Astoria'nın Mini Dizi & TV Filmi Önerileri

Astoria

still alive who you love 💕
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
14.830
45.354
Merhaba konuyu okuyan herkese,

Ben çok uzun sezonlu dizileri seyredebilen birisi olmadım hiçbir zaman. Dolayısıyla daha çok birkaç bölüm süren mini dizileri ve TV filmlerini tercih ediyorum. Size de izlediklerimden birkaç öneri sunmak istediğim için bu başlığı açtım. Umarım izler ve beğenirsiniz. İzlerseniz burada birlikte tartışmayı da çok isterim diyerek önerilerime geçiyorum. Önerileri sizlerle birlikte de güncelleyebiliriz.

1. Jane Eyre (BBC)IMDB Puanı: 8.3

Yılı: 2006

Tür: Dram, Duygusal

Süre: 3 sa 50 dk (4 bölüm)

Yönetmen: Susanna White

Oyuncular: Ruth Wilson, Toby Stephens, Lorraine Ashbourne

Konusu: Charlotte Bronte’nin aynı adlı romanından uyarlanan mini dizide, Jane Eyre, 10 yaşındayken öksüz kalmış ve mutsuz bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Babasının öldüğünü zanneden Jane, kendisine adeta bir köle gibi davranan yengesi tarafından oldukça katı disiplinli bir yatılı okula gönderilir. 10 yıl boyunca bütün hayatını geçirdiği bu yatılı okuldan mezun olduktan sonra kendisi de aynı çatı altında öğretmen olarak çalışmaya başlar. Bir süre sonra da Edward Rochester’ın malikânesinde Adelé isminde bir kız çocuğuna mürebbiyelik yapmaya başlar. Burada Rochester’la karşılaşan Jane, gitgide büyüyen bir dostluğun ardından ona aşık olduğunu fark eder. Nihayet aradığı mutluluğu bulduğunu sanan Jane'in sevinmesi için henüz çok erkendir. Sonsuza dek süreceğini düşündüğü bu mutluluk Rochester'ın korkunç sırrıyla yerle bir mi olacaktır?

(Duygusal aşk romanlarını genel olarak pek sevmesem de Jane Eyre benim en sevdiğim romanlardan biridir. Jane'in öksüzlüğü, kimsenin desteğini almadan tek başına verdiği hayat mücadelesi, istenmezliği, yalnızlığının üzerine en sonunda aşkı bulması ancak "tam mutlu oldum derken yıktın bütün dünyamı" dercesine başına gelen olaylara rağmen kendini asla bırakmayışı, dönemin buna müsait olmasına rağmen ağlak ve çaresiz kadınlar gibi davranmadan mücadelesine dimdik durarak devam etmesi beni her zaman çok etkilemiştir. Pek çok uyarlama filmi çekilmiş olsa da benim en çok sevdiğim bu BBC yapımı mini dizi versiyonu oldu. Charlotte Bronte İngiliz olduğu için BBC tarafından çekilen bir dizi daha gerçekçi ve gözde canlandırmak açısından daha avantajlı. Toby Stephens'ın muhteşem performansı için dahi izlemeye değer derim.)

2. The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst (HBO)IMDB Puanı: 8.7

Yılı: 2015

Tür: Belgesel, Polisiye

Süre: 4 sa 39 dk (6 bölüm)

Yönetmen: Andrew Jarecki

Oyuncular: Robert Durst, Andrew Jarecki, Gary Napoli

Konusu: Bir adam, üç cinayet. 30 yılı aşan gizem dolu bir hikâye… New York'un emlak zenginlerinden Robert Durst'ün sıradışı hayatının ve suçlandığı cinayetlerin konu alındığı mini dizi tadında belgeselin yönetmenliğini, daha önce yine Robert Durst'ün hayatından ilham alınarak kurgulanan All Good Things filminin yönetmeni olan Andrew Jarecki üstleniyor.

