Babet Nasıl Genişler?

Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
185.074
308.198
unnamed-1.jpg


Babetler yazın en çok tercih edilen ayakkabılardır. Gerek kullanım rahatlığı gerek şık ve spor görünümün bir arada sağlanması babetlerin kullanım sıklığını arttırmaktadır. Ancak doğru bir babet alımı her zaman sağlanamayabilir. Hele ki süet, nubuk gibi malzemeden yapılan kalıbı sert olabilen ayakkabıları ayağı tam kavrayan şekilde bulabilmek neredeyse imkânsızdır. Bu yüzden babetlerde yaşanan en büyük sorun dar ve ayağı sıkabilme problemidir. Bunun yaşanmaması için ise yapılması gereken babetleri genişletmek ve böylece kullanım rahatlığı sağlamak olacaktır.

Eğer babetler yeni ve hiç kullanılmamışsa bu ayakkabıları genişletmek yerine değiştirmek iyi bir fikir olacaktır. Çünkü genellikle yeni ayakkabı genişlemez ve de ayak sıkıyorsa büyük ihtimal küçüktür. Değiştirmek daha olası bir durumdur.

Babetleri genişletmek için en klasik ve bilinen yöntem ayakkabıcının bir malzeme yardımıyla ayakkabının iç hacmini genişletmesidir. Kalıp açma ya da genişletme olarak tabir edilen bu yöntem ayakkabının iç hacminin biraz daha genişlemesini sağlayacaktır. Ancak bu yöntem tam anlamıyla yeterli olamayacağı gibi ayakkabının iç dokusuna da zarar verebilecektir.

Babetleri genişletmek için en sağlıklı ve doğal yöntemin sırrı ise su poşetlerinde saklıdır. Bunun için gereken malzemeler ise iki poşet su torbası ve bir çift sıkan babet olacaktır. Evde kolaylıkla yapılabilen bu yöntem babetlerin genişlemesini sağlayarak oldukça kolay bir kullanım keyfi sunacaktır. Bu işlem için öncelikle su dolu poşetlerin babet içine konulması gerekecektir. Ardından su dolu poşetleri içinde barındıran babetler bu şekilde derin dondurucuya konulur ve orada donması sağlanır. Su molekülleri donarak buz halini alacak ve genişleyecektir. Ayakkabının içinde buzlaşan sular ayakkabının dışına doğru bir kuvvet oluşturacak ve genişlemesine olanak sağlayacaktır. Daha sonrasında oda sıcaklığına alınan ayakkabılardaki buzların erimesi beklenir ve poşetler alınır. Genişlemiş ve rahat bir babet kullanım keyfi sağlanmış olacaktır.

Babetlerin genişlemesinde bir diğer yöntem ise birkaç adet ılık su ile nemlendirilmiş bezi babet içine iyice sıkıştırarak yerleştirmektir. Ardından bu şekilde naylon poşete koyulan ayakkabılar oda sıcaklığında yaklaşık 1 gün kadar bekletilir. 1 günün sonunda ayakkabıdan nemli bezler çıkarılır ve yerine gazete kâğıtları iyice sıkıştırılarak doldurulur. Tekrar bir poşete konulup 1 gün kadar oda sıcaklığında bekletilir. En son çıkarır çıkarmaz babetler hemen giyilerek en az 1-2 saat ayakta tutulur. Babetlerin genişlediği fark edilecektir.


Kaynak: nasıl kolay
 


Nevreste

Nirvana
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
185.074
308.198
Babet Nasıl Temizlenir?

Kullandığınız her eşyanın ömrünü uzatmanın yanında daha yeni şekilde kalmasını sağlamak için temizlik ve bakımının düzenli ve doğru olarak yapılması oldukça önemlidir. Ayakkabılar, en kötü şartlarda kullanılan bir ürün olması nedeniyle en fazla bakıma ihtiyacı olan eşyalardandır.

Babet nasıl temizlenir?

Babaetler düz taban ayakkabı çeşitlerinden biridir. Ve açık formu nedeniyle daha çok ilkbahar ve yaz aylarında giyilen açık bir ayakkabıdır. Bu nedenle de sıcak havalarda dahaçok tercih edilir. Sıcak havalarda giyilen babetlerin ekstra bir bakıma ihtiyacı vardır.

Babetiniz sahip olduğu dokunun özelliğine göre bakıma ihtiyaç duyar. Eğer babetiniz deriyse günlük temizliğini yaparken nemli bezle silebilirsiniz. Bu şekilde tozunu aldığınız babetinizi daha sonra özel ayakkabı silecekleri kullanarak bakımını yapabilirsiniz. Babeti kutusunda saklamak, onun ömrünü uzatacaktır. Ancak kutusuna koymadan önce kuru ve gölge yerde birkaç saat havalandırırsanız temiz bırakacağınız için bir dahaki giyeceğinizde babetinizi tertemiz bulursunuz.

Babetiniz süet ya da nubuk özellikliyse mutlaka süet silgisiyle temzilemelisiniz. Ancak bundan önce babetinizin kuru olmasına özen gösterin. Eğer babetiniz ıslaksa kendi halinde kurumasına izin verin. Herhangi bir aletle (örneğin saç kurutma makine gibi) kurutmaya çalışmayın ya da direkt güneşe koymayın. Kuruduktan sonra süet silgileri yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Babetiniz bez bir babetse o zaman yıkama talimatlarını inceleyin ve yıkamaya uygunsa onları bir bez torbanın içine koyarak çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Kuruması aşamasında ise direkt olarak güneş ışığında bırakmayın ki bazı bölgelerinde sararmalar oluşmasın. Gölgede kurutmak en sağlıklısıdır. Eğer bez babetler makinede ya da elde yıkama özeliğine sahip değilse o zaman nemli bir bezle silmeniz gerekir. Ancak bu aşamada da sadece lekeli bölgelerini değil her yerini silin ki daha sonra renk değişimleri oluşmasın.

Renkli bir babetiniz varsa örneğin açık ve koyu renkler birarada kullanılmış bir parçaysa iki farklı bez ya da temizleme süngeri kullanmalısınız. Aksi halde babetteki zıt renkler birbirini boyayabilir.