Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bahçe Mobilyaları, Bahçe Mimarisi, Peyzaj..

Konusu 'Bahçe ve Balkon Dekorasyonu' forumundadır ve ElifxEylul tarafından 9 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  9 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 1. ElifxEylul

  ElifxEylul Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  6.166
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Baharın ılık yüzü kendini çoktan gösterdi ve yağmurlar da toprağım verimliliğini artırıyor. Şimdi bahçenizi düzenleme ve birkaç değişiklik yapmak için en uygun zaman...


  Bahçe düzenlemesi için şimdiden hazırlıklara başlamalısınız. 'Bahçe düzenlemesi basit iş' diye düşünüp küçümsemeyin, iyi bir düzenleme için yapmanız gerekenleri gözden geçirin!

  Bahçe düzenleme rehberi!
  Bahçe düzenlemesi yaparken evi gözardı etmeyin. Evinizin ölçülerini, büyüklüğünü ve diğer özelliklerine göre bahçenizi planlayın.

  Bahçeniz evinizi bastırmasın, uyumlu olsun. Avlunuz ve evinizin detayları, yumuşak geçişleri ve iç görünümü uyumlu olsun.

  Planlamayı küçük görmeyin. Bir plan yapın. Baharın hoş esintisi sizi sarhoş etmeye başladığında, çiçekleri ekmeye başlayın. Planınıza sadık kalın.

  Biraz para harcayın. Para konusunda gerçekçi olun. Bahçe düzenlemenizin çok pahalıya mal olmaması için elinizi çabuk tutmanızda yarar var.

  İleriyi göremeyen biri olmayın. Öncelikle alacağınız bitkilerin özellikleri, nereden alacağınız ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olun. Önceden diktiğiniz fazla büyümeyen çiçeğinizi daha az güneş alan bir yere taşıyabilirsiniz. Pencerenize doğru ahenkle büyüyen ufak bitkilerinizi budayabilirsiniz.

  Çok fazla düz olmayın. Bahçenizin daha doğal görünmesi için sarmaşık, hanım eli türü bitkilerde dikin.

  Bitkilerinizin hepsini arka bahçeye dikmeyin. Ön avlu ile arka bahçeniz birbiriyle uyumlu olsun. Ön bahçede çit, çalı tipli bitkiler, giriş, çitle çevrili giriş yapın.

  Ailenizin ihtiyaçlarını unutmayın. Çıkış kapınızın ne sıklıkta kullanıldığını düşünün. Herkes farklı bir peyzaj isteyebilir. Herkesin istediği gibi bir bahçe düzenleme imkanınız olmayabilir ancak ortak bir noktada buluşarak ve öncelikleri dikkate alarak bir bahçe yapabilirsiniz.

  Bahçenizin ışıklandırmasına da önem verin. Doğru aydınlatılmış bahçe ve bitkiler, patika, araç yolu evinizin güzelliğine güzellik katacaktır.

  Bahçeniz ve eviniz için gerekli olandan fazla bitki, çiçek çeşidi ve bahçe aksesuarı almayın. Aksi takdirde bahçeniz sıkıntı verecektir. Güllere dikkat ettiniz mi veya havuz temizlendi mi, parmaklıklar bir kaç yılda bir boyandı mı diye düşünmek durumunda kalabilirsiniz.

  Bahçenizi sadece çiçek ekerek verimsizleştirmeyin. Bahçenizin bir köşesine yemek için patates, maydanoz, soğan gibi bitkilerde ekin.

  Çiçekleri ekerken nereye ne kadar ekeceğinize karar verin. Çiçekleri oradan oraya taşıyarak zayıflatmayın. Aynı tür bitkileri, maksimum etki için bir araya dikin.

  Kopyacı olmayın. Bahçenizi kişiselleştirin. Yan komşunuzun bahçesinden esinlenebilirsiniz ancak bahçenize baktığınızda başkasının bahçesine
  bakıyor gibi olmayın.
   
 2. 23 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Kasım 2008
 4. 23 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 5. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 14 Kasım 2008
 6. 27 Kasım 2007
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 7. nevbahar

  nevbahar Herkes Olmuş Sahtekar Pro Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.935
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  348
  İnsanlar 5-6 bin yıl öncesinden başlamak üzere bu bahçeleri düzenli hale getirme çabasını sürdürmüşlerdir. M.Ö. 4000 Mısır, sonra İranlılar. Yunanlılar, Romalılar, Abbasiler, vd. kendilerine özgü bir mimari anlayışla Bahçe Düzenlemeleri yapmışlardır. Rönesansla birlikte bahçe düzenlemeleri de atılım yapmış, Fransız, Alman, İngiliz stilleri ortaya çıkmış; diğer yandan kendine özgü figürlerle Uzak Doğu (Çin, Japon, Kore) stilleri gelişmiştir (Bu stillerde doğa örnek alınır.). Bu suretle bahçe düzenleme işi zamanla bir sanat, bir güzel sanat haline gelmiştir. Bahçe düzenlemesini planlayanlara Bahçe Mimarı denilmiş, zamanla bu elemanları yetiştiren okullar, fakülteler, akademiler açılmıştır.

