Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Aydin///Didim

Konusu 'Hemşerim memleket nire ?' forumundadır ve Elif tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  28 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.905
  Beğeni:
  18.501
  Ödül Puanları:
  488
  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı! Tarihte bilicilik (falcılık) merkezi olarak ünlenen Didim, özellikle plajlarıyla, yazlıkçı ve tatilcilerin gözde mekanı olarak rağbet görüyor. Ege'nin tertemiz altın kumlu plajı ılık ve sığ denizi tatilcilerin akın akın Didim'e gelmesini sağlarken,Yeşile hasret Didim'in aşırı betona yenik düştüğü gözleniyor...

  Uzun ve geniş bir caddenin sahile doğru düz inişini T biçiminde karşılayan kıyı bandı Didim'in kalbinin attığı yer olarak görülüyor. Geniş ve upuzun kumsal renk renk güneş şemsiyelerinden adeta görünmez olurken, çevre gezileri için birbiri ardına kalkan tekneler denizde, yolun gerisine dizili restoran, kafe, fast-food benzeri lokallerde gün boyu ve gece büyük hareketlilik yaşanıyor. Sabahın erken saatlerinde yazlık evlerinden ve otellerden gelenlerle dolan kumsal denizin ve farklı özellikteki kumun zevkini çıkaranlarla adeta örtü gibi kaplanıyor. Didim sahilinde denizin sığ oluşu özellikle çocuklu ailelerin ilk tercihi sayılıyor. Denizden esen rüzgar sığ denizin çabuk ısınan yüzey suyunu dalgacıklar halinde sahile taşıyınca ılık denizde bebekler bile rahatlıkla yüzebiliyorlar. Tatilini Didim de geçirmek, fakat daha farklı koylar ve adalarda denize girmek isteyenler, genellikle sabah saat 10.00 da sahile kıçtan bağlı teknelere binerek, kişi başı 10 milyon TL ödeyip yemekli gezilere katılıyorlar.
  Cennet adaları, Haydar Koy, Çamlık veya Dalyan Koyu, sonrasında yemek molası veriliyor. Kaptanın yaptığı bulgur pilavı, saçta ızgara tavuk şiş, salata dan oluşan tekne mönüsünü iştahla yiyen gezi severler Gümüş Koy, Cennet Koy, Gaye-2 Koyu ve Akvaryum olmak üzere dört koy daha gezip yüzme molaları sonrasında Altınkum plajına hareket noktalarına bronzlaşmış tenleri ile geri dönüyorlar. Agora tur kaptanı Hasan Salih Muslu, Ziraat Adası kumsalının eşsiz güzelliğe sahip olduğunu denize atılan metal paranın 15 metre derinlikte bile net olarak göründüğünü belirtiyor. Yöre halkı arasında son yıllarda Didim'e yabancıların büyük ilgi gösterdikleri ve İngilizlerin Didim'de 435 ev satın aldığını konuşuluyor. Dev marketler, butikler, mağazaları ile Didim kışın bile oturulur bir kent görünümüne bürünürken gençlerin çoğu gün batımıyla beraber barlar sokağı ve lokallere gidiyorlar. Trafiğe, araç girişine kapatılan sahil yolu gezintiye çıkanlarla adeta podyuma dönüyor, gün batımını daha manzaralı ve serin olan restoranların ikinci ve teras katları ilgi görüyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise gençler, Didim deki en büyük diskolarından olan Meduza Pop Club, Seal, Garden Disko da club müziği ile kendilerinden geçiyorlar.

  Didim'de Tarih Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Antik çağlarda Milet'in kutsal kapısından başlayan kutsal yol güneye doğru kıyı boyunca ilerleyip Didyma'nın Panormos adlı limanına, oradan da tapınağın önünde son buluyormuş. İnsan ve hayvan heykelleri ile süslenen yolun heykelleri günümüzde British Müzesinde görülüyor! Didim'in gösterişli ve estetik olan Apollon Tapınağı Ege bölgesi gezginlerinin mutlaka ziyaret ettikleri yerlerin başında yer alıyor. Ayakta kalan sütunlarının yanı sıra yıkılmış olanlarda bile, son derece estetik bir taş işlemeciliği, figürlerle bezenmiş kabartmalar görülüyor. Tapınağın iç avlusuna geçilen tünel, tapınak duvarları, mermer ve paros taşından yapılma sütunların büyüsüne kapılan turist gurupları, uzun süre tapınaktan ayrılamadıkları basamaklarda oturup tapınağı hayranlıkla izledikleri gözleniyor. Alman arkeologlar 1962 Apollon Tapınak
  kazılarında eski yapı izleri bulmuşlar. Milet'in İon kentleri arasında ayrı bir yeri olan tapınağı 104 sütunun çevirdiği toplamda, 112 sütunun bulunduğu sanılıyor. Tapınak İon ayaklanmasında Lade deniz savaşını kazanan Perslerin Milet ile beraber tahribatına uğramış. Buna rağmen günümüzde çevrede bulunan yıkık sütunları onararak tapınağı ayağa kaldırma imkanı hala bulunuyor.
  Tapınağın yanında ise dev meduza başları yer alıyor. Muhtemelen Aphrodisiaslı ustalar tarafından işlendiği sanılan Meduza başları turistlerin özellikle fotoğraf çektirdikleri yerlerin başında geliyor. Tapınak özel spotlarla gece aydınlatılarak, daha da etkileyici bir görünüm kazanıyor.

  Çevrede görülecek diğer antik kentler Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Didim, Milet Prienne birbirine yakın önemli antik kentler. Milet'in iyi korunmuş tiyatrosu, hamamları ve antik kent kalıntıları görülmesi gereken Didim'e yakın antik kentlerden biri olarak geziliyor.
  Prienne, Menderes nehrinin getirdiği alüvyonlarla dolmadan önce deniz kenarında olup denizi yüksekten seyreden en güzel liman kentlerinden biri sayılıyor. Kent günümüzde konumuyla denizden uzaklaşsa da etkileyici güzelliğini gözler önüne sermeye devam ediyor. Didim çevresinde, 26 antik kente sahip olmasıyla ünlü Milas ilçesi, tarihi eserlere, ören yerlerine meraklı olanlar için daha bir çok seçenek sunuyor.
   
 2. 17 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 4. 17 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 6. 17 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 8. 17 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 10. 17 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Elif
 11. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 12. 17 Şubat 2007
  Konu Sahibi : Elif
 13. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 14. 1 Şubat 2008
  Konu Sahibi : Elif
 15. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonlarini kullanalim bölümümüze resim ve bilgi harici paylasimlar yapmayalim lutfen
   
 16. 30 Nisan 2008
  Konu Sahibi : Elif
 17. derin...

  derin... Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
 18. 27 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Elif
 19. sevda4040

  sevda4040 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2010
  Mesajlar:
  399
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Doğa harikası...