Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bazi Bitkisel Sularin Faydalari

Konusu 'Alternatif Tıp' forumundadır ve cimcimebenim tarafından 22 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

  22 Temmuz 2006
  Konu Sahibi : cimcimebenim
 1. cimcimebenim

  cimcimebenim Ziyaretçi

  KEKİK SUYU
  Bileşimindeki timoldan dolayı antiparaziter olan kekik suyu içildiğinde bağırsaktaki her türlü parazitin düşürülmesini sağlar. Kan dolaşımında uyarıcı etki yaparak organizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Bedeni kuvvetlendirir, cinsel güce olumlu katkı yapar. Midevi özelliğinden dolayı hazmı kolaylaştırır, mide, karın ve baş ağrılarını giderir. Vücuttaki kolestrolün düşürülmesinde etkili olan kekik suyu; böbrek kum ve taşlarının düşürülmesinde de iyi sonuçlar vermektedir. Pankreas üzerinde uyarıcı etki yaparak şekerin düşürülmesine yardımcı olur. Antiseptik özelliğinden dolayı ağız, diş, bademcik iltihablarında gargara yapıldığında iyileştirici katkı sağlar. Bağırsak iltihablarında da kullanılır. Düzenli içildiğinde vücuttaki yağları eritir ve kilo vermeye yardımcı olur. Balgam söktürücü özelliğinden dolayı bronşit hastalarında ve soğuk algınlığında kullanılır. Kadınların aybaşı kanamalarını düzene sokar. Cilt temizliğinde kullanılır.

  ISIRGAN OTU SUYU
  Bileşimindeki vitamin C, organik asitler, potasyum tuzları, histamin asetitkolin gibi etkin maddeler içeren ısırgan otu suyu halk tıbbında asırlardır kullanılmaktadır. Kan temizleyici özelliği olan ısırganotu suyu vücuttaki düzensiz çıbanların giderilmesine yardımcı olur. Dalak rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon tedavisinde olumlu faydaları görülmektedir. Şekerin yükselmesini önlemede yardımcı olur. Kadınların adet düzeninin sağlanmasında etkilidir.

  PAPATYA SUYU
  Bileşimindeki uçucu yağ ve etkin maddelerden dolayı modern tıpta ve halk tababetinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ateş düşürücü, spazm çözücü, terletici, sinir yatıştırıcı ve sırt ağrılarını giderici özelliği vardır. Bağırsakların düzenli i çalışmasını sağlar. Karın ağrısına da iyi gelen papatya suyunun kuvvet verici özelliği vardır. Mide fonksiyonunu düzenleyici, gaz ve safra söktürücüdür. Ağrılı hemoroidlerde, pamukla yapılacak kompresin rahatlatıcı etkisi vardır.

  OKALİPTUS YAPRAĞI SUYU
  Sıtma ve sağlık ağacı olarakta bilinen okaliptus yaprağından damıtma yoluyla elde edilen okaliptus yaprağı suyu, içindeki uçucu yağın antiseptik etkisinden dolayı halk tıbbında asırlarca öksürük kesici, balgam söktürücü ve terletici olarak kullanılmıştır. Astım ve nefes darlığı rahatsızlıklarında ilk akla gelen bir doğal tedavi ürünüdür. Günümüzün modern tıbbında okaliptus yaprağından elde edilen etkin maddeler bir çok ilacın bileşiminde yer almakta ve özellikle deri ve üst solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır.

  ANDIZ AĞACI KÖKÜ SUYU
  Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların ay hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan yarımbaş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır. Andız ağacı ve meyvalarının taşıdığı şekerler ve vitaminlar nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarakta kullanılmaktadır.

  MERSİN YAPRAĞI SUYU
  Akdeniz ve Ege bölgesi dağlarında yetişen mersin ağacı yapraklarının kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Tanen,uçucu yağ ve acı maddeler içerir. Antiseptik özelliğinden dolayı mikrop öldürücüdür. Bu nedenle gögüs hastalıkları ve idrar yolu rahatsızlıklarında mükemmel sonuçlar vermektedir. Kan dindirici etkisi vardır. Haricen yaralara sürüldüğünde iyileştirici etkisi vardır. İştah açıcı ve kabız yapıcı özelliği olan mersin yaprağı suyu, saçlara sürüldüğünde besleyici ve gürleştirici etkisi görülmektedir.

