Ani kilo düşüşü kalbin ritmini bozuyor

yaren_76

mareşal
Kayıtlı Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
2.069
Emoji Skoru
31
Ani kilo düşüşü kalbin ritmini bozuyor

Abant ızzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Hüseyin Arınç, ani kilo vermenin öldürücü kalp ritmi bozukluklarına neden olduğunu söyledi


Fiziksel aktivite yapmayan kişilerde sağlık sorunlarının daha çok ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Arınç, “Bahar ayları özellikle kilo vermek için diyet, egzersiz ve spor yapma ayları olarak dikkat çeker. Kış aylarında alınan fazla kiloların egzersiz yaparak değil, yemeden içmeden kesilerek vermeye çalışmak, vücutta ciddi metabolizma değişikliklerine neden olur” dedi.

Fazla kiloların diyetisyen kontrolünde beslenme ve ayrıca düzenli olarak egzersiz yaparak verilmesinden yana olduklarını söyleyen Doç. Dr. Arınç, “Fazla kiloların, kontrollü verilmesi gerekir. Özellikle kalp sağlığı açısından haftada 1 kilo, ayda 4 kilo verilmelidir. Yemeden içmeden kesilerek ayda 8- 10 kilo vermek vücutta metabolizmanın ve hormonsal dengenin bozulmasına yol açar. Uzun süren açlık nedeniyle yağ, karbonhidrat ve protein dengesi bozulan vücut, kendisini yemeye başlar. Bu esnada ortaya çıkan ciddi ritm bozuklukları da kalp krizine yol açar” diye konuştu.

Doç. Dr. Arınç sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için haftada 5 gün en az 20 dakika egzersiz ve spor yapılması gerektiğini belirterek açıklamalarına şöyle devam etti:
“Spor yapmadan zayıflamaya kalkmak, vücutta metabolizma bozukluğunun yanı sıra halsizliğe, adalelerde erimeye ve ciltte buruşmaya neden olur. Diyetisyen kontrolünde 3 ana 3 ara öğün yemek ve haftanın 5 günü günde 20 dakika terleyecek şekilde egzersiz yürüyüş ve koşu yapmak gerekir.”
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı Alt