• Korona Virusünden korunmanın 5 yolu
  1- Ellerinizi sabunla sık sık yıkayın!
  2- Dirseğinize öksürün!
  3- Yüzünüze dokunmayın!
  4- Diğer insanlardan en az 1 metre uzak durun!
  5.a- Hasta hissediyorsanız evde kalın! 184 arayın!
  5.b- Zorunlu bir durum olmadıkça evden çıkmayın!

Bartholin kisti

nihalay

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2007
11
0
bartholin kistini bilen varmı?ben oglum 4aylıkken vajina dudak kısmında şişlik ve şiddetli agrıyla ögrendim.cok kotu bişey.portakal buyuklune kadar buyuyor.tabi abseli hali.ve anestezi altında bosalttılar ve uyanır uyanmaz rahatlamıstım.sebebi ise vajına dudaklarında bulunan ilişki sırasında salgılanan bezler varmış ve benim orada kist olusmus buna bartholin kisti deniyor her kadında olabilirmiş.nezaman oldunu hiç bilmiyorum.kistimin alınması gerekiyor.ama elime gelmesi gerekiyormus ALLAH a sukur henuz oyle bişey yok insallahta olmaz.nerdeyse 2sene olacak.benden oneri kontrol edin!!!!
 

thyanel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Eylül 2008
172
3
bartholin kistini bilen varmı?ben oglum 4aylıkken vajina dudak kısmında şişlik ve şiddetli agrıyla ögrendim.cok kotu bişey.portakal buyuklune kadar buyuyor.tabi abseli hali.ve anestezi altında bosalttılar ve uyanır uyanmaz rahatlamıstım.sebebi ise vajına dudaklarında bulunan ilişki sırasında salgılanan bezler varmış ve benim orada kist olusmus buna bartholin kisti deniyor her kadında olabilirmiş.nezaman oldunu hiç bilmiyorum.kistimin alınması gerekiyor.ama elime gelmesi gerekiyormus ALLAH a sukur henuz oyle bişey yok insallahta olmaz.nerdeyse 2sene olacak.benden oneri kontrol edin!!!!
şu an ben yaşıyorum bu sorunu ama şiddetli sancı ağrı falan vermediği için doktor müdahale etmek istemedi antibiyotik kullanıyorum. yine de son 2-3 gündür bu şişlik hatırı sayılır biçimde kendisini hissettirmeye basladı hem üzerine bastırdıgımda ya da oturduğumda ağrı veriyor hem de bir ceviz büyüklüğüne ulaştı. dolayısıyla büyük ihtimal sonu ameliyat olacak. bu operasyonla ilgili biraz bilgi verebilir misin lütfen??
 

FatmaBeyza

Guru
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2007
877
3
cnm ben bugün oldum cvb aldınmı bilmiyorum ama hiç korkulcak bişey yok 15 dakika sürüyo çok kolay bak ben odama çıktım üstümü değiştim çıktım hastaneden uyuşturuyolar zaten hiç bişey anlamıyosun....rahat ol.
 

emnsz

Guru
Kayıtlı Üye
3 Mart 2009
38
0
arkadaşlar bu şişlik hiç inmeyen bi şişlik mi bende de ilişkiden sonra oluyor şişiyor 6-7 saat sonra iniyor.sizin bahsettiğiniz abse hiç inmiyo mu
 

ecek83

Guru
Kayıtlı Üye
30 Mart 2008
188
2
cnm senin bahsettiğin şişliğin bartolinle alakası yok sanıyorum , seninki ya kuruluktan dolayı tahriş oluyor şişiyor yada bi ihtimal sende sperm allerjisi var ilşkiden sonra sperm temas ettiğinde ona bağlı olarak şişiyor ve etkisi geçtiğinde eski haline dönüyor,eğer bartolin apsesi olsa ağrı ve acıdan duramazsın ....
 
Z

zuzush

Ziyaretçi
merhaba bu bartholin şişliği genital bölgede oluşan ayrı bir şişlik midir yoksa vajinanın kendisinin şişmesi midir?
 