  BAHÇE Nedir?

  Çeşitli ağaç, ağaççık, yıllık, çok yıllık bitkilerin toplu olarak bulunduğu alanlara Park, daha uygun bir deyişle Botanik Parkı diyoruz.

  Botanik parkının ormandan farkı var mıdır?

  Vardır elbette. Ormanın ürünlerinden (kereste, yakacak, meyve, yan ürünler, v.s.) yararlanırız. Oysa Botanik Parkı, sadece dinlenme, göz zevki gibi ideal yararlara ve amaçlara dönük ve ormana göre daha küçük bir alan kaplayan bir bitki topluluğudur. Bu alan belli bir mimari stiline göre düzenlenebileceği gibi, kendi zevkimize ve yörenin özelliklerine göre gelişi güzel de düzenlenebilir.
  Bir botanik parkında, yerli (endemik), yabancı (egzotik) ağaçlar, ağaççıklar, çalılar, çiçekler, sarnıcı, örtücü bitkiler, çimler çimenler, havuzlar, göletler, yollar, alleler, pergolalar, korbeyler, platbantlar, kameriyeler, oturma, dinlenme mahalleri v.b. bulunur. Parklar kamunun yararlandığı, moral ve sağlık kaynağı ortak mahallerdir.

  Eskiler bağ-bahçe deyimini çok kullanırlardı. Günümüzde de bu deyimleri tekrarlar dururuz. Bağ; bildiğimiz üzüm kütüklerinin bulunduğu bir tarım alanını ifade eder. Dilimize Farsça'dan gelmiş olup tarla, ekili yer, yemiş veren ağaçların yetiştirildiği arazi parçası anl***** gelir. Sonra sonra özellikle üzüm bağı dar anl***** itelenmiştir. BAĞÇE ise küçük bağ anlamındadır. Zamanla galatlaşarak BAHÇE olmuştur. Etimolojik anlamı "küçük bağ" ise de zamanımızda bir evin, bir okulun, bir kışlanın, bir sitenin, bir caminin, bir kilisenin v.b. binadan arta kalan kısmı olarak düşünülür. Bu kısım ağaçlıklı olabileceği gibi, çiçeklik, sebzelik, meyvelik, hatta boş olabilir.

  PEYZAJ Nedir?

  Peyzaj bahçe düzenlemesinden farklı bir kavram mıdır?

  Yukarıda bahçe düzenleme işlemlerinin bir sanat dalı haline gelip disipline edildiğinde değinmiştik. Bahçe düzenlemesi bilimsel ve sanatsal olarak ele alınınca diğer branşlarda olduğu gibi genişlemeye, gelişmeye başlamıştır.

  Mekan düzenlemesi:

  a- İç mekan düzenlemesi (Mimari)
  b- Dış mekan düzenlemesi (Çevre)

  şeklinde iki grupta ele alınır.

  Mimar bir binanın iç tasarımını yapar, projelendirir. Bir de binanın dışında kalan, bahçeler, yollar, duvarlar, havuzlar, setler, tesisler vb. vardır. Bunlar dış mekanlardır. Tasarımı için yapı bilgisi, estetik, statik, hidroloji, çizim tekniği, dendroloji gibi bir takım disipline edilmiş bilgilerin tasarımcıda toplanmış olması gerekir. işte bu ve benzeri bilgilerle donatılmış elemanların yaptığı dış mekan projelerine PEYZAJ diyoruz. (Aslında peyzaj sözcüğü manzara ya da daha doğrusu kır manzarası, kır resmi anlamında, Fransızca'dan alınan resim ve fotoğraf sanatına ait bir terimdir.) Uygulama alanı zamanla genişleyerek, bir bahçeden çok büyük, birçok bahçeleri, yerleşim alanlarını, korulukları, kırsal alanları içine alacak kadar büyük doğa parçalarının düzenlenmesinden, kent planlama branşına kadar dayanmıştır.

  Özetlersek, dış mekan düzenlemesi geniş ve kapsamlı anlamda peyzaj bölümünü oluşturur. Peyzaj işini meslek edinenlere "peyzajist", "peyzajcı; Peyzaj işinin tasarımını, projelendirmesini yapan akademisyen elemanlara da "peyzaj mimarı" denilmektedir.

