Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bebek Bakıcısı Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Konusu 'Bakıcı ve Kreş' forumundadır ve Elif tarafından 17 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  17 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  30.924
  Beğeni:
  18.567
  Ödül Puanları:
  488
  Çocukları için doğru çocuk bakıcısını bulmak anne-babalar için en zor deneyimlerden biridir. Çocuklarını çalışarak büyüten anneler, çocuklarını bir bakıcıya emanet etmenin yaşamlarındaki en zor tecrübelerden biri olduğunu söylerler. Aileler, çok zor olan çocuk bakıcısı arayışı ve doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse kendileri ve çocukları için en sağlıklı seçimi kolaylıkla yapabilirler.
  • Bu kişinin çocuğunuza bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olun,
  • Bu kişiden çocuğunuza mümkünse kendi evinizde bakmasını isteyin,
  • Çocuğunuzun geceleri ve hafta sonları sizinle kalmasını sağlayın,
  • Bu kişiye çocuğunuzun bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizi açık bir şekilde ve anne-baba biraradayken bildirin.
  Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal koşullarda çocuğunuz 3 yaşına gelene kadar sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini öğrenin. Böylece, çocuğunuz kreş yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Çocuğunuza bakacak kişi akrabanız da olsa bunu onunla konuşmalısınız; çünkü çocukların sık bakıcı değiştirmeleri doğru değildir. Çocuk yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikolojisi açısından sağlıksızdır. Ayrıca, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak çocuk için de, anne-baba için de yorucudur.
  Her ailenin çocuklarına bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır, ancak, ailelere hatırlatma olması bakımından, çocuk bakıcısı ararken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilinir;
  • Temiz, düzenli ve dürüst olmasına,
  • Aile yaşantısının düzenli olmasına,
  • Dakik ve elinin çabuk olmasına,
  • Sevecen ve güleryüzlü olmasına,
  • Esnek ve hoşgörülü olmasına, katı-kuralcı olmamasına,
  • Yeniliğe ve değişime açık olmasına, sabit fikirli olmamasına,
  • Sorumluluk ve insiyatif sahibi olmasına,
  • İletişim becerisinin olmasına,
  • Kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesine,
  • Sabırlı olmasına,
  • Eğitimli, kendini yetiştirmiş ve bilinçli olmasına,
  • Çocuğu ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına,
  • Sigara içmemesine.
  Çalışacağınız bakıcıya karar vermeden önce mümkünse bakıcıyı evinde ziyaret edin, kendi çocukları varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Unutmayın, bir bakıcı, sizin çocuğunuza en fazla kendi çocuklarına davrandığı kadar iyi davranabilir. Sizin çocuğunuza, kendi çocuklarına davrandığından daha vicdanlı ve merhametli davranamaz, sizin çocuğunuzu, kendi çocuklarını sevdiğinden daha fazla sevemez.
  Ayrıca, bakıcının varsa referanslarıyla ve komşularıyla görüşün, nüfus cüzdanı örneği vb. gerekli belgeleri temin edin.
  Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin çocuk bakıcılığı için gerçekten yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Bunun için gerekirse, bu konuda çalışan, kişillik testleri uygulayan veya çocuk bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Koşullarınız gerektirmiyorsa, bakıcının yatılı kalmasını talep etmeyin. Bakıcının yatılı çalışması gerekiyorsa, çocuğunuzla akşamları siz ilgilenmeye çalışın. Çalışan kişinin sosyal ortamından ve ailesinden sürekli ayrı kalması onun sağlığı açısından çok sağlıklı değildir. Bakıcının çalışma düzenini ve iş tanımını önceden belirleyin, çocuğunuzun bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentilerinizle birlikte açık bir şekilde ve anne -baba biraradayken konuşun. Bakıcıdan performansının üzerinde beklentilerinizin olmamasına dikkat edin, ona kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışın. Ailedeki herkesin çocuğunuzun bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşmasını sağlayın. Bu kişinin en kutsal mesleklerden birini icra ettiğini herkese hatırlatın.
  Çalışan bir anneyseniz, işe başlamadan önce yeterli bir süre çocuğunuza bu kişiyle birlikte bakın. Çalışmaya başlamadan önce aşamalı olarak günün belirli saatlerinde evden uzaklaşarak çocuğunuzu bu uzun süreli ayrılığa yavaş yavaş alıştırın. Birlikte çalıştığınız kişiyi yeterince tanımadan çocuğunuzu bırakmak zorunda kalırsanız, sık sık evinizi arayarak evde herşeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışabilirsiniz veya komşularınızdan, akrabalarınızdan birinden arada bir eve uğramasını rica ederek çocuğunuzu kontrol etmelerini rica edebilirsiniz.
  Kaynak: www.saglikvakfi.org.tr
   
