Merhaba, sitemize ÜCRETSİZ üye olarak yorumlar ile katkıda bulunabilir veya aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Ücretsiz üye olmak için tıklayın...

Bebek gazı nasıl çıkartılır

Konusu 'Çocuk Büyütürken' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  25 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğeni:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  Yeni doğmuş bebekler de gaz sancısı olur ve bu da anneyi de bebeğide huzursuz eder. Anne sütü emen bebeklerin mideleri henüz çok hassas olduğu için, anne yediklerine ne kadar dikkat etse de mutlaka etkilenir.

  Bebeğiniz gaz sancısından dolayı uykuya hasret kalan anne, babalar müjde!!!  Bebeğin gazının çıkarılması

  Bebeğinizin emzirme veya beslenmesinden sonra atılması gereken sonraki adım gazını çıkarmaktır.Emzirme sonrasında mutlaka bebeğinizin gazını çıkarmalısınız. Bazı durumlarda gaz çıkarma işlemi emzirme sırasında da yapılmalıdır.  Bebeğin gazını çıkarmanın en kolay yolu onun midesinin omzunuza gelecek şekilde kendinize yaslamak ve sırtını hafifçe sıvazlamaktır. Bebek gaz çıkarma sırasında emdiği sütün bir kısmını çıkartabilir. Gaz sancıları bebeklerin ilk aylarda gelişmemiş sindirim sistemi nedeniyle karşılaştıkları bir sorundur.
  Gaz sancılarını gidermek ve bebeğinizin gazını daha rahat çıkarmasını sağlamak için bebekler için özel olarak üretilmiş doğal bitki (rezene veya papatya) çaylarını kullanabilirsiniz. Ekstre oranları bebeklerin sindirim sistemine göre ayarlanan rezene ve papatya çayları beslenme aralarında veya beslenme sonrasında bebeğe istenilen sıklık ve miktarda verilebilir. Bu tip bebek çayları, bebeklerin gazını kolay çıkarmasını ve daha rahat uyumalarını sağlarlar.  Bebek gazı için ecz.lerde tamamen bitkisel damlalar da var onlar da iyi geliyor, ama biz yine de dokdorunuza danışmadan kulaktan duyma ilaçlar almanızı kesinlikle önermiyoruz…   
 2. 8 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  yine güzel bir konuya değinmişisn.keşke bilgisi olan kk üyeleri burada tecrübeerlini paylaşsa çok güzel olur. değil mi ama?
   
 4. 8 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğeni:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  ilk ben anlatayım o zman.karına(göbek deliği etrafına ) dairesel şekilde msajlar yapmak.ayaklarının altına masajlar yapmak.(kimisi elma yağı ile yapıyormuş çok da faydasını görmüşler)
   
 6. 6 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 7. SKAYA

  SKAYA Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  -Karın bölgesine sıcak su torbası koymak (bebeğin dayanacağı ısıda tabiki) doktor tavsiyesidir..
  -Karın bölgesini dairesel hareketlerle ovalamak
  -Eğer kaka yapamıyorsa poposuna zeytin yağı sürerek ovalamak

  umarım yararlı olur...Allah bütün annelere kolaylık versin
   
 8. 9 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 9. kuzeyyy

  kuzeyyy kaan'ım diğer yarımsın Üye

  Katılım:
  14 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  640
  Beğeni:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  yazıda bahsedildiği gibi omuza veya dizinizin üzerine yatırarak sırtını hafif hafif aşağıdan yukarıya doğru sıvazlayın gak sesini duyunca da hem siz hem o rahatlasın :)

  ayrıca bebeğinizin ayaklarını sıcak tutun benim ki kış bebeği olduğu için şimdi bu yaptığıma gülsemde :) pamukla sarar sonra çorabını patiğini giydirirdim :)
   
 10. 7 Kasım 2014
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 11. renaissance

  renaissance Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2013
  Mesajlar:
  63
  Beğeni:
  6
  Ödül Puanları:
  11
  Yenidoğan bebeklerde gaz sanısını gidermek için aşağıda paylaştığım iki linki inceleyebilirsiniz. İlk linkte gazı azaltmak ve hafifletmek için kullanılabilecek ürünler ve ilaçlar tanıtılmış. İkinci linkte evde kolayca uygulayabileceğiniz gaz masajı ve egzersiz videosu mevcut.

  Bebeklerde gaz sancısını gidermek için öneriler

  Yeni doğan bebeğin gaz sorunu anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Biraz araştırılınca sayısız yöntem ve ilaç içerisinde kaybolduğunuzu hissedersiniz. Üstelik bebeğinizin gazı azalmamıştır ve son gücüyle ağlamaya devam ediyordur.

