isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
5 Mart 2012
16.854
14.322
44
16-06-2015-233239premature-bebek-1024x680.jpgBebeklerin ilk yılında uyku, aileler için kutsal anlardır. Çocuğunuzu bu uyku konusunda eğiterek hayatınızı çok daha koyla hale getirebilirsiniz. Eğer başarılı olursanız hayal ettiğinizden çok daha iyisini elde ettiğinizi göreceksiniz.


İşte başarılı uyku eğitimleri için birkaç öneri.

Uyku üzerine çalışın
Uyku ve uyku eğitimi üzerine öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye çalışın. Kitap okuyun, internet sitelerine bakın, pediyatristinizle konuşun ve büyük ölçüde annenizin tavsiyelerini dikkate alın. Diğer bebeklerin nasıl uyuduklarını ve en iyi teknikleri keşfedin. Bunların arasından biri bebeğiniz için en iyi uyku yöntemi olacaktır.

Sağlık kontrolü
Uyku eğitimine başlamadan önce bebeğinizin sağlıklı olup olmadığını kontrol edin. Örneğin siz bebeğinizin uykuyla ilgili bir sorunu olduğunu ve kendiliğinden düzeleceğini umarken aslında kulağında bir enfeksiyon olduğu ve acı çektiği için uyku sorunu çekiyor olabilir. İlaç tedavisi ile onu huzura kavuşturmak sizin elinizde.

Yemek ve uykuyu birbirinden ayırın
Bebeğinizi uyku saatinden daha önce beslemeye özen gösterin. Bebeğinizi memedeyken uyutmayın, biberon ve benzeri materyallerle de uyuması için yatağına koymayın. Bu, bebeğiniz tarafından uykuyla arasındaki bir bağ olarak anlaşılacak ve gece uyandığından emzik dahi onu yeniden uyutmanıza yetmeyecek.

Bebeğinizin uyuyuşunu izleyin
Bebeğiniz için en doğal uyku hareketlerinin ne olduğuna, iyi bir uyku için ne yapmanız gerektiğini bilerek ulaşırsınız. Uykusunda ağlayan bir bebek için en iyisi kendiliğinden ağlamayı bırakması mıdır yoksa dokunup onu uyandırmak mıdır, annenin gözlemle en iyi sonuca karar vereceği bir durumdur.

Uyku saatini karıştırmayın
Bebeğiniz için herkesin uygulayabileceği bir uyku saatini rutin haline getirin. Bebeğinizi tek uyutabilen kişi olmayı muhtemelen istemezsiniz. Partneriniz ya da büyükannesi de bebeği rahatlıkla uyutabilmeli. Kolay, rahat ve herkesin yapabilmesini sağlayacağınız yöntemleri tercih edin.

Bebeğinizin yorgun olduğundan emin olun
Bebeğiniz için uyku saati, rakamlardan ibaret değildir. Biyolojik olarak uykuya hazır olduğu zamanı ifade eder. Her gece aynı saatte olmasına özen gösterin. Buraya kadar sorun yok ama bebeğinizin yatakta huysuzlanmasını veya gece içerisinde uyanmasını istemiyorsanız gün içerisinde yeterince yorulmuş olmasına da özen göstermelisiniz.

Tutarlı hale getirin:
Bebeğinizin uyku koşullarının aynı olmasına özen gösterin, gece uyandığında kendisini uykuya daldığı yerde bulması önemlidir. Eğer gece yatakta uyuduysanız sabah uyandığınızda kendinizi kanepede bulmanız sizde nasıl bir şok etki yaratacaksa aynı şey bebeğiniz için de geçerlidir. O uyuduktan sonra ortamı değiştirmek kafa karışıklığı yaşamasına neden olacaktır.