Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Ayak Sağlığımız Çok Önemli!

Konusu 'Güzel ve Bakımlı Ayaklar İçin Öneriler' forumundadır ve 1BukeT tarafından 20 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  20 Şubat 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  22
  Ödül Puanları:
  106
  Vücudumuzun yükünü çeken ayaklarımızın kıymeti ancak ciddi rahatsızlık geçirince anlaşılır. Ayağını tanımak isteyenler, bu haberle ‘ilk adımı’ atabilir.


  Günde kaç saat ayakta kaldığınızı, ne kadar yol yürüdüğünüzü, ayak bileklerinizde ağrı acı olduğunda ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Peki ya ayaklarınızın kıymetini? Tüm bu soruların cevaplarını İstanbul Ayak ve Ayak Bileği Merkezi’nden öğrenmek mümkün. Ayak sağlığı hizmetlerini aynı mekânda buluşturmak amacıyla açılan merkezde podiatrist (ayak sağlığı uzmanı) ve ortopedi uzmanları birlikte çalışıyor. Burada ayak rahatsızlığınızın sebebini öğrenebilir; size özel tasarlanmış tabanlığınızı yaptırabilir; hem nasır, tırnak batması, ayak yarası gibi podiatrik konularda yardım alabilir hem de tabanlığınızla kullanabileceğiniz ayakkabınızı satın alabilirsiniz.

  Merkezi farklı kılan unsurlardan biri de ortopedik sorunu olan hastalar için yapılan özel tabanlıklar. Son teknoloji ürünü makinelerle hastaların ayak izleri tespit ediliyor. Sonra ayakta dururken, adım atarken hasta hakkındaki bilgiler bilgisayar ortamına aktarılıyor ve bir ‘ayak haritası’ çıkarılıyor. Bilgisayar programı mevcut bilgiler doğrultusunda ‘size özel’ bir ayak tabanı dizayn ediyor. Özel tabanlık, ayak haritanıza bağlı kalarak el değmeden makineler tarafından hazırlanıyor. Kullanılan malzeme ve ölçüm cihazlarının son teknolojiye sahip olması; ayak tabanlıklarının milimi milimine ayağınızdaki basınç noktalarına ‘uygun’ olması anlamına geliyor. 1-2 gün içinde de yeni tabanlıklarınız size teslim ediliyor.

  ÇOCUĞA ‘DOĞRU AYAKKABI’ GİYDİRİN

  Müdür Özgül İşgör, ameliyat öncesi ya da ameliyat sonrası uygun ayakkabı ve tabanlık kullanımının çok önemli olduğunu söylüyor. Podiatri bölümünde tırnak kesme, nasır temizleme gibi işlemlerin yapıldığını hatırlatarak, tabanlığın kişiye uygulanması, doğru ayakkabı seçimi gibi konularda da yardımcı olduklarını söylüyor. Türkiye’de, ortopedik ve podiatrik hizmetler ayrı ayrı verilse de aslında birbirini tamamlayan alanlar olduğunu belirten İşgör, “Doktorlar, podiatrik işlemlerle alakalı hastalarla diyalog kuramıyor. Aynı şekilde podiatri uzmanı da doktorla. Ortopedi uzmanı bir reçete yazıyor; ama bu reçetenin sonucunda nasıl bir hizmet alındığını, tabanlığın kalitesini bilmiyor. Burada tüm hizmetler birbiriyle bağlantılı olarak aynı ortamda veriliyor.” diyor. Merkezin müdavimleri basma kusurlu çocuklar, spor yaralanması geçirenler, romatizma hastaları, ayağında nasır çıkanlar, 45-50 yaşından sonra tabanları çöken kadınlar ve ayak yarası olan şeker hastaları şeklinde sıralanıyor şimdilik.

  “Ayak ve ayak bileğini küçümsememek gerekiyor. Bu başlığın altını dolduracak çok fazla hastalık var.” diyen Ortopedi Uzmanı Dr. Selim Muğrabi, gelen her ortopedik vakaya bakabileceklerini belirtse de ayak ve ayak bileği rahatsızlıklarının tedavisine yoğunlaşmak istediklerini vurguluyor. Çocuk Ortopedi Uzmanı Dr. Semih Ayanoğlu’na göre Türk toplumu ayaklarına yeteri kadar özen göstermiyor. Oysa bir diyabet hastası, ayağında oluşabilecek yaraları önleyebilir. Sadece ayak izinin alınıp aşınma noktalarının tespit edilmesi ve uygun tabanlık kullanması yeterli.