(All Good Things filmini izlemiş olanlar varsa bilirler, Ryan Gosling başroldü hayranları varsa izlesin ehehe, Robert Durst sapına kadar gerçek bir karakterdir ve izlediğinizde emin olun kanınız çekilecek. Hukuk sistemiyle göz göre göre dalga geçen sosyopatın teki, bir seri katil. Kendisi epey zengin bir adam. Kendi karısı başta olmak üzere birçok cinayetle suçlanıyor ama garip bir şekilde kanıtlanamıyor bunlar. İnanılmaz iyi şekilde yalan söylüyor, Asperger sendromlu olduğunu iddia ediyor. ABD hükümetine kalsa hala yakalanamazdı ancak adamın kendi kendini ihbar etmesiyle yakalanıyor gibi bir şey. Çok ürkütücü, böyle polisiye belgeselleri seviyorsanız izlemenizi tavsiye ederim.)

3. The Act (Hulu)IMDB Puanı: 8.1

Yılı: 2019

Tür: Biyografi, Polisiye, Dram

Süre: 8 sa (8 bölüm)

Yaratıcılar: Nick Antosca, Michelle Dean

Oyuncular: Patricia Arquette, Joey King, Calum Worthy

Konusu: Gerçek bir hikâye üzerine çekilen belgesel, kızına karşı epey düşkün olarak tanınan bir annenin evinde ölü bulunması, olayın akabinde kanser ve çeşitli beyin hastalıkları bulunan 23 yaşındaki kızı Gypsy Rose’un ortak Facebook hesaplarından “Sürtük geberdi” yazan bir paylaşımda bulunması nedeniyle olayların derinine inilmesi ile başlıyor ve şoke edici gerçekler açığa çıkıyor.

(Burada "Psikopatolojik Vakaları Anlatan Film Önerileri" adlı bir başlığım da var; orada da hem bu diziyi hem de belgeselini önermiştim. Yine öneriyorum. Gerçek bir psikopatolojik vakadan uyarlanmış bir dizi olduğunu belirteyim. Öncelikle Google'a yazmanız gereken şey: Münchausen by Proxy Sendromu. Ne olduğunu bilmeniz gerekiyor bu dizi için. İzlerken dehşete düşmemek elde değil. Anne Dee Dee bu hastalığa sahip bir kadın ve kızını 20 yıl boyunca hasta olduğuna inandırarak istismar ediyor. Çocuğa kanser olduğunu söyleyip saçlarını kazıtmaktan tut, besinleri yutamadığını iddia ederek beslenme tüpü taktırmak, nefes alamadığını iddia ederek oksijen tüpü taktırtmaya kadar ileri gidiyor. Tekerlekli sandalyeden kaldırtmıyor. Doktorlar hiçbir hastalık belirtisi bulamasalar da Dee Dee inatla kızının hasta olduğunu söyleyerek sahte belirtiler uyduruyor. Bu şekilde insanlardan bol bol ilgi, sevgi, destek görmekle beraber pek çok hayır kurumundan da para yardımı, ev yardımı gibi destekler alıyor. Ancak kızı Gypsy büyüyor haliyle ve annesinden gizli gizli internet kullanıp sosyal medya hesapları açmaya başlıyor ve bu şekilde dış dünyayla bağlantı kurabiliyor. En sonunda netten edindiği sevgilisiyle beraber annesini öldürmesi ile bu kızın korkunç gerçekliği de açığa çıkıyor. İnanılmaz, tek kelimeyle inanılmaz. Belgeselin kendisini izlemek isterseniz ismi "Mommy Dead and Dearest". Türkçe altyazısı yok, İngilizce bilenler Youtube'ta izleyebilirler.)