  Evet yeni doğan bebeğinizin en büyük problemi sindirim sisteminin gelişimine bağlı gaz sancılarıdır. Henüz sindirim sistemi yeterince gelişmeyen bebekler gazlarını çıkarmakta zorlanırlar. Bunun sonucu olarak bebeğinizde ağlama nöbetleri ve sizin içinse uykusuz geceler başlar. Anne ve baba olmanın heyecanı bir anda üzüntü, yorgunluk ve hayal kırıklığına dönüşür. Yeni anne ve babalara tavsiyemiz her ne kadar başarması güç olsa da üzülmemeleri yönünde olacak. Bebeğiniz sizin ruh halinizi hisseder ve kaygılı aileler bebeğin daha da husuruz olmasına sebep olur. Nitekim hemen her yeni doğan bebek bu sorunla karşılaşır. Bazen yaşanan bu durum gaz dışında çözümü basit bir problem de olabilir. Onun için şu yazımızı da göz atmanızı tavsiye ederiz; “Bebeklerde burun tıkanıklığı ve temizliği“

  Tabii bebeğinizin gaz sancılarını azaltmak için sadece ona mutluymuş gibi gözükmeniz yetmeyecektir. Bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek için önce şu yazımızda detaylandırılan egzersizleri denemenizi tavsiye ederiz; “Bebeklerde gaz sancısını gidermek için masaj ve egzersiz“.

  Masaj ve egzersizlerin faydasını çok göremediyseniz bir de şunları denemenizde fayda var; “Bebeklerde gaz sancısına iphone uygulaması” – “Bebeklerde Ağlamaya En İyi İlaç – Beyaz Gürültü“

  Unutmamak gereken nokta, her gaz sancısı kolik değildir. Bebeklerin 5’te 1’i kolik sorunu yaşar. Tıbbi olarak bu duruma infantil kolik denir. Kolik bir hastalık değil bir sancı şeklidir. Bir bebeğin kolik olarak kabul edilebilmesi için sancıların sık tekrarlanan periyotlarla oluşması gerekir. Çoğunlukla ilk 3 ay, bazı durumlarda 6 ay sonra sindirime bağlı sancılar geçer. Bunun yanında başvuracağınız yardımcı yöntemler de olacaktır. Bu durumda olan aileler doktorlarından aldıkları “gaz sancıları normaldir kafanıza takmayın” telkinlerinden sonra çoğunlukla internetten çözüm yolları aramaya başlarlar. Esas kafa karışıklığı da bu noktada başlar. Herkes farklı bir ilaç veya yöntem önermektedir. Peki hangisi denenmelidir? Şu veya bu yöntemin bebeğinize zararı var mıdır? Ananelerimizden kalan eski yöntemler işe yarar mı? Yoksa modern ilaçlara mı yönelmek gerekir?

  Yeni doğan gazı nasıl çıkartılır?
  Eğer bu durum içerisinde olan bir ebeveynseniz bu soruların tek bir doğru cevabı olmadığını bildiğinize eminiz. Kullanabileceğiniz yöntemler ve ilaçlar konusunda kafa karışıklıklarını gidermek adına bir liste hazırladık. Buna bir internet derlemesi de diyebilirsiniz. Listeyi incelerken aklınızda bulunması gereken en önemli nokta şu olmalı: listede yazılan hiçbir yöntem sizin bebeğinize iyi gelmeyebilir. Bazen ne yazık ki bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmesini beklemekten başka çareniz yok. Yine de hala denemedikleriniz varsa aşağıda bir göz atın deriz.  BioGaia
  İçerisinde bağırsak bakterileri bulunan organik bir ilaç. Bu bakteriler her insanın bağırsaklarında bulunan ve sindirimine yardımcı olan organik canlılar. Küçük bir şişe içerisinde satılıyor. Kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 1 ay boyunca kullanabiliyorsunuz. Canlı organizma barındırdığı için 1 aydan sonra kullanmanız tavsiye edilmiyor. Günde 3 defa kullanabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 35 TL civarında.  Sab Simplex

  Piyadaki en meşhur gaz ilacı olarak biliniyor. Sanıyoruz son yıllarda annelik veya babalık duygusunu tatmış herkes bu ilacı biliyordur. İlacın özelliği sütün içinde bulunan hava kabarcıklarını tamamen fiziksel olarak bir araya getirmesi. Bu sayede bu küçük hava kabarcıkları birleşip büyük bir gaz bulutu oluşturuyor. Bebeğin bunu çıkarması daha kolay oluyor. İlacın bir diğer özelliği ise kana karışmaması ve idrar ile tamamen atılması. Günde 3 sefer 7’şer damla olacak şekilde bebeğe veriliyor. Genellikle aç karnına verilmesi tavsiye ediliyor. Fiyatı 30TL civarında.


