1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Aşı olmayı çocuğunuz için kolaylaştırın...

Konusu 'Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri' forumundadır ve ficipi tarafından 24 Haziran 2008 başlatılmıştır.

  24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : ficipi
 1. ficipi

  ficipi ............... Üye

  Katılım:
  2 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.459
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  Çocukların aşı olmaları gereklidir ve çocuklar aşı olmayı sevmezler. Sadece aşı kelimesi bile çocukların masa altına girip saklanmasına yetecektir. Fakat, aşı olmayı çocuğunuz için kolaylaştırmanın bazı yolları vardır.
  Rahatlık sağlayarak tutma

  Aşı sırasında, çocuğunuzu emniyetli ve güven verici bir şekilde tutmak önemlidir. Çocuğu sıkı sıkı tutarak hareketsiz bırakmak zorunda değilsiniz, çünkü bu durum çocuk için korkutucu olabilir. Çocuğunuza aşının enjekte edildiği noktayı (ki genellikle bacak veya üst koldur) sağlam tutmak gereklidir.

  • Bebekler ve yeni yürümeye başlayanlar için, çocuğunuzu kucağınızın üstünde kendinize yakın tutun. Çocuğun sağ tarafını kendinize doğru yaslayın. Sol kolunuz ile bebeğinizin kolunu kontrol altında tutun. Bebeğin bacaklarını da bacaklarınız arasında tutarak güven altına alın.

  • Ana okulu çağındaki ve daha büyük çocuklar için, çocuğunuzu kucağınıza merkezi olarak oturtun. Siz otururken çocuğunuzu önünüzde ayakta tutun. Çocuğun bacaklarını kendi bacaklarınız arasına alın. Kollarınızı kullanarak çocuğu önden kucaklayın.

  Aşı olmadan önce

  • Çocuğunuz yaramazlık yaptığı zaman asla “iğneyle” korkutmayın.

  • Büyük çocukların, çocuğunuzu aşı olma konusunda korkutmasına izin vermeyin.

  • Dürüst olun. Çocuğunuza aşının azıcık çimdikleyeceğini, biraz canını yakacağını, ama bu durumun çabucak geçeceğini söyleyin.

  • Sakin olmaya çalışın. Çocuğunuz sizin ruhsal durumunuzu sezebilir. Eğer sinirleriniz gergin ise, aynı zamanda çocuğunuzun da sinirleri gergin olacaktır.

  Aşı olurken

  • Çocuğunuzun iğneyi görmesine izin vermeyin.

  • İlgisini başka yere çekmeye çalışın. Aşı sadece bir saniye sürer. Ama, aşı olmayı beklemek zor ve korkutucu olabilir. Bu nedenle, doktorunuza hazırlıklı bir şekilde gidiniz. Yanınızda bir oyuncak ya da peluş hayvan getirin. Aşı olurken, çocuğunuza şişirmesi için bir balon verin ya da çıngırak tutturun. Örneğin bir kukla kullanmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzla güven verici bir şekilde konuşun ya da şarkı söyleyin. Odadaki nesneleri gösterip dikkatini o noktaya çekmeye çalışın.

  Aşı olduktan sonra

  • Çocuğunuza sarılın, öpün, ve çocuğunuzu övün. Güven verici olun. İsterseniz, çocuğunuza güzel bir armağanla sürpriz yapın.

  • Doktorunuza aşının olası yan etkileri hakkında soru sorun. Sıklıkla görülen yan etkiler, aşı bölgesinde görülen yanma ve hafif ateş yükselmesidir. Eğer sonraki birkaç gün içerisinde sizi kaygılandıran belirtiler görürseniz, mutlaka doktorunuzu arayın.

  • Doktorunuza çocuğunuzun acı ve ateşe karşı ilaca ihtiyacı olup olmayacağını sorun. Çocuğunuza verebileceğiniz ilaçlar konusunda danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Sıklıkla kullanılan bazı ağrı kesiciler çocuklar için tavsiye edilmez. Bu ilaçları hangi sıklıkla ve ne kadar vermeniz gerektiğini öğrenin.

  • Eğer çocuğunuzun aşı olan bölgesi ağrıyor ise, bölgeye soğuk, ıslak bir bez koyun. Eğer hafif şiddette ateşi varsa, süngerle ılık bir banyo yaptırın. Bununla birlikte, eğer çocuğunuzun ateşi 38 derecenin üzerindeyse, doktora başvurun.

  • Çocuğunuza bol miktarda sıvı verin. Çocuğunuzun ertesi gün veya takip eden bir iki gün içinde biraz iştahsız olması normaldir.

  • Doktorunuzun yanından ayrılmadan önce, bir sonraki aşı için ne tarihte gelmeniz gerektiğini mutlaka öğrenin.


  Kaynak: http://www.asidunyasi.com/