Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

bana bi akıl verin

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve GAMZEEE tarafından 21 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  21 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : GAMZEEE
 1. GAMZEEE

  GAMZEEE Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  56
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  :uhoh: arkadaşlar,bi konuda yardımınıza ihtiyacım var.benim 5 aylık Husky yani sibirya kurdum var.2 aylıkken aldık fakat daha tam olarak çiş eğitimini veremedik kağıdına gidip yapıyor ama başka yerlerede yapıyor.ne yapabilirim bana yardımcı olabilecek varmııııııııııııııııııııı
   
 2. 21 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : GAMZEEE
 3. romance

  romance Ziyaretçi

  Gamze benim bir köpeğim yok ama bu yazıyı buldum belki faydalanabilirsin,bilmiyorum.Aslında bunu denemiş köpek sahibi arkadaşlar varsa daha çok yararlı olabilir sana ...
  Yavru köpekler için hazırlanmış kafesler kullanarak (veya etrafı sınırlandırılmış bölgeler) ve köpeğiniz onun dışına tuvaletini yaptığında onu ödüllendirerek tuvalet eğitiminin başarıyla üstesinden gelebilirsiniz.

  Yavru köpek sahibi olanların öncelikle tuvalet eğitimine önem vermeleri gerekmektedir. Yavru köpeğiniz daha önce kirli barınaklarda uzun zaman kalmadıysa, kendi yattığı ve yemek yediği yerleri kirletmek istemeyecektir. Bu içgüdü tuvalet eğitimi için önemlidir. Ayrıca bu durum köpeğinizin kafese veya onun gibi sınırlı alanlara adaptasyonu için de önemlidir. Onun başında olmadığınız zaman bu tür yerlerde durması gerekebilir.

  Tuvaletini ne kadar tutabilir?

  Yavru köpeğinizin tuvaletini çok uzun zaman tutmasını bekleyemezsiniz. Genel olarak bu yaş ile bağlantılı olarak değerlendirilmektedir ve her ay için 1 saat tuvaletini tutabilir denilebilir. Örneğin 3 aylık köpeğiniz idrarını 3-4 saat kolaylıkla tutabilir. Ve bu kısa süre içinde kafesinde olması iyi olacaktır.

  Zamanının büyük kısmını uyuyarak geçireceğinden gece boyunca kuru kalmasını da öğrenecektir. Ancak gündüz uyandığında elinden gelen en iyi performansı göstereceğinden emin olabilirsiniz. Daha uzun süreler onunla ilgilenemeyecekseniz onu kafese kapatmamalısınız. Bunun yerine çocuklar için tasarlanmış daha büyük oyun alanlarını kullanabilirsiniz. Böylece yattığı, yemek yediği bölgeleri temiz bırakmasına imkan vermiş olursunuz.

  Tuvaletini yaptığı yerleri çabuk ve kolayca temizlemek için bu bölgelere gazete kağıtları koyabilirsiniz. Eğer yavru köpeğinizi sık sık dışarı çıkarabilme imkanınız varsa gazete kağıdına alıştırmayabilirsiniz.

  Bunun için zamanınız var mı? (zaman-sorumluluk)

  En iyisi yavru köpeğinizle sürekli evde olmaktır. Ya da birkaç saatte bir eve uğramalısınız. Tuvalet eğitimini alana kadar bunu yapmalısınız. Her birkaç saatte bir tuvalet için onu dışarı çıkarmalısınız. Eğer bunu çok sık yaparsanız da bu gezintilerin ne anlama geldiğini de anlamayabilir. Tuvalet ihtiyacını giderdikten hemen sonra bir parça yiyecekle ödüllendirmelisiniz yavru köpeğinizi.

  Eğer bu gezintiler sonuç vermezse onu eve getirin ve kafesinde veya başka bir alanda kapalı tutun. Ya da bu iş için tasmasını da kullanabilirsiniz. Onu 15dk bu şekilde tuttuktan sonra yeniden dışarı çıkarın. Sabırla devam ederseniz, dışarısıyla tuvaleti bağdaştıracaktır. Dışarıda tuvaletini yaptıktan sonra eve geri döndüğünde en azından biraz serbest dolaşabilmeli.