bnr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2009
137
0
Bartholin kanal kisti ya da absesi üreme çağındaki kadınlarda sık karşılaşılan sorunlardan birisidir.
Bartolin kisti ve absesi nedir?
Bartholin bezi vajina girişinde, deri kıvrımlarının arasında yer alan bir tür salgı bezidir. Her iki yanda vajinaya göre saat 4 ve 8 hizalarında olmak üzere toplam 2 tanedir. Ergenlik ile birlikte bu bezlerden de salgı başlar. Bartholin bezlerinin görevi vajinal ıslaklık ve kayganlığa yardımcı olmak üzere sıvı salgılamaktır.
Bartholin bezleri normalde gözle görülemez ya da elle hissedilemez. Ancak herhangi bir nedenle salgı bezinin ürettiği sıvıyı dışarıya taşıyan kanallarda tıkanıklık meydana gelir ise bu sıvı birikir ve kistik bir yapı oluşur. Bu kist herhangi bir nedenle enfekte olur ise bu durumda abse meydana gelir. Çoğu zaman öncesinde herhangi bir kist olmaksızın ilk belirti abse gelişimi olmaktadır.
Görülme sıklığı
Bartholin kistleri kadın dış genital organında en sık karşılaşılan kistik oluşumlardır. Her 100 kadından yaklaşık 2 tanesi yaşamlarının herhangi bir döneminde bartholin kisti ya da absesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bartholin absesi kistten yaklaşık 3 kat daha fazla görülür. En sık 20-29 yaş arasında cinsel yönden aktif kadınlarda karşılaşılır.
Belirtileri
Eğer bartolin kisti çok küçükse ve enfekte değilse hiçbir belirti vermeyebilir. Ancak çoğu hastada vajinanın hemen giriş kısmından içeriye doğru uzanan ağrısız ve yumuşak bir kitle vardır. Bu kitle dolgunluk hissi yaratabileceği gibi cinsel ilişki sırasında da rahatsızlığa neden olabilir. Kistin boyutları sabit kalabileceği gibi zaman içerisinde yavaş bir büyüme de izlenebilir. Kitle küçük bir bilye kadar olabileceği gibi mandalina büyüklüğüne kadar da ulaşabilir.
Abse ise son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Vajina girişinde kızarıklık ve şişlik bulunur. Ancak en önemli sorun şiddetli ağrıdır. Bu ağrı otururken ve yürüken de kendini belli eder ve kişi oturmakta ve yürümekte güçlük çekebilir ve büyük acı yaşayabilir. Dinlenmek ve hareketsiz kalmak ile ağrı çok fazla azalmaz. Ağrının şiddeti absenin büyüklüğü ile direkt orantılı değilir. Küçük bir abse bile çok fazla ağrıya neden olabilir. Ağrının şiddeti zaman ilerledikçe artabilir ve ağrı kesicilere yanıt vermez.
Abse ya da kist çoğu zaman tek taraflı olmakla birlikte nadiren aynı anda her iki tarafta da görülebilir.
Nedenleri
Bartholin bezinin salgısını dışarıya taşıyan kanallarda tıkanıklığa neden olan faktörler bilinmemektedir. daha önceden bu bölgede geçirilmiş cerrahi girişimler risk faktörü olmakla birlikte hastaların neredeyse tamına yakınında böyle bir operasyon öyküsü bulunmamaktadır. Kısacası bartolin kistinin nedeni bilinmemektedir.
Öte yandan abse söz konusu olduğunda yapılan kültürlerde en sık karşılaşılan mikroorganizmalardan birisi gonore yani bel soğukluğudur. Bir diğer sık karşılaşılan mikroorganizma da klamidyadır. Bununla birlikte koli basili olarak bilinen ve barsaklardan bulaşan E.coli bakterisi de sıklıkla saptanan mikroorganizmalardandır.
Bartholin abselerinin büyük bir kısmında olaydan tek bir bakteri türü sorumlu olmayıp pekçok değişik bakteri bir arada bulunmaktadır.
En sık karşılaşılan mikroorganizmaların gonore ve klamidya olması nedeni ile uzun yıllardır barholin absesinin cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu düşünülmekle birlikte günümüzde tek nedenin bu olmadığı kabul edilmektedir. Ancak Bartholin absesi olan kadınlarda diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ilgili araştırmaların da yapılması yararlı olacaktır.
ıleri yaştaki kadınlarda ise çok nadir olmakla birlikte bartholin bezine ait kanserler göz ardı edilmemelidir.
Tedavi
Herhangi bir şikayet yaratmayan küçük kistlerin tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Böyle bir durumda ılık oturma banyolarının yararlı olabileceği ileri sürülmektedir. Ancak büyük ve yakınmaya neden olan kist ya da boyutu ne olursa olsun abse varlığında cerrahi tedavi gerekir.
Carrahide temel hedef mümkün olduğunca bartholin bezine zarar vermemektir. Kist ya da abse tamamen çıkarılabileceği gibi sadece bir delik açılarak içindeki iltihaplı sıvının dışarı akması sağlanabilir. Böyle bir durumda kist duvarları dışarıya doğru dikilerek abse duvarlarının yeniden kapanması engellenir. Bu işleme marsupializasyon adı verilir. Atılan bu dikişler kendiliğinden eriyen türden olup sonradan alınması gerekmez.
Cerrahi girişimler lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir ancak abse durumunda iltihaplı alanda lokal aneztezik ilaçlar fazla etkili olmayacağından genel anestezi tercih edilmelidir. ışlem genelde 10-15 dakika kadar sürer ve ameliyat sonrasında kişinin ağrısı dramatik şekilde bir anda iyileşir. ışlem sonrası duvarların hemen kapanmasını engellemek ve biriken sıvının dışarıya atılmasını sağlamak amacıyla kist içine gazlı bez benzeri maddeler konulup birkaç gün sonra çıkartılabilir.
Bartholin absesinin tedavisinde cerrahi dışında sadece antibiyotik ile tedavinin yeri yoktur. Operasyon sonrasında ise antibiyotik sadece cinsel yolla bulaşan bir hastalık ya da vajinal enfeksiyon saptanması durumunda verilir. Bartholin absesinde cinsel yolla bulaşan bir hastalık yoksa eş tedavisine de gerek yoktur.
Operasyon sonrası bir miktar kanlı akını olabilir. Bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık 2 hafta sürer ve bu süre içinde cinsel ilişki, havuz, deniz, jakuzi vb önerilmez. Ayakta duş şeklinde banyo yapmanın ise bir sakıncası yoktur.
ışlem sonrası hafif ağrı olabilir ve bu ağrı basit ağrı kesiciler ile kolaylıkla giderilebilir.
Çok nadiren abse kendiliğinden açılabilir ve hastanın yakınmaları biranda azalır.
Önlem
Bartholin absesinin oluşmasını engellemek mümkün değildir. Ancak alınacak bazı tedbirler bu durumun ortaya çıkma şansını azaltabilir. Bu önlemlerin en önemlisi güvenli sekstir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı alınacak şüpheli partnerler ile birlikte olmamak ve her ilişkide mutlaka prezervatif kullanmak gibi önlemler bu hastalıklara yakalanma şansını azaltacağından bartholin absesi riskini de azaltabilir. Ancak abse oluşumundan cinsel yolla bulaşan hastalıkların tek etken olmadığı akılda tutulmalıdır. Öte yandan kişisel hijyende temizlik sırasında arkadan öne doğru değil de önden arkaya (vajinadan makata doğru) temizlik yapılması kuralı da göz ardı edilmemelidir.
Vajina girişinde şüpheli bir şişlik fark edildiğinde mutlaka zaman kaybetmeden jinekoloğunuz ile görüşmeniz ve muayene olmanız abse gibi tatsız ve sıkıntı verici bir durumla karşılaşmamanız açısından önemlidir.

