Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Batum Paylasim Alani (Fotograf)

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Avrupa' forumundadır ve EU1 tarafından 15 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  15 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Batum, Karadeniz kıyısında, Artvin'den hemen sonra bulunan ve halen Acaristan Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan tarihi, turistik bir liman şehridir. Nüfusu 121.806’dır (2002). Yaz aylarında bu nüfus 400.000'i bulmaktadır.

  Batum, Transkafkasya Demiryolu’nun ve Bakü petrol boru hattının son bulduğu önemli liman ve ticaret merkezidir. Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktadır ve astropikal iklimin olduğu bölgede bol meyve ve çay yetişir. Petrol rafinerisi ve gemi yapımcılığıyla da tanınmıştır. Şehir, Acaristan'ın önemli turizm merkezlerinden de biridir.

  Batum’un eski Yunan kolonisi olarak Batis adıyla kurulduğunu sanılır. Ortaçağa değin çeşitli bölgesel yönetimlerin hakimiyetinde olan şehir, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından fethedildi. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Çarlık Rusya tarafından işgal edildi. Ayastefanos ve Berlin antlaşmalarıyla şehir Rusya’ya bırakıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Rusya’nın bölgeden çekilmesiyle şehir Brest-Litovsk Antlaşması uyarınca Osmanlı Devleti’ne geri verildi ve bağımsız bir sancak merkezi oldu. Mondros Mütarekesi uyarınca önce İngilizlere, sonra Gürcülere bırakıldı. Misak-ı Milli sınırları içerisinde olan şehrin kurtarılması amacıyla Milli Mücadele Hükümeti kuvvetleri bir ara Batum’a girdiyse de çekilmek zorunda kaldı. Bu arada, Akif Sümer, Ahmet Fevzi Erdem, Ali Rıza Acara, İmamzade Edip Dinç ve Hahutzade Ahmet Nuri Efendi, Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Batum milletvekilleri olarak katıldılar. Batum, Moskova Antlaşması ve nihayet Kars Antlaşması sonucunda, özerk bir yönetim sağlanması koşuluyla Sovyet Gürcistanı’na bırakıldı. Bu çerçevede kurulan Acaristan Özerk Cumhuriyeti'nin yönetim merkezi oldu.

  Gürcistan’ın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Acaristan yönetiminin başına Aslan Abaşidze geldi ve Abaşidze Batum’da ikamet ederek bölgeyi bir diktatör olarak yönetti. Mayıs 2005’te Abaşidze iktidarı merkezi yönetimin girişimi ve halkta gerekli desteğin bulunmaması nedeniyle son buldu.

  Batum, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Laz ve Gürcüler'den oluşur. Bunun yanında diğer dinlerden olan nüfus da bulunmaktadır. Halen bölgede merkezi yönetimin desteklediği yoğun bir Hıristiyanlaştırma faaliyeti söz konusudur.

  Şehrin görülmeye değer yerleri arasında tarihi Batum Camii, Acaristan Müzesi, Botanik Bahçesi, Karadeniz kıyısındaki Akvaryum ve sirk sayılabilir.


  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
   
 2. 15 Şubat 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. EU1

  EU1 Ziyaretçi

  Bu Görsel Silinmiş veya Bulunamadı!
  Batum botanik bahçesindeki balıklar
   
 4. 26 Eylül 2009
  Konu Sahibi : EU1
 5. Libyana

  Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  6.009
  Beğeni:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Batum Yunanistan başlığında;bir yanlışlık olmuş.
  Gürcistan'da bulunuyor bu şehir.
   
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.