  ÇAKŞIR KÖKÜ SUYU
  Yüksek rakımlı dağlarda yetişen lifli kökleri olan bir bitkidir. Dişi ve erkeği olmak üzere iki türü mevcuttur. Amerikalı ve Alman bilim adamlarınca birçok kez yetiştiği bölgelerde incelenmiş olan bu bitki ile beslenen özellikle keçilerin ikiz hatta üçüz doğurdukları gözlenmiş ve bu doğrultuda yapılan araştırmalarda bitki köklerinde bulunan etkin maddelerin cinsel gücü artırıcı olduğu görülmüştür.

  BÖĞÜRTLEN KÖKÜ SUYU
  Ülkemizde yaygın şekilde yetişmekte olan böğürtlen bitkisinin taze köklerinden damıtma yoluyla elde edilir. Tanen,organik asitler ve şekerler içermektedir. İçme ve gargara şeklinde kullanılabilir. İçerek kullanıldığında idrar söktürücü, kuvvet verici, yüksek tansiyonu düzenleyici ve şeker düşürücüdür. Fazla kullanıldığında kabız etkisi görülebilir. Gözlerdeki zafiyet, ayaktaki şişlikler için faydalıdır. Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur. Gargara yapılarak içilmesi halinde ağız, dil, dişeti ve bademcik iltihablarının giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca kadınlardaki beyaz akıntının önlenmesinde etkilidir.

  HAYIT TOHUMU SUYU
  Bir akdeniz bitkisi olan hayıtın meyvaları uçucu yağ ve razin maddeleri içerir. Çiçeklerinden distilasyonla elde edilen yağ akdeniz bölgesinde kekik yağı yerine kullanılmaktadır. Toz haline getirilen meyva ve yaprakları, kumaşları güvelere karşı korumada kullanılmaktadır. Hayıt tohumu suyu ise sinir yatıştırıcı, gaz giderici, idrar söktürücü özellikleri yanında kalp rahatsızlıkları ile ilgili olarak damar açıcı, kolestrol düşürücü olması nedeniyle kullanılmaktadır. Ayrıca alerjik olmayan astım ve bronşit rahatsızlıkları için de halk arasında kullanılmaktadır.

  YARPUZ SUYU
  Halk arasında filiskin, pülüskün olarakta tanınan bir yabani nane türünün damıtılan suyudur. Uçucu yağının içinde bol miktarda pulegon ihtiva eder. Kuvvet verici, nefes yollarını açıcı, hazım kolaylaştırıcı, gaz giderici, balgam ve safra söktürücü olarak kullanılan yarpuz suyu aynı zamanda adet kolaylaştırıcı olarakta kullanılmaktadır.

  KEÇİ BOYNUZU SUYU
  Akdeniz ve Kuzey Afrika da doğal olarak yetişen harnup meyvaları, bileşiminde karbonhidratlar, şekerler, selüloz, azotlu bileşikler, tanen ve sabit yağlar taşımaktadır. Boynuz biçiminde olan meyvalar özel kokulu ve tatlı lezzetlidir. Harnup suyu, taze meyvaların parçalandıkatan sonra distilasyonu ile elde edilmektedir. Harnup suyu doğal beslenmede önemli bir destekleyicidir
   
 2. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : cimcimebenim
 3. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  KEKİK SUYU (La. HerbaThymi, Alm.ThymianKravt, Fr. Herbede »Thym, ing. Thy Herb.)Bileşimi: Uçucu yağlar (%0.5 - 3.5) ve tanen içiermektedir.Uçucu yağlar içerisinde timol (%20 - 50) ve Karvakrol bulunur.

  Etki ve Kullanışı: Mide yatıştırıcı, antiseptik, kurt düşürücü ve kan dolaşımında uyarıcıdır.Zayıflamada etkili olup, kolestrolü düşürücü ve yağ çözücüdür. Öksürük, boğmaca ve astımda kullanılır. Balgam sökücüdür, boğaz iltihaplarında, mide üşütmelerinde etkilidir. Gastritte etkili olup, gaz rahatsızlıklarını giderir ve hazmı kolaylaştırır. kAğız kokusu, diş eti rahatsızlıklarında gargara yapmak amaçlı kullanılır. Şekeri düşürücü ve tansiyonu dengeleyici rölü vardır. Kekik suyu, andız otu kökü suyu ile karıştığında kadın hastalıklarında faydalı olup, adet söktürücü olarak kullanılır. Kekik suyu, papatya suyu ile karıştırıldığında saç ve cilt bakımında haricen kullanılabilir. Saç dökülmelerini önler vekepeklenmeyi giderir. Ciltteki lekeleri ve sivilceleri temizler. Uyuz, egzama ve mayasılda günde 3 kere pansuman yapılır.