  Söz ‘ihmal’den açılmışken, merkezde yetişkin hastalarla ilgilenen Selim Muğrabi, ‘ciddi sorun’ olarak değerlendirdiği 45-50 yaş grubu hanımlarda ‘sonradan’ görülen taban çökmesi hastalığına değiniyor: “Hastanın ayak kavisini destekleyen bir adalesi var. Bu adale çalışmayınca ayaktaki kavis çöküyor ve hastanın basma kusurları yaşamasına, ayakta duramamasına, uzun yol yürüyememesine, ayak ve bacak ağrıları çekmesine sebep oluyor. Vereceğimiz basit bir tabanlıkla bunu önlüyoruz.” Dr. Muğrabi, hastaların adaleleri fonksiyon dışı kalıp kopunca tedaviye gelmelerinden şikâyetçi. Çünkü bu aşamada ameliyattan başka ellerinden gelen bir şey kalmıyor.

  Merkeze getirilen çocuk hastalarda düztabanlık, tırnak batması, 8 yaşına kadar kalça gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan içe basma ve doğar doğmaz kendini belli eden ve ‘çarpık ayak’ diye adlandırılan şekil bozukluğu sıklıkla görülüyor. Dr. Semih Ayanoğlu, gelişme çağındaki çocuklara ‘doğru ayakkabı’ giydirilmesinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor: “Büyüyünce de giyer diyerek 2-3 numara büyük alınan ayakkabı, küçük ayakkabı kadar zarar verir, basma problemlerine sebep olur. Hatta düzgün basabilen bir çocuk yamuk basmaya başlayabilir. Ayakkabı bağcıklı, geniş kavuklu, doğal deriden yapılmış olmalı.”

  AYAĞIN DÜŞMANI: YÜKSEK TOPUK, SİVRİ BURUN

  Ayak ve Ayak Bileği Merkezi’nin baş müşterileri hanımlar. Gelen 10 hastanın 9’unun hanım olduğu söyleniyor. Tabii spor yaralanmaları hariç. Hanım müşterilerin çokluğu, teoride genetiğe bağlansa da pratikte tek suçlu sivri uçlu, yüksek ince topuklu ve dar ayakkabılar. Kurulan mantık da aslında etkileyici: İnsan vücudunda hayali bir çizgi var; kalça, diz kapağı, ayak bileği ve ayaktan geçen... Fakat bu çizgi kadınlarda yüzde 30-35 oranında bozuk. Çünkü topuklu ayakkabılar vücut yükünün belli bir kısmını aşağı veriyor ve en büyük ağırlığı taşımak ayaklara kalıyor. Hızla deforme başlıyor. Bunun daha ayrıntılı açıklaması şöyle: Ayak küçüldükçe basınç artıyor; basınç artınca topuk fazla yük alıyor. Sivri uçlu olunca da ayak ön tarafa doğru kayıp uç kısma yük bindiriyor. Birinci ve beşinci parmakta sıkışmalar ve beraberinde tırnak batması görülebiliyor. Hasta yükü iyi taşıyamadığı için diz problemleri de çıkıyor zamanla. Hasılı doktorlar ince, yüksek kopuklu, sivri burunlu ayakkabıların insan anatomisine hiç mi hiç uygun olmadığını bir kez daha vurguluyor.

  Ayak anatomisine uygun olmayan ayakkabılar diz ve kalça ağrısının yanı sıra sırt ve boyun ağrısına da sebep oluyor. Doktorlar bel, sırt ağrısı yaşadığı için gitmediği doktor kalmayan hastaların çoğu kez doğru tabanlıkla sağlıklarına kavuştuğunu anlatıyor. Bu bilgiler size ‘topuksuz ayakkabı kullanın’ sonucunu da çıkarmasın sakın. Sıfır topuk giyildiğinde de ayak problemleri artıyor. Çünkü vücut ağırlığı orantılı dağılmak yerine ayak topuğuna iniyor.

  Bu arada, giydiğinizin çorabın da çok önemli olduğunu duymuş muydunuz? Özellikle kış aylarında hanımların sıklıkla giydiği likralı pamuk çoraplar, dikkat edilmezse ayakkabı içindeki parmakları üst üste bindirip tırnak batmasına sebep olabiliyor. Dolayısıyla hangi çeşit çorap giyerseniz giyin, parmak aralarını elinizle ayırıp parmaklarınızın çorap içinde büzüşmesini önlemeniz gerekiyor.

