Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Atatürkçülük Nedir Biliyormusnuz???

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve EU2 tarafından 10 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  10 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Ziyaretçi

  ATATÜRKÇÜLÜK (KEMALİZM); Türk Milleti'nin bugün ve gelecekte tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, devletin millet egemenliği esasına dayandırılması, aklın ve ilmin rehberliğinde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyi üzerine çıkarılması amacıyla temel esasları yine Atatürk tarafından belirtilen devlet hayatına, fikir hayatına ve ekonomik hayata, toplumun temel müesseselerine ilişkin gerçekçi fikirlere ve ilkelere ATATÜRKÇÜLÜK denir.

  ATATÜRKÇÜLÜK; emperyalizmin düşmanıdır, anti - emperyalisttir. Tam bağımsız Türkiye'den yanadır. Özgürlükçüdür. İnsan Hakları savunucusudur. Hertürlü terörün karşısındadır. Yobazların, Vurguncuların, Çıkarcıların düşmanıdır...

  ATATÜRKÇÜLÜK; yirminci yüzyılın yüz akı, ulusal direnişlerin temelindeki "tam bağımsızlık" harcıdır.

  ATATÜRKÇÜLÜK; ulusal bağımsızlık demektir, ulusal kurtuluş demektir, antiemperyalist bilinç demektir!

  ATATÜRKÇÜLÜK; aşırı sağa ve aşırı sola ödün vermeyen, kişi haysiyet ve onuruna inanan, ulusal, akılcı ve insancıl bir görüştür.

  ATATÜRKÇÜLÜK; Atatürk'ü bütün yönleriyle ve eserleriyle tanımak, sevmek, benimsemek, tanıtmaya ve sevdirmeye çalışmaktır. Başka bir ifadeyle Atatürk'ün ideolojisini, ülkü ve eserlerini eksiksiz öğrenip tam olarak gerçekleştirmek, yüceltmek ve aynı yoldan Türk Ulusu'nu Çağdaş Uygarlık Düzeyine ulaştırmak için bütün gücümüzle çalışmaktır, diyebiliriz.

  ATATÜRKÇÜLÜK; siyasi bir öğreti değil, bir dünya görüşüdür. Türkiye'nin ve Türk Ulusu'nun gerçeklerine, gereksinimlerine ve yeteneklerine en uygun gelen, denenmiş başarılı sonuçları alınan bir öğretidir.

  ATATÜRKÇÜLÜK; herhangi bir yabancı siyasal akım ya da ideoloji ile açıklanamaz. Atatürkçülük, Türk halkının ve Türk yurdunun tabiatından, tarihinden doğmuştur.

  ATATÜRKÇÜLÜK; Türkiye'nin gerçeklerinden doğmuş bir düşünce sistemidir. Türk Milleti'nin iradesiyle oluşmuş, tarihi bir gelişmenin ürünüdür. Atatürkçülük, herşeyden önce millete haklarını tanıma ve tanıtmadır; millet egemenliğinin ifadesidir. Atatürkçülük bir kurtuluştur, milletçe bağımsızlığa kavuşmadır. Atatürkçülük, modern bir toplum hayatı yaşama demektir.

  ATATÜRKÇÜLÜK; "halkçılık", "laiklik", "cumhuriyetçilik", "devrimcilik", "devletçilik" ve "milliyetçilik" olmanın ötesinde, değişen nesnel koşullar karşısında, bu ilkeler çerçevesinde sürekli tutumlar takınmaktır. Atatürkçülük, kesinlikle salt ileriye açık bir ideolojidir. Atatürkçülüğü yorumlarken bazı farklı noktalara varılabilmesi olasıdır. Ancak Atatürkçülük'te olmayan şey; "tutuculuk" ve "statükoculuk"tur. Atatürk'ün düşünceleri nesilden nesile aktarılacak bir put değil; yönlendirici bir dünya görüşü ve dünyanın dinamik bir yorumudur.
  Acaba günümüz "Atatürkçü"lerinden kaç tanesi 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal'i Samsun'da karşılamaya giderdi? Kaç tanesi O'nun peşinden Ankara'ya gelirdi? Ve acaba kaç tanesi Galata Köprüsü'nde müttefiklere alkış tutardı?...

  * * *

  "Yöneticilerin kişilikleri çoğu kez, siyasal düzenin niteliğine bağlıdır. Eğer bir toplum, ulusal kurtuluş savaşı yaşamışsa, bu toplumda yöneticilerin kişilikleri ulusal kurtuluş hamuru ile yoğrulmuş demektir. Bu kişilikler ulusal bilince dayanır. Her eylem, her davranış, bu ulusal bilinç ile şekillenir. Mustafa Kemal, bu tür kişilerin örneğidir. Mustafa Kemal'i Atatürk yapan bu ulusal onur ve bu ulusal bilinçtir. Bunun içindir ki, Mustafa Kemalcilik ulusal onur, Atatürkçülük ise ulusal bilinç demektir." ( Uğur MUMCU - Devrim, 16 Şubat 1971 )
   
 2. 11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 3. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.652
  Beğeni:
  8.382
  Ödül Puanları:
  113
  tam zamanında eklenen bır konu paylasım ıcın tşk cnm..
   
