• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinizin iç tarafına öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Aysar_

İçim Garip, Sıfır Huşu
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2014
1.166
4.779

Ayak Masajıayakmasaji.pngAyağımız 26 kemik, 33 eklem, 107 bağ, 19 kas, 250 bin ter bezi ve 7200 sinir ucundan oluşur. Özellikle ayak tabanında binlerce sinir ucu vardır ve ayak tabanına yapılan masajla bütün vücudu uyarmak mümkündür. Düzenli yapılan ayak masajı ayakları sağlıklı ve esnek yapar, kişiyi rahatlatır ve canlandırır.Ayak Masajının yapımı:


1 - Önce ayaklardan biri iki el arasında sıkıştırılarak masaja başlanır ve bileklere kadar sıvazlayarak masaj yapılır. Daha sonra aynı hareket diğer ayak için yapılır.

1.jpg


2- Önce ayaklardan biri başparmak ayağın üst kısmına denk gelecek şekilde ayak kavranır ve parmaklardan yukarı doğru masaj yapılır. Daha sonra aynı işlem diğer ayak için de uygulanır.

2.jpg


3- Her bir parmak ayrı ayrı sağa sola, ileriye ve geriye doğru itilir.


3.jpg


4- Tüm ayak parmaklarını bir el ile kavranır, esnetmek için hafifçe öne ve arkaya doğru eğilir.

4.jpg


5- Başparmaklar ayağın üzerine gelecek şekilde bütün kirişlere masaj yapılır.

5.jpg


6- Başparmaklar ayağın altına denk gelecek şekilde ayak kavranır ve bir başparmak diğerinin üzerindeyken ayak tabanına kısa bir süre bastırılır. Bu işlem bütün ayak tabanına uygulanır.


6.jpg


7- Bir el ayağın üzerindeyken, diğer el kıvrık bir şekilde ayak tabanına daireler çizilir

7.jpg


8- Bir el ile ayak parmakları ileriye doğru itilirken, diğer el ayak tabanına yan gelecek şekilde hızlı ve hafif hareketlerle ayak tabanına vurulur.

8.jpg


9- İki el ayak üstüne dik gelecek şekilde hızlı ve hafif hareketlerle ayağın üstüne vurulur.

9.jpg


10-
Masajın sonuna doğru ayak sıvazlanır. Topuktan ayak parmaklarına doğru bu sıvazlama hareketleri ile el yavaş yavaş ayaktan çekilir.

10.jpg
-
-
-Ayak Egzersizleripageimage.png
Her gün yaklaşık 10 dakika yapılan ayak masajı ayaklarınızın rahatlamasını, yorgunluğunuzun hafiflemesini ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.


Ayak Egzersizlerinin yapımı:


1- Bir ayak yerde, diğer ayağın topuk kısmı havada olacak şekilde durulur. Vücudun ağırlığı yerde duran ayağa verilir. Topuk kısmı havada olan ayağın parmakları önce tabana dik açı yapacak şekilde bükülür, daha sonra da parmak ucuna kalkılır. Bu hareket her bir ayak için 6 defa tekrarlanır.

2- Önce ayaklardan biri bir kitabın üzerine, ayak parmakları aşağı sarkacak şekilde konur. Daha sonra aşağıya sarkan parmaklar 2 saniye boyunca bükülür ve düzeltilir. Bu hareket her bir ayak için 10 defa tekrarlanır.

3- Ayaklar ileriye doğru uzatılır. Önce ayak parmakları yukarı kaldırılarak açılır. Daha sonra ayak parmakları aşağı yukarı oynatılır. Bu hareket her bir ayak için 10 defa tekrarlanır.

4- Ayaklar öne doğru uzatılır ve ayaklarla önce dışa daha sonra içe doğru daireler çizilir.


kaynak: foot doctor
 
Yukarı Alt