Anneler Pudra Kullanmayın

E

EU1

Ziyaretçi
Bebek cildinde meydana gelen sorunların başında yer alan ve pişiklerde kullanılan pudra, cilt travmasını artırıyor.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Hayri Levent Yılmaz, annelere "pudra kullanmayın" uyarısında bulundu.

Pişikten korumak için, bebeğin altını kirletir kirletmez, değiştirmeyi ve ılık su ile temizlemeyi öneren Yılmaz, bebeklerin altlarının sabunla kesinlikle temizlenmemesi gerektiğini açıkladı:

"Cilt kıvrımlarına özen gösterilerek ılık suyla yıkanmalı. Kurulama için sert cisimler yerine yumuşak, emiş gücü yüksek havlu kullanılmalı. Hazır olarak satılan ıslak mendiller ile pudra kesinlikle kullanılmamalı. Çünkü pudranın tanecikleri ve sonrasında oluşan küçük pudra kümecikleri en hareketli bölge olan kasık bölgesinde ve kıvrımları arasında sürtünmeye bağlı cilt travmasını artırarak pişik gelişimine zemin hazırlar. Bunun yerine her alt temizliğinden sonra pişiği önleyici kremler sürülmeli. Bu kremlerde pişik oluşmadan önce kullanılmalı. Pişik oluştuktan sonra sürülen kremler faydasız olur" dedi.

Yılmaz ; kalorifer, klima veya elektrikli soba kullanılan evlerde bebeklerin cildinde kurumayı önlemek için nemlendirici kremlerin kullanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.
 

B&M

FB & M & YE
Pro Üye
Katılım
3 Temmuz 2007
Mesajlar
9.284
Emoji Skoru
19
Yaş
31
bilgiler için saol bilmeden uygulamışım hepsini
pudra banada sağlıksz geliyoduu ve pişik kremi kullandım
ilk doğduğu haftadan itibaren pişik olmadan önce başladım günde 7-8 kere bezini alırdım çok şükür 10 ayı pişiksiz atlattık
ayrıca ilk 6 ay hep küçük bi şişeye koymuş olduğum saf suyu peteğin üstünde bırakırdım hep altını o ılık suyla ve pamukla siler sonra kurular ve kremini sürerdim
6 aydan sonra güvenilir ıslak mendillere gectim inşalh yürümeye başlasın onuda bırakıcam kendim yıkıcam minik poposunu :))
 
Son düzenleme:

crescentmoon

¢яєѕ¢єηт
Kayıtlı Üye
Katılım
27 Ekim 2008
Mesajlar
3.349
Emoji Skoru
3
doktorumuz ilk doğduğunda uyarmıştı zaten pudra konusunda.
teşekkürler....
 

miskokulum

canlarım...Kağan&Kerem
Kayıtlı Üye
Katılım
19 Aralık 2008
Mesajlar
18.089
Emoji Skoru
400
bir şey de ben ekleyeyim.Talk pudrasının rutin uygulaması,yumurtalık kanserinin oluşumunu 3-4 kat artırıyormuş,bilginize
 

YildizlarVeGece

Guru
Kayıtlı Üye
Katılım
18 Mayıs 2008
Mesajlar
597
Emoji Skoru
20
benim ablam zeytin yaği sürdü hep,2yaşini geçti şimdiye kadar tek bir kızarıklık olmadı.
 

Ayxsxenur Amine Su

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Mart 2008
Mesajlar
967
Emoji Skoru
7
tavada kızdırılmış ve soğutulmuş hakiki zeytin yağını ben de kullandım,
ama bunu öğrenene kadar bebek bayağı pişik olmuştu
 
Yukarı Alt