  Ayak Merkezi’nde 9 puntoluk ayakkabı ve kare topuğun sağlık açısından yararlı olduğunu öğrenince “Acaba başka doğru bildiğimiz yanlışlar var mı?” diye soruyoruz. Semih Bey sözü alıyor: “Ortopedik tabanlık ve ortopedik ayakkabı kavramlarını düzeltmemiz lazım. Ortopedik taban vardır ve bir rahatsızlık sebebiyle kişiye özel yapılıp kullanılır. Onun dışında iyi-kötü ayakkabı vardır. Ortopedik ayakkabı kavramı bir pazarlama stratejisidir. Mesela; çocukların ayak ve kemikler arasındaki kaslarının gelişmesi için sert değil yumuşak ve esnek ayakkabılar tercih edilmeli. Baba-oğul, anne-kız aynı ayakkabıyı giyme modası var ve 10-11 aylıkken bebeklere ayakkabı alınıyor. Oysa 18 aya kadar ayakkabı değil, son derece yumuşak patikler giydirilmeli.”

  NASIRINIZLA BİRLİKTE AYAĞINIZA KIYMAYIN

  Bazılarımız bilse de, bir başka ‘sözde doğru’muz ise tırnak kesiş biçimiyle alakalı. Podiatristlere göre, ayak tırnakları kesinlikle düz kesilmeli. Özgül İşgör, “Kadınların estetik kaygılarla ayak tırnaklarının yanlarını yuvarlatmak gibi bir hastalığı var.” diyor. Oysa yuvarlak kesim, tırnak kanallarının içe dönmesine sebep oluyor.

  Bir de sürekli tekrarlanan tırnak dönmesi vakaları var. Bunun için merkezdeki podiatrisler tırnak batma sebebini “Taban düşüklüğünden mi? Çarpmadan mı? Genetik mi?” gibi sorularla bulmaya çalışıyor. Bambaşka bir hastalık da çıkabiliyor gerçi. Mesela uzun süre geçmeyen tırnak-nasır problemlerinin altından şeker hastalığı çıkarken tekrarlanan tırnak batmasının sebebi olarak da sedef hastalığı gösteriliyor.

  Nasır temizlenmesi hakkında da yanlış bilgilerimiz varmış meğer. Genelde insanlar banyo yaptıktan sonra suda yumuşayan nasırını temizlemeye çalışır. Oysa bu yöntem onun azalacağı yere artmasını sağlıyormuş. Sebebi; kalınlaşan fazla doku (nasır) ile koruyucu doku beraber yumuşuyor; temizlerken nerede durulacağı bilinmediği için o esnada koruyucu doku da alınabiliyor. Vücut da ‘koruyucu dokumu kaybettim’ diye daha fazla doku üretmeye başlıyor. Dolayısıyla nasır temizlendikçe kendini daha da güçlenerek yeniliyor. Yani topuk törpüleme, nasır temizleme gibi işlemleri banyodan sonra değil, önce yapmak gerekiyor.

  Hasılı, birçoğumuz ayağımızı yorganınıza göre uzatmayı biliyoruz; ama ayağımızın kıymetini bilmiyoruz. Ayağı umursamayan ‘akılsız başın’ cezasını ayaklar çekmiyor sadece… Bu yüzünden meydana gelen ‘sürpriz’ hastalıklar yorganımızı daha da küçültebiliyor!...
   
 2. 20 Nisan 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. firuze958

  firuze958 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Buket'ciğim çok güzel açıklamışsın, bunun için tşk.ederim. Acaba topuk dikeni hakkında da bir bilgin var mı? Varsa benimle paylaşırsan sevinirim canım.
   
 4. 24 Haziran 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. kanaviçe

  kanaviçe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  6 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.626
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Vücut yüzeyinde dermatofitler denilen, cildin üst tabakası, tırnak ve saç gibi yerlerde üreyen, küf benzeri mantarlarla infeksiyon olmasıdır. Geçiş genelde insandan insana veya hayvandan insana olabilir.

  Nedeni
  Mantar infeksiyonu her yaşta olabilir. Tinea capitis ( saç mantarı ), tinea cruris ( kasık mantarı ) ve tinea pedis ( ayak mantarı ), tinea barba ( sakal ), tinea unguim ( tırnak ) özel mantar infeksiyonlarıdır.