  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Kekik suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.

  Not: Piyasada Alkol ve ispirto ile sentetik olarak yapılan ve insan sağlığına zararlı kekik sularını ve diğer bitkisel suları kullanmamanızı tavsiye ederiz.

  HAYIT SUYU (Vitexagnus)

  Diğer İsimler: Ayid, Ayit, Beşparmakotu

  Bileşimi: Uçucu yağlar, tanen, sineol ve glikozitler içerir.

  Etki ve Kullanışı: M.Ö. 450'de hayıttan ilk olarak bahseden tıbbın babası kabul edilen Hipokrat'tır. Yüksek ateş, başağrısı, gazlanma ve idrar arttırma için ama en önemlisi günümüzde de devam eden şekliyle" kadın hastalıkları" için tavsiye etmişlerdir. Adet düzensizliklerinin giderilmesinde etkilidir. Adet gecikmesi, göğüs ağrısı, sancı, kramp ve depresyon, kalp ağrıları gibi semptomların giderilmesinde veya azaltılmasında etkilidir. Hayıt meyvesi içerisindeki eterli uçucu yağların ve diğer sinerjetik bileşiklerin hipofiz bezi üzerinde pozitif etkileri vardır. Bilindiği gibi hipofiz bezi pek çok vücut hormonunun dengesinden sorumludur. Hayıt meyvesinin adet öncesi gerginlik semptomlarına faydası en az 2 hafta içinde kendini açıkça belli eder. Fakat, en iyi sonuç için hayıt meyvesi en az 3 ay süre ile alınmalıdır.Adet öncesi sendromlarda, adet kanamalarındaki spazmlarda, menopozla ilgili bazı şikayetlerde ve süt veren kadınlarda süt eksikliğinde, adet dönemlerinde endokrin düzensizliklerinden kaynaklanan sinir ve cilt problemlerinde ve akne tedavisinde kullanılır.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Hayıt Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.
   
 4. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : cimcimebenim
 5. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  OKALİPTÜS YAPRAĞI SUYU (Eucalyptus Globulus Labill)

  Bileşim: Uçucu Yağlar (%3-5) tanen ve rezin taşımaktadır.

  Etki ve Kullanışı: Kabız, antiseptik ve bağam söktürücü olarak kullanılır.

  Şeker hastalığına faydalıdır. (Turhan baytop) Yiyeceklerin asidini azaltır. Aç karnına içildiğinde solucan ve kurtları düşürür. Mesane yolarını temizler. Basur memelerine iyi gelir. Ateşi düşürür. Romatizmal ağrılarda, diş ağrılarında kullanılır. Karaciğer hastalıklarında, mide asidini düzenleyici olup, safradan kaynaklanan sivilce, egzama ve vücut şişkinliklerinde faydalıdır. Kuvvetli mikrop öldürücüdür. Nefes darlığı, öksürük, solunum yolu iltihaplarında, grip ve üşütmede etkildir. Cilt hastalıklarında sürülerek kullanılır. Kullanma Talimatı: 1/4'ü Okaliptüs Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.Günde üç çay bardağı içilir.

  ENGİNAR SUYU (Folium Cynarae scolymi)

  Bileşimi: Enginar yapraklan tanen, inülin, sinarin (acı madde) ve flovan türevleri taşımaktadır.

  Etki ve Kullanılışı: Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.Araştırmalara göre enginar, safra kesesinin karaciğer tarafından harekete geçirilmesini sağlıyor. Zehirli bileşikler taşımayan, iyi bir iştah açıcı ve idrar söktürücü olan enginar suyunun afrodizyak etkisi eskiden beri bilinmektedir, ayrıca kolestrolün baş düşmanıdır. Anne sütü arttırıcı, vücuda kuvvet verici, ateş düşürücü, mide ve bağırsak düzenleyici, kalbi güçlendirici, hazım kolaylaştırıcı etkileriyle beraber sarılık, sivilce egzama rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Enginar Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.

