Anne sütü nasıl artar?

cicek001

Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2019
7
4
32
ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN EN ÖNEMLİ YOLU
Merhaba arkadaşlar şu yiyecek süt artırır şu yiyecek süt azaltır ifadelerini sürekli okuduğum için dayanamadım ve bu konuyu açtım. Öncelikle hiçbir yiyecek sütü kesinlikle artırır diye bilimsel bir açıklama yok. Ben 3 ay önce doğum yaptım ve gerek gebelik öncesi gerekse sonra emzirmeyle ilgili yabancı makaleleri bile okudum. Ama en önemlisi insanın tecrübeleri tabi. Bebeğime sadece anne sütü veriyorum. Sütüm çok şükür iyi durumda. Size birkaç önerim olacak. (Okuduklarımdan ve tecrübeleriminden hareketle)
1. Bebeğinizin sadece anne sütüyle doyacağına inanın ve ilk 6 ay da bu sütün kesinlikle ona yeteceğine inanın (beyin buna inanmalı çünkü sütü yediğimiz yiyecekler değil hormonlar salgılıyor)
2. Sık sık emzirin. (Saat tutmayın. Bebek ne zaman isterse emzirin. Sürekli emmek istemesi doymadığı anlamına gelmiyor. Özellikle yeni emmeye başlayan bebekler cok emerler cünkü kendini emerken güvende hissediyor.)
3. Memelerin dolmasını beklemeyin. Yumuşak olsa bile bebek çektikçe beyin uyarılacak ve süt gelecektir.
4. Bol su içmeniz sütü artırır demiyorum ama artmasına yardımcı olacaktır. (Suyu abartmadan için. Mesela 60 kilo bi insanın günlük su ihtiyacı ortalama 1,8 litredir. Kilo arttıkça gereksinim artacaktır. )
5. Şerbetli tatlilardan uzak durun. Onlar zaten rafine şeker olduğu icin normal zamanda bile tüketmeyecegimiz yiyecekler. Zaten mikro boyutta anne sütüne şeker çok fazla geçerse bebekte sindirim problemi oluşur. Çok fazla şekeri bebek sindirmeye çalışırken rahatsız olacaktır. Ayrıca her rafine şekerli yiyecek kilo demek. Emzirme dönemi bittikten sonra aşırı kilo almanız moralinizi bozar.
6. Çayların(rezene vs.) sütü artırdığına inanmıyorum ve lohusalık döneminde ben de denedim. Bikaç gün içtim ve çocuğum sürekli uyudu. Sanki bebegimin enerjisini almış gibiydi. Tanıdığım iyi bir cocuk doktoruna bu durumu söylediğimde aşırı miktarda tüketilmesi çocukların beyin gelişimine zarar veriyor demişti. Ne kadar doğru bilmiyorum ama sonra hiç içmedim.
Bebeğim emmeye başladığı andan beri özellikle ilk 50 gün falan beni hiç bırakmak istemedi. Meme ağzından çıkınca ağlamaya başlıyordu. Herkes aç olduğunu ve mama vermem gerektiğini söyledi. Ben kimseyi dinlemedim ve sürekli emzirdim. Bana yapışık gibiydi ve SÜREKLİ EMZİRDİĞİM için sütüm çoooook arttı ve buna ben bile inanamadım. Unutmayın SÜREKLİ EMZİRMEK.
Hamile arkadaşlara da bir şeyler söylemek istiyorum. Yeni doğan bebeğiniz emmiyorsa (emzirme danışmanı degilse) kimseden yardım almayın. Bir odaya gidin ve bebeğinizle baş başa kalın. Sürekli ten teması yapın ve emzirme pozisyonlarını araştırarak bebeğinizi emzirme çalışın.
Sürekli emzirmek dışında başka şeylerden sütün gelmesini beklemeyin diye bu yazıyı yazdım.
 
Son düzenleme:

Gkyzu

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2019
1.367
535
27
Benim sutumu arttira suydu ve gece uyumadan havyc rendelerdim limon sıkardim tuzlayip 1 tabak yerdim sabaha kadar sutum bayaği olurdu