4. Sharp Objects (HBO)IMDB Puanı: 8.2

Yılı: 2018

Tür: Polisiye, Dram, Gizem

Süre: 7 sa 1 dk (8 bölüm)

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

Oyuncular: Amy Adams, Patricia Clarkson, Chris Messina

Konusu: Sharp Objects, kasabasında öldürülen iki genç kızın hikayesiyle birlikte kendi geçmişini de çözmeye çalışan Camille Preaker isimli bir muhabirin yaşadıklarını anlatıyor. Uzun zamandır görmediği annesi ve üvey kız kardeşi ile bir araya gelen Camille’in bir cinayeti çözmek için kendi geçmişinden yararlanmasının ardından işler iyice sarpa sarar.

(Yine psikopatolojik diyebileceğimiz, The Act dizisinde olduğu gibi Münchausen Sendromu ve buna bağlı gelişen travmalar ile alakalı bir dizi önerisi. Aslında çok boğucu, yani izlerken o kasaba ortamından, insanlardan falan boğuluyorsunuz. Ama boğulurken bu rahatsız ortamdan zevk de alıyorsunuz. Oyunculuklar, diyaloglar muazzam. Kitabı da varmış, yazarı benim çok sevdiğim bir film olan Gone Girl'ün de yazarı Gillian Flynn. Artemis Yayınları'ndan, direkt "Keskin Şeyler" adıyla çevrilmiş. Ben kitabını okumadım ancak kitabın da çok akıcı bir dili olduğu söyleniyor. İsterseniz kitabını okuyun, isterseniz dizisini izleyin ama bence birinden birini yapın.)

5. A Very English Scandal (Amazon Prime)IMDB Puanı: 7.8

Yılı: 2018

Tür: Biyografi, Komedi, Polisiye

Süre: 3 sa (3 bölüm)

Yönetmen: Stephen Frears

Oyuncular: Hugh Grant, Ben Whishaw, Alex Jennings

Konusu: Film, Birleşik Krallık Liberal Parti lideri ve parlamento üyesi Jeremy Thorpe skandalını konu ediyor. İngiltere’de eşcinselliğin suç olduğu 70’li yıllarda politikacı Jeremy Thorpe’un büyük bir sırrı vardır. Eski sevgilisi Norman Scott’ın ortaya çıkması onun için büyük bir tehlike oluşturur. Norman ile geçmişteki birlikteliğinin duyulmasından korkan Jeremy, başını belaya sokar. Eski sevgilisini ortadan kaldırmak için komplo kurmak ve adam öldürmeye azmettirmekle suçlanan Jeremy, hakim karşısına çıkmak zorunda kalır.

(Çok sevdim. Tek cümleyle çok sevdim bu diziyi. Hugh Grant ve Ben Whishaw'un oyunculuğuna bayıldım, Whishaw'unkine ayrı bir parantez açarak. Ha ben öpüşen erkekleri seyretmek istemem derseniz izlemeyin ama öyle bir homofobikliğiniz yoksa mutlaka izleyin derim. Çok eğleneceksiniz izlerken. Anlatılanlar kesinlikle kurgu değil, tamamen gerçek bir olaydan uyarlanma ve Jeremy Thorpe vefat ettiği için çekilebilmiş bir dizi. Yoksa kendisi hayattayken bu skandalla ilgili yayınlanacak her şeyi engelliyormuş.)

6. When They See Us (Netflix)IMDB Puanı: 9.0

Yılı: 2019

Tür: Biyografi, Dram, Tarih

Süre: 4 sa 56 dk (4 bölüm)

Yönetmen: Ava DuVernay

Oyuncular: Jharrel Jerome, Asante Blackk, Vera Farmiga

Konusu: Gerçek bir hikâyeden uyarlanan bu film, 1989 yılında geçmektedir. Harlemli beş genç, haksız yere Central Park'ta koşu yapan bir kadına vahşi bir cinsel saldırıyla suçlanınca tutuklanır ve sorgulanırlar. Ülke genelinde tansiyon yükselirken bu beş genç, kendilerini bir kâbusun içinde sıkışıp kalmış olarak bulur.

