Aşı Takvimine Yenilikler Geliyor

mukkem

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
30 Eylül 2006
Mesajlar
19
Emoji Skoru
0
Aşı Takvimine Yenilikler Geliyor
Aşılama, hastalıklara karşı bugüne kadar geliştirilmiş yöntemler arasında en etkin olanı. Bu yüzden aşılar tıbbın oldukça dinamik bir tarafını oluşturuyor. Tıpta kaydedilen gelişmelere paralel olarak daha önce var olan aşı takvimine ek 2 yeni aşı önerilirken, şu an uygulanılan bazı aşıların farklı uygulamalarından da bahsediliyor.
“Aşılarda yenilikler” hakkında bilgiler veren Etiler Memorial Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Bahar Salihoğlu, aktif bağışıklamanın, mikroorganizmanın tamamının veya belirli işlemlerden geçmiş parçalarının canlılara verilmesi ve canlılarda bağışıklık sistemini uyarması prensibine dayandığını söylüyor. Her ülkenin kendi sosyal ve ekonomik şartları doğrultusunda ulusal aşı takvimi oluşturduğunu belirten Salihoğlu, aşı takvimimizin dışında, ailelerin istekleri doğrultusunda uygulanabilen bazı aşıların da ülkemizde bulunduğunu aktarıyor.
Uz. Dr. Bahar Salihoğlu'nun verdiği bilgilere göre; aşılama, hastalıklara karşı bugüne kadar geliştirilmiş yöntemler arasında en etkin yöntem. Çocuk doktorlarını ve çocuğu olan aileleri de aşı üzerine yapılan yeni çalışmalar yakından ilgilendiriyor. Ocak 2007’de Amerikan Pediatri Akademisi’nin çocukluk çağı ve ergenlikte uygulanan aşılar hakkında yeni önerilerini yayınlandı. Daha önce var olan aşı takvimine ek olarak 2 yeni aşı önerilirken, şu an uygulanılan bazı aşıların farklı uygulamalarından bahsediliyor.

Yeni Aşılar Neler?

Bir süredir yeni aşılar hakkında yapılan çalışmaları dikkatlice takip ettiklerini belirten Uz. Dr. Bahar Salihoğlu, üretilen aşıların deneylerden geçirildikten, güvenirlikleri ispatlandıktan sonra piyasaya sürüldüklerini söylüyor. Uz. Dr. Bahar Salihoğlu'nun verdiği bilgilere göre, piyasaya sürülmesi beklenen aşılar ise şunlar:

1) Rotavirus Aşısı: Tüm dünyada çocuklarda en sık ciddi ishal yapan mikroorganizmadır. 5 yaşına kadar her çocuk en az 1 kez Rotavirus enfeksiyonu geçirir. 4 ila 36 ay arasındaki çocuklarda Rotavirus daha ciddi ishallere sebep olur. Gelişmekte olan ülkelerde 0-2 yaş arası çocuklarda ani ortaya çıkan ishallerin yüzde 50’sinin sebebidir.
Rotavirüs Aşısı 3 doz olarak uygulanıyor. Bebeklerin doğumundan sonra ilk doz ilk 6 hafta içinde veriliyor. 4 ila 10 haftalık aralıklarla bebekler 32 haftalık olana dek aşı olabiliyor. Önerilen aşı şemasında 2-4 ve 6’ncı aylarda bu aşının uygulaması yer alıyor.

2) HPV (Human Papillomavirus) Aşısı: Rahim ağzı kanserine yol açabilen Human Papilloma virüsün alt tiplerine karşı geliştirilen bu aşı, sadece kız çocuklarına uygulanıyor. İlk kez cinsiyet ayırımı olan bir aşı piyasaya sürülmüş olması bu aşının en dikkat çekici özelliği. 11-12 yaşından sonra uygulanan 3 doz aşının yeterli olduğu belirtiliyor.


Daha Önce Uygulanan Aşılar

Grip aşısı olarak bilinen Influenza aşısı, 6 ila 59 ay arasındaki tüm çocuklara uygulanması önerilen bir aşı oldu. Daha önce 6 ila 24 ay arası her çocuğa uygulanıyordu.
Suçiçeği aşısı 1 yaşından sonra tek doz uygulanıyor ve bir daha tekrar edilmiyordu. Şimdi 4-6 yaş arası bir doz daha yapılarak tekrarlanması, bağışıklığın kuvvetlendirilmesi açısından öneriliyor.

Ailelere Öneriler:

Aşılarla bazen hayat boyu koruyuculuk sağlanırken, bazen de belli aralıklarla tekrarlanması gerekiyor. Aileler tarafından çocukların aşılanması ilk 2 yılda tamamlandığı gibi bir kanı var. Sonrasında çocukları sağlıklı bir şekilde büyümeğe devam ederlerken, tekrarlanması gereken aşılar doktorlar tarafından hatırlatılmadığında ihmal ediliyor. Her doktor kontrolünde, önceden yapılmış aşılar ve yapılması gereken aşılar hakkında bilginiz olmasında fayda var.
İlk iki yılda aşıların çoğunun yapıldığı dönemde aşı karnelerine dikkat eden aileler, sonrasında bu karneleri kaybediyor. Artık okullara başlarken, üniversitelerde dahi ailelerden çocukların aşı karneleri isteniyor. Unutmamalıyız ki, aşı karneleri ailelerin çocuklarına verecekleri ilk mirastır…

Kaynak:www.ailem.com
 
Yukarı Alt