbise gibi,hergün ağlıyorum ben.anem güzeller güzeli annem şimdi küçücük bir bebek.
sırayla birbirimizin annesi olduk.umarım hiçbirinizin karşısına çıkmaz.
sevgi ve sağlıkla kalın
 

realist

Guru
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2006
3.109
117


Alzheimer artık kader değil. Yeni bulunan yöntemlerle hastalığın beyinde oluşturduğu tahribat onarılabilecek.

İskoç bilim adamları, alzheimer hastalarını tedavi edebilecek ve hastalığın beyinde yarattığı tahribatı onararak hafıza kaybını tersine çevirebilecek bir yöntem geliştirdi. Alzheimer hastalarının beyinlerinde, amiloid olarak adlandırılan zehirli bir proteinin biriktiği ve bu proteinlerin beyinde hafıza ve düşünme gibi işlevlerden sorumlu sinir hücrelerine yapışarak onları öldürdüğü biliniyor.

Geliştirdikleri kimyasalın zararlı amiloid proteinlerine yapışarak etkisiz hale getirdiğini ve bu proteinlerin, beyin hücrelerini tahrip etmelerini önlediğini kaydeden araştırmacılar, kimyasalın hafıza kaybı sürecini tersine çevirebildiğini vurguladılar. Kimyasalın insanlar üzerinde kullanılabilecek bir ilaç haline getirebilmesi için 3 yıllık bir çalışma gerekiyor.
 

yessillim

Guru
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2007
822
187
son zamanların moda hastalığı bu Alzheimer. bende babanemi bu yüzden kaybettim. bildiğim kadarıyla havuç suyu cok iyi geliyomus.
 

BenOzgurce

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2007
2.875
10
bizde dedemi kaybettik.olanları görünce hepimiz korkuyla bekliyoruz ya bizde olursak diye.allah göstermesin çok zor bir hastalık.:çok üzgünüm:
 

royall

yaşamak herşeye rağmen
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
2.210
17
babama kısa bi süre önce bu teşhis kondu inşlh ilaç bir an önce bulunur hem hastalar hem yakınları rahatlar
 
Yukarı Alt