  Nurse Harvey’s

  Tamamen bitkisel bir şurup. Hazmı kolaylaştırıyor. Günde 3 defa çay kaşığı dozunda verilmesi tavsiye ediliyor. Diğerlerine göre büyükçe bir şişesi var. Fiyatı 18-20 TL civarında.  Zinco
  İçeriğinde doğal anason, rezene, badem ve kekik yağı bulunan bitkisel bir üründür. Günde 3 defa 4 damla olacak şekilde kullanılması önerilmektedir. 30ml’lik şişelerde satılır. Fiyatı yaklaşık 15 TL civarında.  Metsil
  Sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrılı durumların tedavisinde kullanılır. Özellikle yeni doğanlarda ve süt çocuklarında emzirmeye ya da biberonla beslenmeye bağlı olarak gelişen gaz şikayetlerinin giderilmesinde etkilidir. Günde 4 defa 8 damla şeklinde verilmesi önerilmektedir. Fiyatı 5TL civarında.


  Acı Elma Yağı

  Aktarlardan bulunabilir. İlaç değildir. Adaçayı yağı olarak da bilinir. Bebeğin gazını giderebilmek için ayaklarına ve karın bölgesine masaj yapılır. Her bir ayağa 1 damla dökülmesi yeterlidir. Günde 2-3 defadan fazla kullanmak cilt açısından sakıncalı olabilir. Keskin bir kokusu vardır. Küçük bir şişesi (20 ml) yaklaşık 25 TL civarındadır.


  Rezene Çayı

  Humana ve Milupa’nın çayları piyasada en çok önerilenler. Emziren annenin günde 2-3 defa içmesi önerilir. Ayrıca bu markların ürünleri yeni doğanlar dahil bebeklerde de kullanılabilir. Önerilen doz bir çay kaşığıdır. Her ne kadar annenin yedikleri ve içtiklerinin anne sütüne geçtiğine dair bilimsel bir ispat olmasa da bebeklerine vermekten çekinen anneler, çayı kendileri içebilirler. Hazımsılığı ve gaz sancıları giderdiği düşünülmektedir. Fiyatı 13-15 TL civarında.


  Saf Zeytinyağı

  Özellike kakasını yapmakta zorlanan bebekler için önerilir. Küçük bir çay kaşığı verilebilir. Bu sayede sindirim sistemi yumuşar ve bebek daha rahat kakasını yapabilir. Bu tip durumlar dışında çok fazla kullanılmaması önerilir.  Fitil
  Yine kaka yapma sorunu olan bebekler için kullanılabilir. Bir fitilin yarısının kullanılması tavsiye edilir. Doktora danışmadan ve fazla kullanılması kullanılması önerilmez. Çok kullanılması durumunda boşaltım sisteminde tembelliğe yol açma riski doğabilir.
  Muskat

  Kullanan ve memnun kalan bir çok anne baba yorumuna rastlasak da, hakkında çok fazla olumlu ve olumsuz yorumlar olduğu için bu baharatı önermiyoruz. Yine de karar sizin.

  Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek için Masaj ve Egzersiz


  Bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek için bir ihtimal daha var. Gaz masajı ve egzersiz! Henüz denemediyseniz yazıyı okuyun ve videoyu muhakkak izleyin.

  Bilindiği gibi yeni doğan bebeklerde oluşan gaz sancılarının en büyük nedenlerinden biri bebeklerin hareket kabiliyetlerinin azlığıdır. Hareket edemeyen bebeğin vücudunun içerisinde gaz birikimi meydana gelir. Kendi başına ıkınma vs. gibi güç gerektirecek işleri de yapamadığı için oluşan bu gaz bebeği rahatsız, aileyi huzursuz eder.

  Bu noktada devreye (her yolu deneyeceklerine emin olduğumuz) anne veya babanın girerek bebeğe gaz masajı yapması çok faydalı olabilir. Özellikle aşağıda izleyeceğiniz videoda detaylı olarak anlatımı yapılan hareketleri uyguladığınızda bebeğinizin gaz çıkarmasına ve rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olabilirsiniz.

  Masaj yöntemi sorununuzu tamamen çözmeyebilir ama en azından sorunu bir miktar azaltacağına emin olabilirsiniz. Nitekim bebeğiniz büyüdükçe ve hareket kabiliyeti arttıkça bu zor günler geride kalacak.Sabretmeniz gereken süre çoğunlukla (eğer bebeğinizde kolik yoksa) 4-6 ay arasıdır.

  Anne ve babalara son tavsiye;
  Biraz dişinizi sıkın ve birbirinize destek olmayı sakın unutmayın. Bebeğin en önemli ilacının mutlu bir aile olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Aralık 2014
  gul5834 bunu beğendi.