(Çok ağladım izlerken. Gerçekten bu rezaletin yaşanmasına ayrı ağladım, sırf siyahi oldukları için suçlanan, işkence gören, hayatları kararan gariban çocuklara ayrı ağladım, insanoğlunun sırf beyaz tenli doğdu diye bu kadar acımasızlaşabilmesine, beş kuruş olmamasına rağmen karşısındakini insan yerine koymamasına ayrı ağladım. Çelik gibi sinirleriniz yoksa çok ağlayacaksınız ama ağlasanız da izleyin. Görün bu insanlar için Barack Obama'nın başkan seçilmesi neden bu kadar anlamlıymış, "Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Önemlidir)" hareketi neden bu kadar ses getirmiş? Jharrel Jerome'un muhteşem performansını izlemeniz de cabası.)

7. Chernobyl (HBO)IMDB Puanı: 9.5

Yılı: 2019

Tür: Dram, Tarih, Gerilim

Süre: 5 sa 30 dk (5 bölüm)

Yönetmen: Craig Mazin

Oyuncular: Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson

Konusu: Mini dizi, 1986 Nisan'ında Sovyet Ukrayna'da meydana gelen Çernobil nükleer santral felaketinin üzücü sonuçlarına ve felaketin nasıl ve niçin meydana geldiğini açıklamaya, savaşıp yenilen kahramanların hikâyelerine odaklanmaktadır.

(Pek çoğunuz izlemişsinizdir belki ama eklememek olmaz. Bu kadar yakın zamanda gerçekleşen kaza görünümlü katliamdan nasıl haberimiz olmamış? Yaşananları nasıl bilmemişiz, bu felaketin sonuçlarını neden çok ciddiye almamışız? İzlerken dehşete kapıldım, bir yandan da çok endişelendim. Çok ses getirdi ama izlemeyeniniz kaldıysa öncelikle bundan başlayarak izlesin derim.)

8. Wild Wild Country (Netflix)IMDB Puanı: 8.2

Yılı: 2018

Tür: Belgesel

Süre: 6 sa 43 dk (6 bölüm)

Yönetmenler: Chapman Way, Maclain Way

Oyuncular:
Osho, Ma Anand Sheela, George Meredith

Konusu: Tartışmalı bir tarikat lideri olan Osho, Oregon çölünde ütopik bir kent kurar. Ancak yerel halkla yaşanan sürtüşme ulusal çapta bir skandala dönüşür.

(@ellizan hanım sayesinde izlediğimi hatırladım, kendisine teşekkür ederim. İzlerken aslında size pek de yabancı gelmeyecek. Osho dini bir tarikatın lideri, bir o kadar da zengin. Adamlarda Rolls Royce marka araç gırla. Aklı başındadır diyebileceğiniz eğitimli, zengin pek çok insan bu şarlatanın müridi. Lüks hayat, sınırsız cinsel tatmin gibi vaatlerle gelip mutlu olmak istiyorlar. Ancak Osho bir süre sonra yıkılıyor. Epey vurucu bir belgesel.)
 
Son düzenleme:

Dead Cell

Guru
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2012
5.608
16.265
Ben de kısa dizileri seviyorum,uzun olanlara karşı bir süre sonra ilgimi kaybediyorum.

Alias Grace ( izleyeli biraz oldu,psikoloji-suç diye hatırlıyorum içeriğini )
Mildred Pierce ( açıkçası biraz aile dramı gibi )
Pride and Prejudice ( 95 yapımı,romandan uyarlama-Aşk ve Gurur-,filminden çok daha iyidir benim gözümde ) şimdilik benim aklıma gelenler.
 
Son düzenleme:

-nemesis-

Half evil
Pro Üye
28 Mart 2017
11.955
29.815
The good place ve the let down. Birisi iyi insan olma uzerine absurt komedi. Digeri ise ebeveynlik ve cuvallama uzerine. Izlenesi ikiside.
 