 2. 11 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 3. peteknur

  peteknur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Çalışan anne baba bebekleri 1 yaşına geldiğinde bakıcıya bırakıp işe başlamışlar... çocuk bakıcıya gitmek istememeye başlayınca baba eve kamera sistemi kurmuş... görüntüleri izleyince dehşete düşmüşler... bakıcı çocuk ağlayınca kafasının üstündeki yumuşak bıngıldağa topluiğne batırıyormuş.. çocuk uyuyormuş... çocuğu beyin cerrahına götürmüşler.. çocuğun kafasını iyice kazımışlar.. tepesi delik deşik yavrunun... nerdeyse beyin hasarı olmak üzereymiş... karı koca kadını evde bir gün başlamışlar.. ellerinde iğne kadının heryerine batırmışlar..
  :1shok: Bu yöntemi nerdeyse bütün bakıcılar biliyormuş...
   
 4. 11 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 5. Kires

  Kires Guru Üye

  Katılım:
  16 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.687
  Beğeni:
  1.320
  Ödül Puanları:
  348
  aaa daha neler duycaz:kızgın:
   
 6. 11 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 7. elen17

  elen17 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  34
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Allahım sen bebeklerimizi koru Yarabbim...
  Neyseki içim rahat,bebeğime çok yakın bir büyüğümüz bakıyor....
  Ama şimdilik peki sonra...Off yaaaa.....bebeklere bunları yapanları Allah görüyor....yatacak yerleri yok toprakta...
   
 8. 11 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 9. Daxgx Çiçexgxim

  Daxgx Çiçexgxim hayat gezince güzel:: Üye

  Katılım:
  7 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.073
  Beğeni:
  4
  Ödül Puanları:
  146
  Arkadaşlar böyle yapanların Allah cezasını versin.eğerki bir insanın içinde azıcık çocuk sevgisi yoksa ,o işi yapması çok zor .daha önceleri bende çocuk baktım bir birimizi okadar sevdikki aradan 7 yıl geçti beni halen arar hatırımı sorar onlara kıyılırmı ya.onlar bir melek .yanlış anlaşılmasın ama çocuk bakacak olan hanımlar parası içim değil sevgisi için bakın ozaman zorluğu olmaz yaptınız işin .
   
 10. 11 Mart 2007
  Konu Sahibi : Elif
 11. 1_sen

  1_sen Ziyaretçi

  inanmiyorum ..Allah bildigi gibi yapsin bu vicdansizlari :KK43:(
   
 12. 8 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 13. yaseemin

  yaseemin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.461
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  benimde oğluma bakıcı bakıyor 1 yıl oluyor.çok memnunuz pğlum teyzesi giderken arkasından ağlar,sabaha uyanınca onu sorar geldimi diye .) iyi insanlarda var.başta bize kamera kuarlım dedik ama o zaman da güvensizlik ortamı olur kamera görünürse dedik yapmadık
   
 14. 13 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 15. XIXpeknur

  XIXpeknur Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2007
  Mesajlar:
  79
  Beğeni:
  3
  Ödül Puanları:
  76
  :kızgın: :kızgın: :kızgın: ne biçim insanlar var yaaaa

  yeni yiğenim doğdu ablamda bakıcı tutucak ... çok kötü ya kime nasıl güvenilcek bu durumda
  :kızgın: :kızgın: :kızgın:
   
 16. 13 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 17. eskişehir

  eskişehir Ziyaretçi

  bunu yapanların kendi çocukları yokmuki.nasıl bir kalp taşıyorlar anlamak mümkün değil.allah bütün çocukları korusun.
   
 18. 13 Nisan 2007
  Konu Sahibi : Elif
 19. mesure

  mesure Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  756
  Beğeni:
  12
  Ödül Puanları:
  86
  Hayret birşey bunuda ilk kez duyuyorum :1no2: Böyle abuk sabuk şeyler öğrenene kadar daha faydalı şeyler öğrenseler ya :kızgın: ben anlamıyorum bu bakıcıların zaten adı çıkmış dokuza inmez sekize nasıl böyle şiddete çocuğa zarar vermeye yatkın insanlar oluyorlar çocuk sevgin yoksa insanlıktan sabırdan çıkmış biriysen o zaman git başka iş yap neyine çocuk bakmak.:1no2: çok sinirlendim şimdi.