Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Başarida Ve Ilişkide Duygusal Zeka...

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve nargisos tarafından 28 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : nargisos
 1. nargisos

  nargisos Ziyaretçi

  Başarıda ve İlişkide ‘Duygusal Zeka' Etkili
  Nehir Erdemli(Alıntıdır)

  Bencil ve duyarsız insanların gittikçe çoğaldığı günümüzde "duygusal zeka" masaya yatırılıyor. Uzmanlar "duygusal zeka" eğitiminin başarı oranını da yükselttiğini vurguluyorlar.

  :yes: “Duygusal zeka” alanı ile ilgili araştırmalar dünyada artıyor. Bu çerçevede dünyada yapılan eğitim programlarını takip eden uzmanlar bu tip araştırmaların sonuçlarını da inceliyorlar. Duygusal zekanı gelişiminin (veya yokluğunun) etkisi en çok ilişkilerde ve iş hayatındaki başarılarda ortaya çıkıyor. Duygusal zekası gelişmemiş çocuklar yaşamlarının diğer evrelerinde sorun yaşayabiliyorlar. Örneğin mutsuz ve öfkeli olabiliyorlar. Hem kendisinin hem de başkalarının duygularını anlayarak, bunu etkili bir şekilde kullanabilmeyi öğrenen insanlar ilişkilerde başarılı oluyor. Duygusal zekanın ilk öğrenim mekanı aile. Duygusal zekası gelişmiş çocuklar için aile ilişkileri ve özellikle 0-4 yaş arasında yaşadıkları çok önemli. Araştırmacı Eray Beceren, "Çocukların kimlikleri doğdukları ilk yıllardan başlayarak, beynin gelişmesinin sürdüğü ergenlik yıllarına kadar şekilleniyor. Bu şekillenmede hayatlarındaki insanların oldukça etkisi var" diyor.

  :yes: Duyguları yönetmek

  Değişen durumlara uyum sağlama ya da engellerin üstesinden gelme esnekliğini kazandıran duygusal zeka eğitimi ilköğretimden üniversiteye kadar bütün aşamalarda da kullanılıyor. Duygusal zeka konusunda uzman olan araştırmacılardan biri de Eray Beceren. Okulda başarının elde edilmesinde duygusal zekânın yüzde 80 oranında etkili olduğunu vurgulayan Eray Beceren seminerlerinde öz bilinç, özyönetim ve özdenetim olgularının altını sık sık çiziyor. "Kişinin duygularını bilinçli olarak lehte bir durum yaratacak şekilde yönetebilmesinin mümkün olduğunu" anlatan Beceren, duyguların bu çerçevede yönetme becerisini kazanan bireyin performansının olumlu yönde etkilediğini söylüyor..

  :yes: Evlilikte de etkili

  Duygusal zeka sadece eğitimde değil yaşamın her evresinde etkili. Örneğin evliliklerde çok önem kazanıyor. Eğitim ve kariyeri en yüksek düzeydeki insanlar bile eğer "duygusal zeka"dan yoksunsa, ilişkilerinde ya da evlilikte hayli problem yaşıyorlar. Peki, nasıl bir anlamı var bu söz ettiğimiz duygusal zekanın. Örneğin bir insan eşiyle tartışırken sürekli "Ben haklıyım, ben doğruyu bilirim"şeklinde kendini ifade ediyorsa bu insan kesinlikle duygusal zekaya sahip değildir. "Bu birliktelikte iyiyi nasıl yakalayabiliriz. Bizim için doğru olan şey nedir?" sorularını soruyorsa bir erkek ya da kadın onların duygusal zekalarının gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. . Duygusal zeka eğitiminde en çok sözü geçen kavram "empati". Bunu önemseyenler mutlu bir evliliğin kapılarını aralayabiliyorlar. İş yaşamında başarılı olabiliyorlar.

  :yes: Aile çok önemli

  Uzmanlara göre duygusal zekasının gelişebilmesi için bir çocuğun doğduğu günden itibaren sevgi ve ilgi konusunda eksik kalmaması gerekiyor. Sıcak, güvene dayalı ilişkilerin yaşandığı bir ailede büyüyen insanların duygusal zekaları yüksek oluyor. Böyle bir çocuk, gençliğinde başkalarının duygularının ne anlama geldiği konusunda zorluk çekmiyor. Ve insanlara karşı da kendi duygularını nasıl ifade edebileceğini öğreniyor. Duygusal açıdan sağlıklı yetişen çocuklar yaşamları boyunca daha az davranış problemleri yaşıyorlar. Başkalarının duygularını sezme konusunda zorlanmıyorlar. Başkalarının bakış açılarını anlayabiliyorlar ve endişeleriyle etkin olarak ilgilenebiliyorlar. Bu du olumlu ilişkiler inşa etmelelerinde çok etkili oluyor.

  :yes: Şu “empati” denilen şey

  Bencil ve duyarsız insanların gittikçe çoğaldığı günümüzde de "duygusal zeka" dersleri artık ilgi çekiyor. "Empati", "özyönetim (duyguları yönetmek)" ve "özdeğer" gibi kavramlarının sıkça söz edildiği bu tip seminerlerde duygusal zekanın önemi vurgulanıyor. Bir çok sohbetlerde kulağumuza çalınan “empatiden yoksun”, “ benimle empati kuramadı” gibi kavramlar aslında duygusal zeka derslerinde işlenen konular.

  Duygusal zeka ölçekli eğitimin günümüzde giderek daha önemli hale geldiğini belirten uzmanlar, sosyal ve duygusal becerilerinin gelişimiyle birlikte insanların kazanacağı "yüksek farkındalık" bilincinin önemine değiniyorlar. "Duygusal zekası yüksek çocuklar yetiştirme" amaçlı aileler de bu tip eğitimleri önemsiyorlar. Duygusal Zekâ alanı ile ilgili araştırmalar dünyada artıyor. “Duygusal zekâ ile ilgili dünyada yapılan eğitim programlarını takip eden uzmanlar, bu tip araştırmaların sonuçlarını da inceliyorlar.
   
 2. 28 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : nargisos
 3. halley

  halley Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  718
  Beğeni:
  338
  Ödül Puanları:
  93
  evet sihirli sözcük empati ,ben empatinin kişinin yaşamını olumlu olumsuz etkilediğini düşünüyorum bunu bizzat yaşadığım için biliyorum yaşamımın bi döneminde duygusal zekam gelişmemiş olacakki hep ben derdim ve hep mutsuz oldum ,ama empati dediğimiz şeyi hayatıma soktuğum anda sanki hayatıma sihirli bir deynek deydi ve o gün bu gündür mutluyum en azından mutlu olmayı biliyor ve mutlu edebiliyorum çevremdekileri galiba benim duygusal zeka biraz geç gelişti 20 yıl kadar ama olsun geliştirdim:laugh: :laugh: :laugh:


  emeğine sağlık arkadaşım güzel bi yazı
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.