  FUNDASUYU (Herba ericae)

  Bileşim: Arbutin, enzimler, tanen, saponin, mineraller, silikasid, ericolin, karotin, flavonglikositler içermektedir.

  Etki ve Kullanışı: Şişmanlık rahatsızlıklarında kullanılan funda suyu çok etkili bir zayıflatıcıdır. Ayrıca iltihabı, romatizma ve ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Funda suyu idrar yolları dezenfektanı, idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Altına ıslatan çocuklarda faydalıdır.

  Kullanma Talimatı: 1 M'ü Funda Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.Günde üç çay bardağı içilir.

  ISIRGAN OTU YAPRAĞI SUYU (UrticaUreno)

  Bileşim: Potasyum tuzları, organik asitler (formik asit)

  Etki ve Kullanışı: Kan temizleyici, idrar arttırıcı ve iştah açıcı olarak kullanılır. (Turhan Baytop) Kanser için ısırgan, melissa ve karabaş karıştırılıp içilir. Vücudu kuvvetlendiricidir. Hormon dengeleyici, bağışıklık sisteminde etkili, ^fl hücre yenileyici, saç bakımı, mide ülserinde, anne sütü arttırıcı, bronşit, öksürük ve balgam söktürücü, iltihap kurutucu özelliklerine sahiptir. Basur, prostat ve cilt kanserinde etkilidir. Romatizma ağrılarını dindirici, kurt ve ateş düşürücü, prostatı tedavi edici etkileri bulunmaktadır.

  Kullanma Talimatı: 1 M'ü Isırgan Otu Yaprağı Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.Günde üç çay bardağı içilir.
   
 6. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : cimcimebenim
 7. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  KARABAŞ SUYU (Lavandula Stoechas)

  Diğer İsimleri: Gagan, Keşiş otu

  Bileşimi: Glikozit, saporinler ve uçucu yağlar içermektedir.

  Etki ve Kullanışı: Ağrı kesici, antiseptik, yara iyileştirici, yatıştırıcı (sara ve astımda), balgam söktürücü, idrar yolları iltihapları iyileştirici, sinir sistemi ve kalp kuvvetlendirici gibi faydaları nedeni ile geniş kullanım alanı bulmuştur. Kalp damar açıcı, asabilik ve sinir bozukluklarında etkilidir. Kanserin ilerlemesini önler. Sinüzit ve migrende çok etkilidir.

  Böbrek ve mesane kumlarını düşürür. Karabaş otuna kafa süpürgesi de denir.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Karabaş suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.

  FİLİSKİN SUYU (Menth Pulegium)

  Diğer İsimleri: Nane, Yarpuz

  Bileşim: Mentol,azulen, puleson, diosmin, glikozit, ekusaponir.

  Ekti ve Kullanışı: Mide üşütmesinde, soğuk algınlığında, nezle ve grip hastalıklarında, hazmettirici, balgam ve safra söktürücü, adet getirici, kalp rahatlatıcı, mesane yollarını temizleyici, vücuda kuvvet verici, idrar söktürücü, kan temizleyici etkilere sahiptir.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Filiskin Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.

  PAPATYA SUYU

  Bileşimi: Uçucu yağlar (%0.2 -1), rezin, acı madde ve fenolik bileşikler (Flavonlar, kumarin) içermektedir. Etki ve Kullanışı: idrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı, gaz ve safra söktürücü etkileri bulunmaktadır. Haricen boğaz iltihaplarına karşı gargara halinde, ağrı kesici ve yara iyi edici olarak kullanılmaktadır. Defne suyu ile beraber kullanıldığında saçderisine friksiyon yapılır, saç dökülmesini önler. (Turhan Baytop)

  Göğüsyumuşatıcı, öksürükte, astım ve bronşite kullanılır. Sinirsel yatıştırıcıdır.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Papatya suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.
   
 8. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : cimcimebenim
 9. Gxoxzek

  Gxoxzek içindeki öküze ohaa de Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.507
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  MELİSSA SUYU (Folium MelissaeLabiatae)

  Diğer İsimleri: Oğul Otu

  Bileşim: Tanen ve uçucu yağlar içermektedir.