Astoria

still alive who you love 💕
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
14.830
45.354
Netflix üyeliğim yok ama onerdiginiz filmleri frgman ve konu olarsk takip etmiştim 👏👏👏👏
Kötü bir yönlendirme olacak belki ama hepsini Netflix dışından da izleyebilmeniz mümkün. :)

La casa de papel tam anlamıyla mukemmel
Çok duydum adını, güzeldir muhakkak ama ben burada uzun sezondur süren dizilerden ziyade en fazla birkaç bölüm süren dizilerden bahsediyorum. Mini dizi adı üstünde :)

Ben de kısa dizileri seviyorum,uzun olanlara karşı bir süre sonra ilgimi kaybediyorum.

Alias Grace ( izleyeli biraz oldu,psikoloji-suç diye hatırlıyorum içeriğini )
Mildred Pierce ( açıkçası biraz aile dramı gibi )
Pride and Prejudice ( 95 yapımı,romandan uyarlama-Aşk ve Gurur-,filminden çok daha iyidir benim gözümde ) şimdilik benim aklıma gelenler.
Mildred Pierce çok ilgimi çekti en kısa sürede başlayacağım. :) Alias Grace'i duydum ama niyeyse izlememiştim. Hepsini tek tek izleme listeme kaydediyorum çok teşekkür ederim.

The good place ve the let down. Birisi iyi insan olma uzerine absurt komedi. Digeri ise ebeveynlik ve cuvallama uzerine. Izlenesi ikiside.
Mini dizi mi bunlar, ilk defa duydum. The Let Down ilgimi çekti, IMDB'den baktım şimdi 30 dk sürüyormuş bölümler. Buna da başlayabilirim, çok teşekkür ediyorum size. :)
 

-nemesis-

Half evil
Pro Üye
28 Mart 2017
11.955
29.815
Kötü bir yönlendirme olacak belki ama hepsini Netflix dışından da izleyebilmeniz mümkün. :)Çok duydum adını, güzeldir muhakkak ama ben burada uzun sezondur süren dizilerden ziyade en fazla birkaç bölüm süren dizilerden bahsediyorum. Mini dizi adı üstünde :)Mildred Pierce çok ilgimi çekti en kısa sürede başlayacağım. :) Alias Grace'i duydum ama niyeyse izlememiştim. Hepsini tek tek izleme listeme kaydediyorum çok teşekkür ederim.Mini dizi mi bunlar, ilk defa duydum. The Let Down ilgimi çekti, IMDB'den baktım şimdi 30 dk sürüyormuş bölümler. Buna da başlayabilirim, çok teşekkür ediyorum size. :)
Good place de 30 dk lik olmali. Kisa ozet gecmek gerekirse aslinda cehenneme gitmesi gereken bir kadin yanlislikla cennete dusuyor. Sonrasi kaos. 4. Sezonda ama netflixde henuz 3. Sezon gelemedi.

The let down daha trajikomik bir dizi. Daha ziyade yeni anne olmus bir kadinin annelik konusunda cuvallamasi uzerine. Rica ederim. Iyi seyirler.
 

Hannaz

Umut hep vardır ...
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
29 Aralık 2015
10.052
248.128
Bence Amistad da izlenmeye değer , izlemediyseniz izleyin derim .
Bir de Yıldızlar Arasında var , film 3 saat ama bence unutulmayacaklar listenize kesin girer .
 

Astoria

still alive who you love 💕
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2016
14.830
45.354
Bence Amistad da izlenmeye değer , izlemediyseniz izleyin derim .
Bir de Yıldızlar Arasında var , film 3 saat ama bence unutulmayacaklar listenize kesin girer .
Hemen bakıyorum bunlara da. İyi ki açmışım bu konuyu, harika öneriler geldi. Çok teşekkür ediyorum. :)
 
Yukarı Alt