1. Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...
 2. Merhaba Ziyaretçi Ödüllü yemek yarışması
  Notu Gizle
 3. Notu Gizle

Bebeğinizin Sesleri.....

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve KarKralicesi tarafından 27 Ocak 2007 başlatılmıştır.

  27 Ocak 2007
  Konu Sahibi : KarKralicesi
 1. KarKralicesi

  KarKralicesi Miniğimmmm (: Pro Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  23.965
  Beğenildi:
  17.959
  Ödül Puanları:
  488
  Bebeğiniz çıkardığı seslerle aslında ne demek istiyor?


  Yeni bebek sahibi olan ancak bebeklerinin neden ağladığını ve neye ihtiyaç duyduğunu anlamakta zorluk çeken anne ve babalara Avustralyalı bir anneden pratik bir çözüm önerisi geldi. Avustralyalı Priscilla Dunstan bebeklerin ilk 3 ay içinde açlıklarını, uykularının geldiğini ya da gazı olduğunu bazı sesler çıkararak annelerine anlattığını düşünüyor. “Dunstan bebek dili” adlı bir sistem geliştiren Avustralyalı anne tüm dünyadaki bebeklerin ilk 3 ayda bu sesleri çıkardığını savunuyor.

  Avustralyalı opera sanatçısı Priscilla Dunstan, anne olduktan sonra bebeğinin çıkardığı sesleri yakından incelemeye başladı ve bir süre sonra bebeğinin bazı sesleri sık aralıklarla tekrarladığını farketti. Dunstan bu seslerin bir anlamı olduğuna karar verdi.

  Çalışmalarını ilerletip sekiz yıl boyunca bebeklerin 3 aylık olana kadar çıkardığı sesleri inceleyen Dunstan sonunda “Dunstan bebek dili” adlı bir sistem geliştirdi.

  Piyasaya çıkardığı bir DVD ile deneyimlerini diğer annelerle paylaşan Dunstan, bebeklerin ilk 3 ayda beş temel durumda beş ayrı ses çıkardığını belirtiyor. Dunstan’a göre bebekler açken, yorgunken, gazı verken, gaz çıkarırken ve rahatsızken bu sesleri çıkarıyor.

  Dunstan’a göre hangi etnik kökenden gelirse gelsin tüm bebekler aynı sesleri çıkarıyor ve bu bebek dilinde “neh” sesi bebeğin aç olduğu anlamına geliyor.

  Bebeğinizin ağzı oval bir şekil aldığında ve “auv” sesini çıkardığındaysa bebeğiniz uykusu olduğunu anlatmaya çalışıyor.

  Dunstan bebeklerin bu sesleri henüz ağlamaya başlamadan çıkarmaya başladığına dikkat çekiyor ve annelerin bu seslere dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. ABD ve Avustralya’da Dunstan bebek dilinin doğruluğunu ölçen testlere katılan annelerin yüzde 90’ı da Dunstan’ın saptamalarını doğru bulduğunu belirtiyor.
  ALINTI'dır....