Anne karnındaki bebekte kist.......olması.

elcn123

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2014
73
43
CNım
bir ay sonraki kontrolde kaybolmuş demişti doktorum.
endişelenip boşuna kendini harab etme.
sorun olmaz inşallah.
günde 2 bütün ceviz yemeye çalış...[/QUOT
Canım çok teşekkür ederim sen ceviz ye yazdığımdan beri belki yarım kilo cevizi yedim hepte yerim inş geçer dua et bana olurmu ben bu bebeğe çok zor sahip oldum ona bi zarar gelsin istemiyorum
 

nebileyim

anneyim ben :)
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2010
1.476
2.500
Canım benim,
Allah size (ve hepimize) sağlıkla bağışlasın yavrularımızı.
Stres yok.
Bebeklerimiz için yapabileceğimiz en güzel şey, mutlu bir hamilelik geçirmeye çalışmamız.
Bir de iki bütün ceviz yemen yeter. Fazlası bende hamilelik reflüsü yapmıştı.
Güzel düşün, güzel olsun :)
Sevgiler...
 

guulcancan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2011
1
0
Benim 19. Haftada bebeğinin karnında kist görüldü .bir sürü doktora gittik ve kistin boyu 3 cm ortak olarak bütün drlar kromozomal bir sıkıntısı olma ihtimalinin yüksek olduğunu ve gebeliği sonlandirmamiz gerektiğini söyledi ama ben beklemek istedim tabi etraftaki herkesten dehşet verici sözler duyuyorsunuz çocuk kaç cm ki kist 3 cm organları gelişemez v.s bu arada burnu ve burun kemiğinin de küçük olduğu kanısına vardılar her hafta kontroller sonucunda kist zamanla kayboldu ancak bağırsakları nında hiperekojen görüntü başladı drlarim bunun kistin rupturi olması sonucu olma ihtimalinin yuksek olduğunu söyledi ama hepsi ortak olarak bu çocukta bi sıkıntı çıkacak ama kromozal mi sindirim sistoylemi ilgili bilmediklerini ve gebeliğe devam etmememi söylüyorlardı amniypsentez yaptırdık sonucu temiz çıktı ancak bunun da yeterli olmadığını bilinmeyen 30 bin sendromdan birine yakalanma ihtimalimizin çok yüksel olduğunu söylediler 25 haftalıkken yine başka bi Dr muz kistin kaybolguni ancak çocuğun yüz şeklinin sendromlu çocuk yüzü olduğunu burnunun çok küçük olduğunu ve yine gebeliği sonladormami önerdi zor günler geciroyordum ve asla bebeğimi aldırmayacağını Allah ne verirse kabulum olduğunu soyledim tabi esimde istemiyor kavga gürültü çok zor günler derken günler geçiyor herkesin bir hikâyesi var bu konularda herkes iyi kotu anlatıp duruyor ama insanı hic bisi teselli etmiyor esinle neredeyse hic konismuyoruz kayinvalidem hic korkma bisi olmayacak kayinpederinde doğduğunda hiç burnu yokmuş benimde kayinvalidem anlatırdı v.s anlatıyor ama günler geçmiyor her kontrol insanı daha çok yipratiyor kontrolerede artik çok nadir gidiyorum daha fazla moralin bozulmasın diye derken 35 haftaya geldik burnu küçük bağırsaklarında parlaklık var bide dilatasyon çık 11mm em geniş yerinde tabi artık etkilemiyordu beni olsun sonraki haftalarda FL kısalığı çıktı derken geldik 39 hafta doğuma girdim çocuk doğdu yanıma getirdiler gerçekten minicik bir burun basık burun koku ancak hic bir sıkıntısı yok bebeğim ayni kayinpederime benziyor sevinçten delirmek uzwreyiz Dr lar şaşırıyor kakasini yapıyor hareketleri çık iyi su am 50 gunluguz ve hic sıkıntımız yok kaderleri dualar değiştirir İNSALLAH Rabbim herkese sağlıklı çocuklar versin
 

Ebrucetinasya

Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2016
14
1
22.haftada bebegimin Sol cigerinde kist görüldü. Bir çok doktora gittik gebeliğin sonlandırılması gerektiğini söyleyen doktorda oldu. Ancak biz sonuna kadar devam etmek istiyoruz.
Atıl yüksel é gittik bebeğin takibinin yapılmasını sonlandirilmamasi gerektiğini söyledi.
Ameliyat içinde semih halezeroğlu ile görüştük. Kendisinin ameliyat etmesi durumunda acıbadem de doğumumun gerçekleşmesini önerdi doğum dan sonra nefes almakda sıkıntı yaşaması durumunda ameliyata alinabilecegini söyledi. Ancak doğum 21.000 ameliyat 50.000 toplam da 71.000 gibi bir ücret çıkıyor.
Bunları karşılayabilecek durumda değiliz sizlerin bildiği tecrübeli daha uygun ücreti olan tavsiye edebileceğiniz doktor varmı?
 