  Şikayetler
  Etkilenen bölgede kaşıntı, cilt lezyonları ve kızarıklık, halkasal şekilli lezyonlar, koyu veya açık renkli değişik alanlar gibi belirti ve şikayetlere neden olabilirler.

  Tanı ve tedavi
  Tanı esas olarak cildin görünümüne göre konur. Bazı mantarlar özel bir mavi ışıkla karanlık odada incelenirse floresan verirler. Kesin tanı mikroskopla alınan parçaların incelenmesi ile konur. Ciltten alınan kazıntı ayrıca laboratuara gönderilerek kültürde üremesi değerlendirilebilir. Tedavide kişisel bakım çok önemlidir. Deri temiz ve kuru tutulmalıdır. Ciddi ve uzun süreli infeksiyonlarda hekime başvurulmalıdır. Hekim sizin için ağızdan kullanılan veya cilde sürülen ilaçlar önerebilecektir. Tedavi edilmediği zaman üzerinde bakterilerin üremesi ile ikincil bakteriyel infeksiyonlar olabilir.

  Önlem
  Genel olarak iyi temizlik şartları infeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Mantarlar bulaşıcı olduğu için elbise, saç fırçası veya kişisel kullanılan gereçler risk grubunda olan veya mantar geçiren insanlarla paylaşılmamalıdır.
   
 6. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. narkosis

  narkosis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  652
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  ya arkadaşlar delirecem yaa hiç başıma gelmemişti bu sene ayak kokusu ile uğraşıyorum... temiz tutuyorum ayaklarımı ama yine de banamısın demiyor delirecem yaaa:KK43: ev terliğim nedeni olabilir mi diye düşünmeye başladım değiştirecem.. tamam dışarıda ayak kapalı kalıyor ondan diye düşünüyorum ama evde de aynı durum offfff:KK43: tahminler öneriler bekliyorum ....
   
 8. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. minta

  minta Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  158
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  narkokis mantar olabilir doktora git şu yaz günlerinde olabilecek birşey.ayağını ıslak tutmamaya çalış banyodan sonra ayaklarını saç kurutma makinasıyla kurutki nemli kalıp kokmasın.büyük ihtimal mantar vardır doktor bakınca hemen anlar bence çok ilerlemeden bence dr a git derim
   
 10. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 11. mesure

  mesure Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  756
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  86
  Yıkamazsa insan eli bile kokar ama ayak kokusunun sebebi daha çok kapalı kaldığı için,giyilen çorap,terlik,ve mantar gibi sebeplerden de oluşabilir.Günümüzde ayaklar için kullanılan çok güzel ürünler var onları denesen belki çözüm olabilir.
   
 12. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 13. Eda_66

  Eda_66 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  36
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Giydigin terlik ayagini terletiyorsa , teride emiyorsa o koku yapiyordur... deri olmasina dikkat et ayakkabi veya terligin...
   
 14. 8 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 15. selda71

  selda71 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  66
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  ayni problem benim oglumda da var kendisi 14 yasinda,
  ayak pudrasi kullaniyor ve ayakkabilari icinde eczaneden özel bir sprey aldik ama o kadar cok bi faydasini gördügümüzü söyleyemem maalesef..

  doktorlara da götürdüm, temizlik ve pudra tavsiye ettiler,hafif bi düzelme oldu sadece o kadar
   
 16. 9 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 17. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  evet bir ara bnm başımada aynı şey geldi terliği attım çöpe meerse ondna akaynaklanıyormuş kimse bnm kadar iyi bakamaz ayaklarına hani şu anlamda o kadar dikkat etmem v eo kadar bakım yapmama ragmen terlikleri giyince kokuyordu attım kurtuldummmmmmm şükürler olsun geçmişolsun canım
   
 18. 9 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 19. dilara28584

  dilara28584 Ziyaretçi

  eczanelerde bunun için bi krem var ben kullandım ama etkisi üç ay sürüyor.yazın sorun yok açık ayakkabı kullanıyoruz ama kış için mutlaka al onlardan.ilacı yedirmeden ayağına sürüyosun bir çorabı var onu giyiyorsun ama 24 saat o çorabı ayağından çıkarmaman gerekiyor.valla işe yarıyo geçici bir süre içinde olsa.sana tavsiyem kışın kullanman
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.