Bazıları hep zayıf kalmayı nasıl başarabiliyor?

A

aylacım

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi: aylacım
  • #1
Bazıları nasıl hep zayıf kalmayı başarabiliyor?

Hepimizin çevresinde veya ailesinde yıllarca hemen hemen aynı kiloda kalmayı başarmış kişiler vardır. Üstelik bu kişiler canlarının istediği her şeyi yerler. Araştırmalar zayıf kişilerin yemek yeme durumuna bizlerden başka bir gözle baktığını gösteriyor. Onların yiyeceklerle farklı bir ilişkileri var. Kilolu kişiler ne kadar ve ne zaman yedikleri konusunda takıntılı durumdadır. Kısaca yemek ve yemek zamanı sürekli kafalarında yer tutar. Zayıf kişilerin ise aklına yiyecekler, ne zaman ve ne yenmesi gerektiği gelmez bile. Bu kişiler bir parça alıcam dediklerinde, gerçekten bir parça alıp daha fazlasını yemezler ve bunu kendilerini zorlamadan yaparlar. İşte "kilo almamanın ve zayıf kalmanın doğal yolları":

1. Zayıf kişiler doygunluk hissi başlayınca yemek yemeyi keserler!
Tabaklarında yemek bırakırlar, asla sıyırmazlar, kendilerine ait doyurucu bir miktar vardır. Evde veya dışarıda tabaklarının ne kadar doldurulduğu önemli değildir, sınırı geçmezler.

2. Zayıf kişiler için açlık hissi acil ve hızla bastırılması gereken bir durum değildir:
Açlık hissinden korkan kişiler bunun bastırmak için fazla miktarlarda yemek yemektedirler.

3. Zayıf kişilerin yemek yemeleri duygusal durumlardan etkilenmez:
Kızgınlık, yanlızlık, yorgunluk duygusal yemek yeme sebepleri başında gelir. Bu duygular yaşanmasına rağmen yemek yememek zayıf kişilerin diğer bir özelliğidir.

4. Daha çok meyve yerler:
Amerikan Diyet Birliği 2006 çalışması, zayıf yapılı kişilerin daha çok meyve yediğini göstermektedir.

5. Alışkanlıklarına sadıktırlar:
Yedikleri belli gıdalar ve belli miktarlar vardır ve bunların dışına çıkmazlar.

6. Genetik olarak kilo almaya yatkın değildirler:
Unutmayınız ki genler kaderiniz değildir. Olumlu genetik yapıya rağmen dikkat edilmezse tabii ki kilo alınır. Aynı zamanda genetik olarak kilolu olmaya yatkın olsanızda bunu engellemek sizin elinizde!

7. Zayıf kişiler hareketli insanlardır:
Günün ortalama 16- 20 saati oturarak geçmektedir. Zayıf kişilerin geriye kalan zamanın ortalama 2- 2.5 saatini yürüyerek geçirdikleri belirlenmiştir. Günlük ev işleri, ofiste oturup kalkmak veya merdiven inip çıkmak ve ev içi yürümek bu tip egzersize dahil değildir!

8. Zayıf kişiler düzenli ve iyi uyurlar!

Kaynak: Dr.Banu Özmen, Takvim Gazetesi
 
E

EU1

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi: aylacım
  • #2
ve sanırım metabolizmaları hızlı çalışıyor...
 
C

character

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi: aylacım
  • #3
zayıflar gurubundayım.oldukça zayıfım...belki alıntıdır ama ,yazdıklarının çoğuna katılmıyorum..:1no2:
tabağımda asla yemek bırakmam..hepsini yerim..
düzenli uyuduğumu söyleyemem,uyku problemim var..çok az uyuyorum...
hareketliyim,ama öyle çok ta hareketli sayılmam..her türlü sporla uğraşan biri hiç değilim..
ancak çok ayrıntılı ve ince düşünürüm herşeyi..gamsız değilim..bir çok şeyi kendime dert ederim..üşengeç değilim..herşeyden çabuk ve çok etkilenirim..duygusal durumlardan da son derecede etkilenirim açıkçası..senin yazdığının tersine...kafamı çok yorarım herşeye..çok düşünürüm yani..
çok meyve yediğimi de söyleyemem..ama asla abur cubur yemem....
 

patikli kedi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Şubat 2008
Mesajlar
13
Emoji Skoru
0
  • Konu Sahibi: aylacım
  • #4
benim kişisel fikrim şu : zayıf insanların çoğunda bağırsak kurdu var. ben orta sona kadar çok zayıf sıska bişeydim . kardeşim sarılık oldu. doktor hepimize şerit hapı verdi. kutu bittiginde kilo almaya başladım. eşim askere gidene kadar cılız bişeydi askeriyede çok zayıf diye korkmuşlar. şerit teşhisi konmuş ve düşürtülmüş. şimdi dobiş oldu. göbek önde maşallah :) çok samimi kız arkadaşım. sinir olurdum kilo aldığım sıralar o incecikti . ayrıca benden önce sofraya oturur benden sonra kalkar yani fil gibi yerdi ama hep zayıftı. eczaneye girer kilo almak için ilaç sorardı. benim yanımda yapma sinir oluyorum derdim.


inanmayacaksınız ama karın ağrısı ve kis korkusuyla hastaneye gitti. kis varmış ek olarak şerit var sende alalım demişler. tüm itirazlarıma ramen aldırdı ... şimdimi :)))))))))))) sormayın benden şişman göbek kalça ... aman aman !

yani bence bazı etkenlerle birlikte ( hormon , soya çekim v.s ) buda büyük etken .

not : şerit merit midenizi kaldırdıysam afedersiniz arkadaşlar
 
Yukarı Alt