  Bir peyzaj mimarının böyle bir proje yapabilmesi için, mimari bilgisinin dışında yukarıda da değindiğimiz gibi toprak, ekoloji, botanik, sistematik, tanı, sulama, hidroloji, dendroloji (Ağaç Bilgisi) gibi bilgilerle de donatılmış olması gereklidir. Bu bakımdan herhangi bir mimar peyzajcı olamayacağı gibi, her hangi bir orman mühendisi, ziraat mühendisi ya da botanikçi de peyzajcı olamaz Bunu özellikle vurgulamamızın nedeni, bugün pek çok kişinin peyzaj mimarı olarak ortaya çıkmasından duyulan rahatsızlıktır.

  Üniversitelerimizde artık ülke ihtiyaçlarına yetecek kadar Peyzaj Mimarı yetiştirilmektedir, ister bahçe düzenleme olsun, ister çevre düzenleme olsun bunları mutlaka uzmanına yaptırmalıyız. Düşünün ki bugün yapılan ve uygulamaya başlanan projede 5-10-20 sene sonrasının durumları dikkate alınmaktadır. Konudan habersiz bazı ihtiyaç sahipleri, bahçesinin yıllar sonra kavuşacağı şekli, kompozisyonu hemen istemektedir. Bu mümkün değildir. Projede yer alan bir çam ağacı ancak 10-15 yıl sonra projede gösterilen bir mekanı kaplayabilecektir. Oysa bugün 4-5 yaşında ve boyu 1 m.den küçüktür. Onun yanında yer alan bir başka ağaç da belki 5 yıl sonra istenilen düzeye erişecektir.

  Peyzaj Mimarı bunların ileriki yıllarda ne kadar boylanacağını, tepe tacı ile ne kadar mekan kaplayacağını, ne form alacağını; bu ağaç ve ağaççıkların, çalıların vs. birbiri ile nasıl uyum sağlayacağını bugünden görür ve projelendirir. Peyzaj Mimarlarına güvenmek ve beklemek zorundayız. Aksi halde bugünden zorlama ile ortaya çıkarılmaya çalışılan tablo şimdilik bizi tatmin etse de yarınlarda çok pişman olacağımız uyumsuz bir gelişme göstereceğinden hiç şüphemiz olmamalıdır.

  Peki, bütün bu işleri, işlemleri ehline yapılamasının zorunluluğu karşısında biz kendi olanaklarımızla hiçbir şey yapamayacak mıyız? Örneğin kendi okulumuzun bahçesinin küçük bir bölümüne ağaçlar dikip, çiçekler ekemeyecek miyiz? Ya da evimizin örneğin 300-500 metrekarelik bir bahçe kısmında kendimiz hiçbir düzenleme yapamayacak mıyız?

  Bu yazıların amacı zaten budur. Böyle küçük bir mekanda kendi kendimize neler yapabiliriz, nasıl yapabiliriz? Bunlara yanıt bulmaya çalışacağız Daha büyük mekanlarda da (Doktor gelinceye kadar ilk müdahale gibi) biz de bir takım işlemleri belki yapabiliriz. Ama çok dikkatli olmak zorunda olduğumuzu da unutmayarak. Zira bu yaptıklarımız bir süre sonra yanlış uygulandığı için ortadan kalkabilir.

  Örneğin çirkin görünümlü bir alanı örtmek için ne yapacağımızı düşünürken, hiç aklımızda olmadığı ya da beklemediğimiz halde bir yerlerden dikilmek üzere fidanlar veya ağaççıklar geldi ve bunların hemen dikilme zorunluluğu doğdu, işte bu halde bekletmeden ve anlatmaya çalışacağımız bilgiler ve tekniklerle hemen uygun yerlere dikime geçebiliriz. Proje müellifi, sonra ya bunları dikkate alarak projesini düzenler (Röleve yaparak) ya da çok yanılma varsa yerlerini değiştirir.  BAHÇE DÜZENLEME

  Yaşadığımız çevre, hayatımızda büyük önem taşır. Bu yüzden önerilerimize kulak vermenizi tavsiye ediyoruz..

  İç Mekan

  Bitki bakımının ilk şartı, onu sevmektir. Bitkiler, bu sevgiyi ve ilgiyi hisseder; çiçek açarak ve sağlıklı büyüyerek bunu gösterirler. Bitki bakımında, bitkilerin genel ihtiyaçlarını bilmek ve doğru şekilde bu ihtiyaçlara cevap vermek gerekir.
  Genel koşullar
  İç mekan bitkilerinin genel yetişme koşulları şöyle sıralanabilir;

  Sıcaklık

  Bitkilerin büyüme ve gelişmeleri ile bulundukları yerlerin ısısı arasında sıkı bir ilişki vardır. Sıcaklığın yüksek veya alçak oluşu , metabolik olayları farklı yönlerde etkilediğinden, bitkilerin büyüme ve gelişmesi de farklı düzeylerde olur. Salon bitkileri yüksek sıcaklık sevenler, orta sıcaklık sevenler ve düşük sıcaklık sevenler diye üçe ayrılsalar da genel olarak 10°C altında zarar görmeye, 40°C derecenin üzerinde ise ölmeye başlarlar.