  Etki ve Kullanışı: Sinir teskin edici, kalp rahatsızlıklarında, baş ağrısı, uykusuzluk, kan temizleyici, bitkinlik, yorgunluk, iştahsızlık, mide problemlerinde, bulantı ve kusmayı önleyici nefes darlığı astım rahatsızlıklarında kullanılır. Damar açıcı özelliği vardır. 'Kullanma Talimatı: 1/4'ü Melissa Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.

  MERSİN SUYU (MyrtusCommunus)

  Bileşim: Tanen (%0.3 - 0.5), uçucu yağlar ( %14-15) ve acı madde içermektedir. Etki ve Kullanışı: Mikrop öldürücü, iştah açıcı ve ken dindirici etkileriyle haricen ve dahilen kullanılmaktadır. Dahilen; kabız, idrar yolları hastalıklarında, mikrop öldürücü, göğüs hastalıklarında antiseptik, haricen; yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır, bronşit, öksürük, mide yanması, gastrit, basura iyi gelmektedir, böbrek kumları ve taşlarını düşürür.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Mersin Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.

  DEFNE YAPRAĞI SUYU (LaurusNobilis)

  Diğer İsimleri: Tehrel Yaprağı

  Bileşim: Tanen ve uçucu yağlar bulunur. Uçucu yağlar içerisinde bilhassa Sineol (%35-50) bulunur.

  Etki ve Kullanışı: Terletici antiseptik ve midevi etkilere sahiptir. Doğum kolaylaştırıcı (Hamilenin son haftası) ağrı kesici, grip, nezle, ateş düşürücü ve saç bakımında kullanılır, idrar arttırıcı olarak ve romatizmaya karşı kullanılır. Yemeklerde sos olarak da kullanılır. Doğum kolaylaştırıcı etkisi olduğu için hamileliğin son haftası dışında kullanılmamalıdır.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Defne Yaprağı Suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içiniz.Günde üç çay bardağı içilir.

  BİBERİYE SUYU (Folium Rosmarini, Alm. Rosmarin blatter, Fr. Feuille de Romarin, ing. Rosemary Lesf)

  Diğer İsimleri: Hasalben (Arapça Hassa Luban ), Kuşdili, Sultan Otu

  Bileşimi: Tanen (%8) ve uçucu yağlar (% 1-2) içerir.

  Etki ve Kullanılışı: Dahilen zayıflatıcı özelliği vardır.Kabız, hazım sistemi uyarıcı, safra arttırıcı ve idrar söktürücü olarak haricen de cerrahi yaraların tedavisinde kullanılır. Adet söktürücü, ağrı kesici, bronşit, öksürük, astım, sarılık, gaz söktürücü, böbrek ve mesane kumlarını döktürücü, akciğer - dalak tıkanıklıkları, hazımsızlık, uykusuzluk, sinir yatıştırıcı olarak faydaları vardır.

  Kullanma Talimatı: 1/4'ü Biberiye Suyu ile doldurulmuş öay bardağını su ile tamamlayıp içiniz. Günde üç çay bardağı içilir.
   
 10. 6 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : cimcimebenim
 11. dids

  dids f & d Üye

  Katılım:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  6.543
  Beğeni:
  20
  Ödül Puanları:
  348
  Kekik suyu baş ve karın ağrılarının yeni ilacı

  Son zamanlarda çok rağbet gören kekik suyu; kan şekerine, mide ve bağırsak sistemine, kan dolaşımına, balgam sorunlarına ve sinir sistemindeki birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Tadını beğenmeyenlere, kekik suyunun süte karıştırılarak ve içine bir kaşık bal ekleyerek içilmesi tavsiye ediliyor. Kekik suyu her türlü başağrısına iyi geliyor. Yatmadan önce içilen kekik suyunun sakinleştirici bir etkisi var; düzenli bir uyku sağlıyor. Her sabah yemekten önce ve akşam içilen yarım bardak kekik suyu; kan şekerini düşürür. Her türlü karın ağrısı için gaz giderici olarak kullanılır. Ayrıca bağırsak parazitlerine karşı etkilidir. Balgam söktürücü özelliğinden dolayı, ağızdaki bakterileri de öldürür.  (alıntıdır)