KAYNAKLAR
 • Azzan BB. Bartholin's cyst and abscess. A review of treatment of 53 cases. Br J Clin Pract 1978;32(4): 101-2.
 • Cheetham DR. Bartholin's cyst: marsupialization or aspiration? Am J Obstet Gynecol 1985;152:569-70
 • Kaufman RH. Benign diseases of the vulva and vagina. 4th ed. St Louis: Mosby, 1994:168-248.
 • Kovar WR, Scott JC Jr. A practical, inexpensive office management of Bartholin's cyst and abscess. Nebr Med J 1983;68:254-5.
 • Omole F, Simmons JB, Hacker Y Management of Bartholin's Duct Cyst and Gland Abscess Am Fam Physician 2003;68:135-40.
ALINTI :http://www.mumcu.com/html/article.php?sid=464
 
Son düzenleme:

perfidia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2008
69
0
gercekten cok kotu bi rahatzilik ben 2 defa gecirdim
ilkinde doktora gittigimde zaten cok ilerlemisti ilac tedawisine basladi we kendiliginden iltihap patladi ama patlayana kadar 4 gun gece sabha kadar bagıra bagıra agladim yatakda saga sola bile donemeden yatıyorum ona ragmen cok aci cekiyodum..
2.seferde daha onceden gittim doktora yine ayni aciyi yasadm ama bu sefer doktor igneyle iltihabi bosalttı..
yani tamamen kurtulmus degilimmm
3 . sunu bekliyorum bu sefer ameliyat edilcek 2. sinde de apse asamasnda oldugu icin ameliyat olmadi
ama alınmasi da sakıncaliymis genc insanlar icin yani kurtulmak mumkun degil iliskiyi cok kotu etkiliyo zaten iliski sonrasnda kendini belli ediyo.

FatmaBeyza san hangi ameliyati oldun tamamen bezleri mi aldirttin?
 

essn

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2009
259
6
bende de bartolin kisti cıktı 1 yıldır wardı orda ufak bi sislik son 1 haftadr arada bi agrımaya basladı bugun gittim doktora iltihap falan yok ama ameliyat olman gerekio dedi..sanırım kucuk bi operasyon olur da ameliyatın adı korkutuo iste mafoldumben
 

h2o

All Izz Well :)
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2007
303
3
bu şişlik vajina dudak kısmındamı oluyor?
benim senede bir kez vajina dudağı şişiyor sadece tek tarafbir ceviz büyüklüğünde oluyor 1 hafta falan öyle kalıp kendiliğinden iniyor. fazla ağrı olmuyor hatırlamıyorum yani şimdi.
sizce bendekidemi bartolin kisti?
 

Yukarı Alt