Diyet | Estetik | Güzellik / Bakım | Moda | Sağlık | Dekorasyon | Anne Çocuk | Kadın Sağlığı | Kadın | Yemek / Mutfak
Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

aylıksız izin

Konusu 'Doğum Yapanlar' forumundadır ve Gkcn tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 1. Gkcn

  Gkcn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.721
  Beğeni:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba arkadaşlar.aranızda aylıksız izin alan var mı?ben öğretmenim.27 mayısta doğum yaptım ve bebeğime kendim bakmak istiyorum.okullar açılınca(1 eylülde seminerler başlıyor) ikinci döneme kadar maaşsız izin almak istiyorum.toplam 5 ay.bugün dilekçemi yazıp müdüre verdim.acaba bu izni almak uzun sürer mi?yada zorluk çıkarırlar mı? siz nasıl aldınız? bilgisi olan varsa cevaplarınızı bekliyorum.
   
 2. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 3. truf

  truf Popüler Üye Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.238
  Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  ben aldım canım 1 yıl doğum sonrası izin bittikten sonra 15 gün yıllık izin yazdırdım. yıllık izindeyken de ücretsiz izin dilekçesini yazıp faksla yolladım. kendim gitmedim bile. kaydirigubbakcemile2 sen 2-3 hafta önce ver dilekçeyi ancak geliyor çünkü.
  ve kabul edip etmeme gibi bi lüksleri yok. istediğin zaman ayrılırsın. devletin kanunlarla bize vermiş olduğu bir haktır bu. kaydirigubbakcemile5
   
 4. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 5. Gkcn

  Gkcn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.721
  Beğeni:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  bi arkadaşım istediğin zaman alamazsın,doğumdan sonraki 8 haftalık izin süresi bitmeden başvurman gerekir dedi.ve canım çok sıkıldı.çünkü bizim doğum sonrası iznimiz bitti.ben de araştırdım.doğumdan sonra 12 ay dolmadan 1 ay öncesinekadar istediğimiz zaman alabilirmişiz.1 eylülden itibaren 5 ay alacağım ama korkuyorum ya zorluk çıkarırlarsa diye.bugün dilekçemi verdim.1 hafta içinde hallolmazsa ne yaparım bilmiyorum.bakıcıya bırakmak için çok küçük.henüz 3 aylık.emiyor bide.biberonu da sevmiyor.neyse birde maaşları biz 15inde ve peşin olarak alıyoruz.1 eylülde izne ayrılırsam ağustosta aldığım maaşın bir kısmını geri mi vereceğim?
   
 6. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 7. fiko

  fiko deniz'in annesi Üye

  Katılım:
  18 Mart 2008
  Mesajlar:
  279
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  slm bende bugün başvurdum elden takip ettim çıkar dediler.perşembe bütün izinlerim bitiyor.tabi maaşımın nerdeyse tamamını geri vereceğim.vicdansız yöneticiler 15 ine kadarda olsa rapor vermediler.allah yardımcımız olsun.
   
 8. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 9. shannon

  shannon Guru Üye

  Katılım:
  17 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  423
  Beğeni:
  62
  Ödül Puanları:
  308
  bende almak istiyorum dilekce yazıp okulamı veriyoruz
   
 10. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 11. elifinannesi

  elifinannesi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2008
  Mesajlar:
  101
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  gökçenyıl malesef geri alacaklar 15 inden itibaren çıksaydın keşke ama yine de iyi yapmışsın 15 günde olsa okula gidip bebeğini bırakma stresini yaşamayacaksın ben de bu yıl izin alacağım bir sene ve belki ikinci dönem işe dönebilirim pek düşünmüyorum ama.yine de baştan tüm izni alıp istediğin zaman dönebilme hakkın var.
   
 12. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 13. yaxgxxixzxixm

  yaxgxxixzxixm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  160
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende 6 aylık ücretsiz izne ayrıldım.bizde sizinki gibi araya yaz tatili girmediği için ben ücretli doğum iznimin bitmesine 1 hafta kala faks çektim dilekçemi.araştırmışsın zaten bence bir problem çıkmaz alırsın iznini.
   
 14. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 15. inciboncuk

  inciboncuk Guru Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  923
  Beğeni:
  15
  Ödül Puanları:
  288
  aylıksız izin sizin hakkınız alamamanız söz konusu olamaz elbet alacaksınız kuzum
   
 16. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 17. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  DOĞUMA BAĞLI AYLIKSIZ İZİNLER
  Üçüncü fıkra: "Doğum yapan memurlara istekleri halinde 104 üncü maddenin (A) bendinde belirtilen sürelerin bitiminden itibaren 12 aya kadar aylıksız izin verilir."