Ebrucetinasya

Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2016
14
1
Cok geçmiş olsun. Bebeginizin Son durumu nedir? Bizde gürsu beye yonlendirildik. Siz ameliyatı nerde yaptirdiniz biraz bilgi verebilir misiniz?
 

NDCetin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2017
1
0
Bizim bebeğimizin de sağ akciğerinde kist tespit edildi, takibi yapan doktorumuz 20 haftalıkken tespit etti ve daha ileri bir ultrason incelemesi için Atıl Yüksel isimli bu işin Türkiye'deki duayeni denilen doktora gönderdi, çünkü diğer doktorlar gördükleri anormal yapının kist mi yoksa diaframa hernisi mi olduğunu çözememişlerdi. Atıl Yüksel bunun akciğer kisti olduğunu doğru şekilde tespit edebildi ve belirli aralıklara kistin büyüyüp büyümediğini kontrol etmemiz gerektiğini söyledi, çünkü eğer kist büyür de kalbe baskı yaparsa bebek hayatını kaybedebilirdi, bu gibi durumlarda anne karnındaki bebeğe ameliyat da yapılabilmektedir. Ayrıca bebekte kromozom bozukluğu down sendromu olabilme riski göz önüne alınarak amniyo sentez talep etti. Amniyo sentez sonucu normal çıktı, yapılan diğer kontrollerde de kistin büyümediği görüldü.

Bu arada beyinde görülen kistler için merak etmeyin arkadaşlar, Atıl Yüksel bu beyindeki kistlerin büyük çoğunluğu uyduruk kistlerdir ve kendiliğinden ilerleyen gebelik haftalarında geçer dedi ve dediği gibi bizim bebeğimizin beynindeki kistler de kendiliğinden geçti ancak akciğerdeki kist maalesef geçmedi.

Doğum başarıyla gerçekleşti ve bebeğimizde hiçbir sıkıntı olmadı ancak doğumdan sonra büyümeye başlayan kist kalbe baskı yapmaya başladı, bebeğimiz 2,5 aylıkken Acıbadem Maslak'ta görev yapan Prof. Dr. Semih Halezeroğlu başarılı bir ameliyatla kisti çıkardı ve hastaneden taburcu olduk.

Biz 22. haftadan ameliyatın olduğu tarihe kadar akciğer kistlerini ve tedavisini çok detaylı araştırdık, gitmediğimiz hastane görüşmediğimiz profesör kalmadı. Memorial'dan Florence Nightangale'e, Amerikan Hastanesinden Çapa'ya kadar en başarılı hastanelere gittik ve konusunun uzmanı profesörlerle görüştük, yani dersimize iyi çalıştık, eğer sizin de bebeğinizde doğumsal akciğer kisti varsa ilk aylarda bebeğinize olumsuz bir etkisi olmasa bile zamanla kalbe baskı yaparak bebeğin hayatını tehdit edeceğini unutmadan tedavisini geciktirmeyin. Bu kistlerin tedavisi % 99 olasılıkla ameliyatla o kistin çıkarılmasıdır, tekrarlama veya nüksetme gibi bir riski olmadığı gibi hasta sonraki yaşamında oldukça sağlıklı günler geçirebilmektedir.

Doğumsal Akciğer kistleri oldukça nadir görülmektedir 35.000 de bir. Bebeğinizi ameliyat ettireceğiniz doktoru da iyi seçmenizi öneririz, biz birçok profesörler görüştükten sonra Semih Halezeroğlu'nda karar kıldık, çünkü kendisi Türkiye'deki en başarılı göğüs cerrahlarından bir tanesi hatta Avrupa Göğüs Cerrahları Derneği başkanlığına seçilen ilk ve tek Türk göğüs cerrahı ve ilk görüşmemizde çok ender görülen bu hastalığın adını tam olarak söyleyebilen tek doktor. Kısaltılmış hali CCAM (Congenital Cystic Adenomatoid Malformasyon) yada Konjenital Kistik Adenomatoid Malformasyon olarak bilinmektedir yada Doğumsal Kistik Bozukluk gibi bir anlama geliyor.

Doktor araştırmalarında çocuk cerrahı mı yoksa göğüs cerrahı mı diye ikilem de kalabilirsiniz çünkü biz de aynı ikilemdeydik, ancak mantıklı düşününce bir çocuk cerrahı böyle bir ameliyatı belki ömrü boyunca ya bir kere yada iki kere yapar ama göğüs cerrahı bu ameliyatı defalarca yaptığı için daha tecrübelidir, zaten ameliyata yanında ayrıca bir çocuk cerrahı ile birlikte girmektedir.

Bu tip özel hastanelerde maalesef Bağkur yada SGK geçmemekte, özel sigortalar geçmekte ancak onlarda doğumsal hastalıkları karşılamamaktalar, dolayısıyla bebeğinizin böyle bir yerde ameliyatı oldukça pahalı ancak Semih Halezeroğlu ricamızı geri çevirmeyerek hastane yönetimi ile görüşüp bize indirim yapılmasını da sağlamıştır.