  İç mekan bitkileri soba veya radyatör yanında bulundurulmayı sevmezler, çok az bitki çeşidi için bu bölgelerde bulundurulmak uygun olabilir. Öte yandan kışın, sıcaklığın düşük olduğu zamanlar pencere kenarında bulunan bitkiler zarar görebileceğinden ek ısıtma sistemleri kullanılmalı veya pencere camı ile bitkiler arasına gazete kağıtları gerilmelidir. Bunun yanında, bitkiler odanın daha ılık bir yerine de taşınabilir. Isıtıcılar devredeyse ortamın kuruluğunu kırmak için yapraklarına, tüysüler dışında, her gün su sıkmak gerekir. Bunu aksatmak, yaprak uçlarında ve kenarlarında yanmalara neden olur.

  Işık

  Bütün bitkiler özümleme yapabilmeleri, büyümeleri ve gelişmeleri için ışığa ihtiyaç duyarlar. Işığın miktarı da bitkiden bitkiye farklılık gösterir. Bazı bitkiler, yetersiz ışık koşullarına uyum gösterse de çoğu bitki en iyi şekilde ışıklandırılmış yerlere konulmalıdır. Işık isteğine göre bitkiler, güneşli, aydınlık,yarı gölge ve gölge isteyenler olarak sınıflanabilir. Işık gereksinimi bitkilere göre değişiklik gösterdiği gibi, bir bitkinin ışığa gereksinimi, farklı zamanlarda farklı düzeylerde olabilir. Bitkiler gelişme dönemlerinde bol ışığa, dinlenme dönemlerinde ise daha az ışığa gerek duyarlar.

  Bitkiler yerlerine yerleştirildikten sonra, 15-20 günde bir kendi eksenleri etrafında çevrilmelidir. Böylece bitkinin her yönden eşit olarak ışık alması sağlanır.

  Güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda yapay ışığa başvurulabilir. Sağlıklı bitki yetiştirmek için yaklaşık 12-16 saat yapay ışıklandırma yapmak gerekir. Bu işlem genellikle flüoresans tüplerle yapılır. Saksıların altına içi su dolu bir kap koymakla da bitkilerin yeterli nem ihtiyacı sağlanmış olur.

  Su ve nem

  Su ve nem her canlının olduğu gibi bitkinin de hayat kaynağıdır. Bitkiler, kökleriyle sudaki erimiş besin tuzlarını alırlar. Su, besin maddelerinin işlenerek toprak üstü bitkisel organlara, çiçek ve meyvelere taşınmalarını sağlar. Bitkiler, besinlerini alınca terler ve su buharını havaya geri verir. Kışın bitkilerin terleme hızları düşük olduğundan, suya daha az gereksinim duyarlar.
  Sulama, saksının altından su çıkana kadar sürmelidir; daha önce de belirtildiği gibi, su ihtiyaçları değiştiğinden sulama aralıkları kesinlikle toprağın kuruluğu kontrol edilerek belirlenmelidir. ,

  Toprak

  Saksı toprağının temel görevi, bitkiye destek olmak, su, hava ve besin maddesi sağlamaktır. Bitkilerin türlere göre toprak istekleri farklılaşsa da, hepsi zamanı gelince topraklarının yenilenmesini, iyileştirilmesini ve zenginleşmesini isterler. Çiçekli ve yeşil bitkiler gelişme zamanlarında, ilkbahar ve sonbaharda, suni gübrelerle takviye edilirlerse daha sağlıklı olarak büyür ve bol çiçek açarlar.
   
 8. 20 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 9. cherryblossom

  cherryblossom Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.313
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  herkesin ama özellikle yazlığı, bahçesi, terası, büyük bir balkonu, kış bahçesi olanların beğenisine ve ilgisine sunulur.. a.s.

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]
   
 10. 20 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 11. cherryblossom

  cherryblossom Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.313
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  bu da oldukça basit ama güzel bir model
  bence çok kolay yapılır eğer elinden marangozluk işi gelen bir eşiniz varsa

  [​IMG]

  rengi çok şeker, çardakta ya da yazlığınızın bahçesinde çok tatlı durur bence..
   
  Son düzenleme: 20 Kasım 2008
 12. 20 Kasım 2008
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 13. cherryblossom

  cherryblossom Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.313
  Beğeni:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  son olarak bunlar da değişik hamak modelleri

  [​IMG] [​IMG]

  bebekler için
  [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]

  ama en keyiflisi bu sanırım kaydirigubbakcemile3

  [​IMG]
   
 14. 1 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : ElifxEylul
 15. jose

  jose Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  2.542
  Beğeni:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  hehe:)))
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.