Aptal kutusu akıllanmaya başladı

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
Katılım
12 Temmuz 2006
Mesajlar
31.151
Emoji Skoru
19.116
Yaş
55
Giderek yaygınlaşmaya başlayan dev boyutlu ekranlar yakında parmaklarımızın hâkimiyetinde çalışan bir yapıya bürünecek.

Televizyonların yaygınlığı internet hizmetleri ve kişisel dosya arşivleriyle birleşince renkli ve heyecanlı bir yapıyı ortaya çıkarıyor. Kilit rolü oynayacak unsur içerik siteleri

Birkaç tıklamayla bilgi kaynaklarına ulaşabildiğimiz, alışveriş yapabildiğimiz hatta devlet kurumlarıyla işlerimizi halledebildiğimiz cihazlarla kuşatıldığımız bir ortamda televizyonun klasik formunda yaşama şansının olmadığı sürpriz değil. Ancak diğer yandan 1926'dan bu yana yaygınlaşmasını sürdüren dünyanın en kitlesel ve kolay kullanımlı bu teknolojik cihazlarına kimse sırt çevirmek istemiyor. Dolayısıyla giderek kişiselleşen ve bir eğlence ortamına dönüşen interneti bu emektar cihazlarla birleştirmek teknoloji firmalarının yeni rekabet alanı haline geliyor.
Bugünün televizyonlarında yapabileceklerimiz akıllı alıcı ek cihazlarının yardımıyla yayın akışını incelemek, dilediğimiz yayınları işaretleyip kaydetmek veya birkaç basit oyunu uzaktan kumanda yardımıyla oynamaktan ibaret. Oysa bugünün bilgisayar ve internet kullanıcıları için bunlar neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor.

Her salona bir PC
Bunu fark eden firmalar şimdi harıl harıl evlerimizdeki bu tek taraflı ekranları daha etkileşimli ve daha faydalı hale getirmek için birbiriyle yarışıyor. Bu alandaki en büyük adım 2004 senesinde Microsoft'tan geldi. Windows XP üstünde yapılan kimi değişikliklerle ortaya çıkan Windows XP Media Center Edition adlı işletim sistemi televizyonlarımızdaki geleneksel uzaktan kumandaya benzer bir cihazla kontrol edilebilen bir ortam sunuyor. Dolayısıyla bilgisayarınızda arşivlediğiniz resim, film, müzik ve benzeri belgeleri televizyonunuzun ekranında uzaktan kumandanızla yönetip izleyebiliyorsunuz.
Benzer çalışmalar daha önce Linux tabanlı sistemlerde başlamıştı. Hatta yine Microsoft'un oyun konsolu Xbox için geliştirilen açık kaynaklı ve ücretsiz Xbox Media Center Edition adlı bir sistem de uzun süredir bu cihazın sahipleri tarafından kullanılıyor. Bu çalışmalar organize bir pazarlama metoduna ve geliştirici tabanına sahip olmadığı için gölgede kaldıysa da Xbox'ın 2006 yılında piyasaya sürdüğü Xbox 360 adlı konsolunun sisteminin ilham kaynağı olmayı başardı.

Disklere veda vakti Şu anda yeni nesil DVD'leri oynatacak cihazları için televizyonlarımızın altında yer kapmak için milyar dolarlık bir rekabet dönmesi boşuna değil. Her ne kadar internetteki korsan kopyalar yüzünden zor günler yaşıyor olsalar da DVD gelirleri hâlâ stüdyoların en önemli gelir kalemleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz sene duyurulan ve bu sene satışına hız verilen HD-DVD ve Blu-Ray kodlu yeni nesil DVD'ler bu firmaların son şansı. Çünkü herkesin kabul ettiği üzere bu ikili artık dünyada disk üstüne basılı olarak alacağımız son seri olacak. Artan internet hızı ve yaygınlığı nedeniyle bir sonraki safhada artık herkesin her şeyi internet üstünden çekeceği varsayılıyor. Bugün MP3, DivX gibi az kayıplı ve yüksek kaliteli formatlar sayesinde aslında milyonlarca insanın hayatında bu gerçeğe dönüştü bile. Şu günlerde herkes evimize giren tek kablonun ucundan yasal sistemlerle internet, ses müzik ve video gibi içeriği alacağımız yapılar üstünde çalışıyor. Bu konudaki en büyük belirleyici genişbant internet erişiminin yaygınlaşma süreci. Ne kadar ucuz ve hızlı erişim sağlanırsa süreç de o kadar hızlı olacak.

Sırada cep telefonları var
İnternetin en hızlı popülerleşen hizmetleri arasında yer alan video paylaşım sitelerinin de bu dönüşümde önemli rol oynaması bekleniyor.
İnternet ile birleşen televizyonlarda kullanıcılar (izleyiciler) artık geleneksel televizyon yayınları yerine bu tip içerikleri tercih edebilecekler.
Yeni nesil mobil erişim seçeneklerinden 3G ve WiMAX gibi standartların yaygınlaşmasıyla televizyon devriminin evlerin içinden çıkıp milyarlarca cebe girmeyi başaran telefonlarına doğru ilerlemesi de kimse için sürpriz olmayacak.

'TV devrimini internet yapacak'
Microsoft Baş Yazılım Mimarı Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu'ndaki konuşmasında internetin önümüzdeki beş yıl içinde televizyon dünyasına devrimsel etkiler yapacağını iddia etti. Gates'e göre internet videolarının patlama yapması, PC ve televizyonlarda bu içeriğe yönelik talebin artması bu gelişmede kilit rol oynayacak. Google tarafından satın alınan video paylaşım sitesi YouTube'un kurucusu Chad Hurley ise aynı toplantıda yaptığı konuşmada reklam verenlerin bu yeni mecrayı keşfetmesiyle birlikte yeni bir dönemin başlayacağını belirtti.


RADİKAL
 
Yukarı Alt