  Küçük köpeğinizi cezalandırmayın

  Köpeğinizin tuvalet eğitimi sırasında onu cezalandırmamalısınız çünkü bu onun hem aklını karıştırabilir hem de ona fiziksel hasar verebilir. Eğer onu suçüstü yakalarsanız basitçe ellerinizi birbirine vurarak ses çıkartmanız onu duraklatacaktır. Siz de tam bu anda onu işini bitirmesi için dışarı çıkarabilirsiniz. Olay bittikten sonra bulduğunuz pislikler için onu cezalandırmanız sadece kafasını karıştıracaktır. Azarlamak yerine bu kazanın önüne nasıl geçebileceğinizi bulmaya çalışın. Örneğin siz onunla ilgilenemediğiniz zaman bir başka aile bireyini onunla ilgilenmesi için başında bırakabilirsiniz.

  Biraz sabırla, kafes veya kapalı alanlardan faydalanarak, dışarıda yaptığı tuvaleti ödüllendirerek köpeğinizin tuvalet eğitimini başarıyla verebilirsiniz.
   
 4. 22 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : GAMZEEE
 5. GAMZEEE

  GAMZEEE Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  56
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  canım benim teşekkür ederim.evet doru söğlüyorsun deneyimi olan birileri bana yazmalı.kızlarrrrrrrrrrrrrr yok mu aranızda
   
 6. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : GAMZEEE
 7. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.585
  Beğeni:
  100.968
  Ödül Puanları:
  663

  Ben kendi metodumu yazayım sende dene ben bu metodla evde beslediğim köpeğimi öylesine eğitmiştimki evden başka bir yerede gitsek asla sağa sola çiş yapmıyor tuvalet ihtiyacı olduğunda patisiyle dizime dokunup haber veriyordu ve bu metodu o kadar çok hayvanda denedim ki hepsinde başarı %100
  Köpeğinin tuvaletini yapacağı kağıdı hep aynı yerde tut asla yerini değiştirme,köpek tuvaletini başka yere yaptığında temizlemeden önce mutlaka köpeğin burnunu pislettiği yere iyice sürt ve poposuna vur ve daha sonra tuvalet kağıdına çişi bir miktar emdir ve tuvaletini yapması gereken kağıdın üstüne koy ve köpeğine sert bir dille buraya yapacaksın de,köpeğin kağıdından başka yere çişini her yapışında bunu tekrarla ama hep sert bir tavırda ol kağıdına yaptığında da mutlaka başını okşa ve tatlı bir dille güzel şeyler söyle bir süre sonra köpeğin kağıdına yapmaya başlar,merak etme bu yöntem köpeğini incitmez sadece yapması gerekeni öğrenir çünkü eğer tuvalet ihtiyacını nerde gidermesi gerektiğini anlatamazsan bulduğu heryere yapmaya devam eder ve bu bir müddet sonra sana sıkıntı verir,köpeğine karşı agresif olursun ki buda köpeğinin psikolojisinin bozulmasına sebep olur, umarım bu metod köpeğinde başarılı olur ben minicik kedilere bile bu metodla tuvalet eğitimi verdim misafirliğe gittiğimizde beni hiç utandırmadılar.:biggrin:
   
 8. 23 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : GAMZEEE
 9. Mune

  Mune Administrator Yönetici

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  38.585
  Beğeni:
  100.968
  Ödül Puanları:
  663
  birde aklımdayken köpeğin tuvaletini yaptığı yerleri çok iyi temizle hatta mümkünse yıkanabilir olanları mutlaka yıka veya çamaşır suyuyla sil,parfümlü yer temizleyicileri kullan çünkü köpeklerin burnu çok keskindir senin almadığın kokuları alırlar ve hep aynı yerlere tuvaletlerini yapmaya devam ederler
   
 10. 19 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : GAMZEEE
 11. EU3

  EU3 Ziyaretçi

  konuyu açan arkadaş için baya bi geç kalmışım ama belki başka arkadaşlara yardımcı olur söylediği..benim bir arkadaşım ıslak mendille köpeğinin çişini yapacağı yeri silmiş ve orayı ona koklatmıştı...köpeği ıslak mendili sürdüğü yerden başka bir yere kesinlikle yapmadı..