Maddi durumu elverenlerin kesinlikle Prof Dr. Semih Halezeroğlu'na gitmelerini tavsiye ederim, kendisi ameliyat öncesi hazırladığımız 22 soruya hiç sıkılmadan hepsine tek tek cevap vermiştir ve aklımızdaki tüm soru işaretlerini yok etmiştir. Ameliyat öncesi Bilgisayarlı Tomografi isteniyor, onun sonucuna göre ne yapılacağına karar veriliyor.

ancak maddi durumu uygun olmayanlar Çapa'daki Çocuk Cerrahı Feryal Hanım'a gidebilirler, biz onunla da görüştük, bilgili ve tecrübeli olduğu konuşmasından belli ancak hastane şartları pek iyi değil, ameliyathane şartlarını da bilemiyoruz, dolayısıyla doktor ve hastane seçimi çok önemli, ince eleyip sık dokuyun.

Semih bey bizim bebeğimizi ameliyat sonrası normal serviste takip etmeden 2 gün bebek yoğun bakımında gözetim altında tuttu herhangi bir enfeksiyon riskine karşı.

Yazdıklarım inşallah faydalı olur, çünkü biz de bu hastalığı öğrendiğimizde internetten çok araştırma yaptık ve bu konuda pek bilgiye rastlamadık, bizden sonra bu tip bir konuyu araştıracak anne ve babalara faydası olacağı ümidiyle bu kadar detaylı yazdım, inşallah bebeğiniz şifa bulur, çünkü biz imkanlarımız elverdiği için birşeylerimizi satıp parasıyla da bebeğimizi çok iyi bir hastanede çok iyi bir doktora ameliyat ettirip sağlığına kavuşturduk ve o zamanlar hep dua ettik eşimle inşallah imkanı olmayanlar da bebeklerine şifa bulurlar diye.

Bu konuda sorusu olanlar lütfen yazsınlar, deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız.
Merhaba,
Öncelikle gecmis olsun. Konuyu bu kadar detayli anlattiginiz icin ve bize umut verdiginiz icin tesekkur ederim. Bizim de durumumuz sizinle benzer, 23 haftalik hamileyim ve 21. Haftada bebegimin sag akcigerinde kist tespit edildi. Bu konuda görüsmek icin size nasil ulasabilirim? Benim telefonum 05337161505 eger bana mesaj atarsaniz sizi hemen arayabilirim. Tesekkur ederim.
 

Elos35

16.06.2017 ❤canım kızım & canım oğlum❤
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2014
1.960
1.214
22.haftada bebegimin Sol cigerinde kist görüldü. Bir çok doktora gittik gebeliğin sonlandırılması gerektiğini söyleyen doktorda oldu. Ancak biz sonuna kadar devam etmek istiyoruz.
Atıl yüksel é gittik bebeğin takibinin yapılmasını sonlandirilmamasi gerektiğini söyledi.
Ameliyat içinde semih halezeroğlu ile görüştük. Kendisinin ameliyat etmesi durumunda acıbadem de doğumumun gerçekleşmesini önerdi doğum dan sonra nefes almakda sıkıntı yaşaması durumunda ameliyata alinabilecegini söyledi. Ancak doğum 21.000 ameliyat 50.000 toplam da 71.000 gibi bir ücret çıkıyor.
Bunları karşılayabilecek durumda değiliz sizlerin bildiği tecrübeli daha uygun ücreti olan tavsiye edebileceğiniz doktor varmı?
Kardesimin bebegindede sol akcigerinde kist görülmüs kalbi saga atmıs üniversite hastsnesine yönlrndirmişler drda 2 hafta sonra gel demis simdilik birsey yapamam demis siz nasıl oldunuz acaba kardesim cok korkuyor cocuguna birsey olcak diye
 

Ebrucetinasya

Üye
Kayıtlı Üye
25 Aralık 2016
14
1
Kardesimin bebegindede sol akcigerinde kist görülmüs kalbi saga atmıs üniversite hastsnesine yönlrndirmişler drda 2 hafta sonra gel demis simdilik birsey yapamam demis siz nasıl oldunuz acaba kardesim cok korkuyor cocuguna birsey olcak diye
Geçmiş olsun öncelikle. Şuan da perinatolog tarafından 4 haftada bir kontrole gidiyorum. Sıvı toplanması olabilirmiş. Henüz yok çok şükür böyle bi durum. Bebeğin gelişimde gayet iyi tek sıkıntımiz ameliyat için bir doktora karar veremedik araştırma içindeyiz.
Ablanizda çok uzulmesin sonuçta bebekte bundan etkileniyor. Rabbim sağlıklı bir şekilde kuçağımıza almayi nasip etsin.
 
Yukarı Alt