Antalya///Kekova

C

Cosmo

Ziyaretçi
Bu adayı gördükten sonra insan mekana, doğayada aşık olabiliyormuş bunu anladım, mutlaka gitmenizi tavsiye ederim...


Kekova Adası (Geyikova Adası)

Ülkemizin Akdeniz kıyısındaki en büyük adası olan Kekova adası, Teke Yarımadasının açıklarında kıyıya paralel uzanır. Kekova adasının boylu boyunca Akdeniz ?in engin dağlarına göğüs germesi buradaki dantel gibi örülü koylarda bir ölü denizin oluşmasını sağlamıştır. Kekova adası üzerinde Tersane koyu içinde bir bizans kilisesinin ayakta kalmış apsis bölümü vardır. Tersane koyundan itibaren kekova adasının kale köye bakan tüm kıyısı batık bir yerleşimin izleriyle doludur ve su altı arkeolajisini sevenler için eşsiz bir yöredir.

Batık kentin karşısında yeralan kale köy (Antik adıyla simena), bu yörenin en tipik yerleşimidir. Tipik kalesi, kale içinde bir tapınak kalıntısı, kaya mezarları, kayalara oyulmuş Likya bölgesinin en küçük tiyatrosu ve kalenin ardındaki sırt üzerinde çok sayıda Likya lahti adeta bölgenin simgesi haline gelmiştir. Kale köy? de antik evler, duvarların büyük bir bölümü ile ayaktadır. Kıyıdaki hamam harabesi ? Aperlai halkı ve meclisi ile birlikte diğer şehirleri tarafından imparator Tutisa armağan edilmiştir.? Kitabesiyle Roma döneminin canlı bir tapınağıdır.

Kale köy? ün ardından Üç Ağız yer alır. Antik adıyla Theimussa olan bu eski yerleşime ait kalıntılar köyün doğusunda bulunmaktadır. Kıyıda yeşillikler içinde çok sayıda roma döneminden kalmış likya tipi lahitler bulunmaktadır.
 

Eklentiler

E

EU1

Ziyaretçi
UYARI!!!!begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
 
Yukarı Alt