Amasya mutfagi

gerbera

Derinle Hayat
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
88
Emoji Skoru
3
Yaş
33
AMASYA
Orta Karadeniz'de Yeşilırmakla kavuşan güzel ilimiz Safranbolu'yu ve elmaları çağrıştırır bizlere.Daha fazlası Hititler'den Persler'e, Romalılar'dan Osmanlılar'a tarihi yapıları,piknik alanları, Lokman Hekim, dünyada ilk defa akıl hastalarının müzik ve su sesiyle tedavi edildiği Darüşşifa (Bimarhane), dağlara oyulmuş Kral Kaya Mezarları, Ferhat'ın Şirin'e kavuşmak için kazdığı söylenen su kanalıdır.

Amasya çöreği:
Bira mayası ya da hamur mayasıyla yoğrulan hamur, kabarması beklenip parçalara ayrılır. Açılan parçaların içine yağ,dövülmüş haşhaş ve ceviz konulur; küçük küçük katlanarak tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sürülerek fırına verilir.

Bakla dolması:
Kıyma (pirinç veya bulgur), soğan, yağ ve biber kızdırılmış yağda karıştırılır; dolma yaprağına doldurulur. Yapraklara birer bakla konulur; sarıldığında yuvarlak görünür.

Toyga çorbası:
Süzme yoğurt, yarma(buğday) türü, un, yumurta iyice çırpılır. Su ile kaynayana kadar karıştırılır. Et suyu,pişmiş nohut katılır; kaynatılır. Üzerine yağda nane kavrulur. (Yarma ve nohutsuz da yapılabilir.)

Taze fasulye kavurması: Yağda yumurta kırılır. Taze fasulye ilave edilip karıştırılır; pişirilir. İçine maydanoz doğranır. Tuz, kırmızı ve karabiber katılır.

Sakala çarpan çorba: Malzemeleri mercimek, un, yumurta, tuz, soğan, nane, pul biberdir.Yumurta, un ve su yoğrulur. Oklavayla açılıp şeritler halinde kesilir. Soğan yağ ile kavrulur; nane, pul biber eklenir; su ilave edilip kaynatılır. Suya önceden haşlanmış mercimek ve hamur eklenir.

Mumbar - İşkembe:

1 takım koyun
işkembesi (mumbarı ile birlikte)

2 kase bulgur

1 demet maydanoz

½ kase salça

tuz , karabiber

İşkembe ve mumbar temizlenir. İçi dışına çevrilerek bulgurla mumbarın içine doldurulur. Bakır kazanda işkembe ile birlikte pişirilir.

Kuymak:

½ kg tereyağı

½ kg pekmez

2 kase un

Tencerede eritilen yağa pekmez ve un ilave edilir; karıştırılarak pişirilir.
 

patasanamavi:)

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
16 Haziran 2007
Mesajlar
133
Emoji Skoru
15
taze fasülye kavurması öle yapılmıokiii.fasülyenin pişmesine yakın yumurta kırılıo
 

Puantiye

en güzeli hiç doğmamış olmak........
Kayıtlı Üye
Katılım
9 Ocak 2007
Mesajlar
332
Emoji Skoru
9
Yaş
47
keşkek var birde.... en unutulmaz yemeğimiz
 
K

kumralım55

Ziyaretçi
amasyanın haşhaşlı böreğini çok seviyorum amasyalılar bilir bilmeyenlere tavsiye ederim .
 

anneyim82

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
11 Temmuz 2008
Mesajlar
252
Emoji Skoru
0
Yaş
40
gerçekten çok güzeldi amasya kadar olmasa da güzeldi
 
Yukarı Alt