 4. 11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 5. EU2

  EU2 Ziyaretçi

  Bişeye inanmak için öncelikle onun ne olduğunu bilmek lazım ve bilmeyenlere de en doğrusunu öğretmek... Atatürkün güvendiği çağdaş Türk kadını olarak hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Ben bunu kendime bir borç bilirim. Okuyan herkese asıl ben teşekkür ederim...
   
 6. 11 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 7. NEFERTARi

  NEFERTARi Ne mutlu TÜRKÜM diyene!!! Pro Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  704
  Beğeni:
  156
  Ödül Puanları:
  113
  Gerçekten çok önemli bir konuyu vurgulamışsın...Sana katılıyorum...Bizimle paylaştığın için teşekkürler...
   
 8. 13 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 9. silistra

  silistra Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  22
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  her zaman atamın izinde olmalı türk milleti.bizler nankör insanlar değiliz onun bizler için neler yaptığını çok iyi biliyoruz.amacımız bilmeyenlere göstermek öğretmek olmalı.her ne kadar beyinleri yıkanmış bile olsalar...
   
 10. 14 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 11. EU2

  EU2 Ziyaretçi

  Atatürkçülüğün ve Cumhuriyet sevgisinin ne olduğunu tüm dünyaya gösteren İzmir imin güzel insanına, diğer illerden destek veren bütün Türk vatandaşlarına binlerce teşekkür.....

  EY TÜRK GENÇLİĞİ !

  Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini,
  ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

  Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur.
  Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir.
  İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek istiyecek,
  dahili ve harici, bedahların olacaktır.
  Bir gün, istiklal ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen,
  vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan
  ve şeraitini düşünmeyeceksin!
  Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir.
  İstiklal ve Cumhuriyetini kastedecek düşmanlar,
  bütün dünyada emsali görülmemiş galibiyetin mümessili olabilirler.
  Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş,
  bütün tershanelerine girilmiş, bütün ordular dağıtılmış
  ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.
  Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere,
  memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar
  gaflet, dalalet ve hatta hiyanet içinde bulunabilirler.
  Hatta bu iktidara sahipleri şahsi memfaatlerini,
  müstevlilerin siyasi emelleriyle tehvit edebilirler.
  Millet, fakru zaruret içinde harapve bitap düşmüş olabilirler

  Ey Türk istikbalinin evladı !
  İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen,
  Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurmaktır !
  Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

  M. Kemal ATATÜRK  İçin rahat olsun Atam verdiğin tüm vazifeler yapılacak bu kan damarlarımızda aktıkça!
   
 12. 14 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 13. cicimo

  cicimo Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2007
  Mesajlar:
  63
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  Atatürkçü olmaktan gurur duyuyorum. Atatürk olmasaydı bugün Türkiye Cumhuriyeti olmazdı ve bizler kimbilir hangi milletin sömürgesi olurduk. Nur içinde yat Atam.
   
 14. 15 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 15. sarxix papatya

  sarxix papatya Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.554
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  onun lıderlıgınde onca gencecık ınsanın kanlarıyla suladıgı bu ulkemızı üç kurusluk ınsanlara ve fıkırlerıne karsı korumaktır.devrımlerını yasam felsefesını yasatmaktır.bıze bıraktıgı ulkemızı gelıstırmektır.kardesce dostca yasamaktır.tabı herkesın cıkarlarını korudugu bu donemde ne kadar basarılı oluyoruz tartısılır
   
 16. 15 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 17. zerrinn

  zerrinn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  774
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  atatürkçülük bir yol dur medeniyet eşitlik hürriyet özgürlük başarı ve modernliktir atatürkçülük vatanını ulusuna sahip çıkıp sevmektir ne mutlu ki atatürk gibi bir insan gelmiş dünyaya bizi zalimin zulmünden cehaletten bağnazlıktan çekip cıkarmış
   
 18. 15 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : EU2
 19. EU2

  EU2 Ziyaretçi

  Kimse kimsenin inanacına karışamaz zaten. Bence baş örtüsüne türban deyip insanların inançlarını siyasete alet edenlerde kabahat. Ne kadar saçma ya müslüman olan laik yada laik olan müslüman olamaz diye birşey mi var.
  Laiklik, müslümanlık, vatanseverlik, Atatürkçülük... kimsenin tekelinde değildir arkadaşlar.

  Dinle siyaseti karıştıranlar ve Atatürk ü İslam düşmanı görenlerden de nefret ediyorum ve bu insanlara karşı her türlü mücadeleyi de veririm.

  Aynı şeylere inanıp aynı şeyleri savunuyoruz , birbirimiz kırmaya gere yok.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.