  1- Aylıksız izninde idarenin takdir hakkı var mıdır?

  Devlet memuruna verilen aylıksız izin 657 sayılı Kanunun 108 inci maddesinde 14.07.2004 tarihli ve 5223 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikten sonra mecburi hale gelmiş olup daha önce bulunan idarenin takdir hakkı kaldırılmıştır.

  2-Doğuma bağlı aylıksız izin süresi ne kadardır?

  Doğuma bağlı aylıksız izin 657 sayılı Kanunun 108 inci maddede 12 ay olarak belirlenmiştir.

  3- Doğuma bağlı aylıksız izin süresi uzatılabilir mi?

  Doğuma bağlı aylıksız izin, kanun ile tespit edilmesi sebebiyle yasal değişiklik yapılmadıkça değiştirilemez.

  4- 12 aydan az izin alınabilir mi?

  Aylıksız izin memurun isteğine bağlı olması sebebiyle memur isterse 12 aydan az izin alması mümkündür.

  5- Doğuma bağlı aylıksız izin süresi memuriyet boyunca bir defa mı kullanılır?

  Devlet memurunun birden fazla doğum yapması halinde her doğum için aylıksız izin kullanmasına yasal bir engel bulunmamaktadır.

  6- Doğuma bağlı aylıksız izin süresi ne zaman başlar?

  Doğuma bağlı aylıksız izin 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesi ile belirlenen mazeret izin sürelerinin, bu sürede duruma göre doğumdan itibaren 8 hafta veya 8+5 =13 haftalık sürenin bitiminden itibaren başlar. Bu tarihten itibaren 12 ayın sonunda sona erer.

  Diğer taraftan mazeret izin süresinden sonra doğuma bağlı hastalık izni kullanılmış ise aylıksız izin ne zaman başlayacaktır. Konuya ilişkin açıklamayı okumak için tıklayınız.

  7- Göreve başladıktan sonra aylıksız izin talebinde bulunulabilir mi?

  Mazeret izninin bitiminden itibaren göreve başlayan devlet memuru eğer isterse, aylıksız izin süresinin bitim tarihi geçmemiş olması halinde, bu sürenin bitim tarihine kadar aylıksız izin alabilir.

  8- 12 ayı aşmamak üzere parçalı olarak izin alınabilir mi?

  Aylıksız izin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında kalmak suretiyle parçalı olarak aylıksız izin alınmasına yasal bir engel bulunmamaktadır.

  9- İkiz ve üçüz doğumlarda aylıksız izin süresi uzatılabilir mi?

  İkiz ve üçüz doğum yapanlara artırımlı aylıksız izin verilmesi mevcut yasal düzenleme ile mümkün bulunmamaktadır.

  10- Hastalık izninde olan memur göreve başlamadan aylıksız izin kullanabilir mi?

  Memur hastalık izinlerini kullanmakta iken, daha önce belirtilen esaslara uyulmak suretiyle göreve başlamadan da doğuma bağlı aylıksız izin alabilir.

  11- Aday devlet memuruna doğum yapmasından dolayı aylıksız izin verilir mi?

  Aday Devlet memuru 657 sayılı Kanununda aday memurlar için zikredilen hükümler dışında memurlara uygulanan hükümler uygulanmaktadır. Ayrıntılı haber için bakın tıklayın.

  12 Aylıksız izin sebebinin kalkması halinde göreve dönmeyen memurların durumu nasıl olur?

  Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazeretini gerektiren sebebin kalkması halinde, memur derhal görevine dönmek zorundadır. Örneğin, doğum yapan ve aylıksız izin alan memurun çocuğunun ölümü halinde memur görevine dönmesi gerekir. Zira burada sebep unsursundan dolayı alınan iznin gerekçesi ortadan kalkmıştır.

  Mezkur maddenin 5 inci fıkrası hükmü uyarınca mazeret sebebinin kalkması halinde veya aylıksız izin süresinin bitiminde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılmaktadırlar.
  http://www.memurlar.net/haber/38677/
  cnm şuadreste daha detaylı ilgi var inşallah işine yarar
   
 18. 26 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : Gkcn
 19. sembar

  sembar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Şubat 2008
  Mesajlar:
  350
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bende 1 dönem aylıksız izin alacağım ama henüz başvurmadım .sorun çıktığını hiç bilmiyordum. olmadı 20 gün rapor alırım bende
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.