Bebek gazı nasıl çıkartılır

Cicilikiz

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
24 Ağustos 2009
Mesajlar
1.972
Emoji Skoru
8
Yaş
43
Yeni doğmuş bebekler de gaz sancısı olur ve bu da anneyi de bebeğide huzursuz eder. Anne sütü emen bebeklerin mideleri henüz çok hassas olduğu için, anne yediklerine ne kadar dikkat etse de mutlaka etkilenir.

Bebeğiniz gaz sancısından dolayı uykuya hasret kalan anne, babalar müjde!!!Bebeğin gazının çıkarılması

Bebeğinizin emzirme veya beslenmesinden sonra atılması gereken sonraki adım gazını çıkarmaktır.Emzirme sonrasında mutlaka bebeğinizin gazını çıkarmalısınız. Bazı durumlarda gaz çıkarma işlemi emzirme sırasında da yapılmalıdır.Bebeğin gazını çıkarmanın en kolay yolu onun midesinin omzunuza gelecek şekilde kendinize yaslamak ve sırtını hafifçe sıvazlamaktır. Bebek gaz çıkarma sırasında emdiği sütün bir kısmını çıkartabilir. Gaz sancıları bebeklerin ilk aylarda gelişmemiş sindirim sistemi nedeniyle karşılaştıkları bir sorundur.
Gaz sancılarını gidermek ve bebeğinizin gazını daha rahat çıkarmasını sağlamak için bebekler için özel olarak üretilmiş doğal bitki (rezene veya papatya) çaylarını kullanabilirsiniz. Ekstre oranları bebeklerin sindirim sistemine göre ayarlanan rezene ve papatya çayları beslenme aralarında veya beslenme sonrasında bebeğe istenilen sıklık ve miktarda verilebilir. Bu tip bebek çayları, bebeklerin gazını kolay çıkarmasını ve daha rahat uyumalarını sağlarlar.Bebek gazı için ecz.lerde tamamen bitkisel damlalar da var onlar da iyi geliyor, ama biz yine de dokdorunuza danışmadan kulaktan duyma ilaçlar almanızı kesinlikle önermiyoruz… 

netertua

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Temmuz 2007
Mesajlar
2.111
Emoji Skoru
10
yine güzel bir konuya değinmişisn.keşke bilgisi olan kk üyeleri burada tecrübeerlini paylaşsa çok güzel olur. değil mi ama?
 

netertua

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
31 Temmuz 2007
Mesajlar
2.111
Emoji Skoru
10
ilk ben anlatayım o zman.karına(göbek deliği etrafına ) dairesel şekilde msajlar yapmak.ayaklarının altına masajlar yapmak.(kimisi elma yağı ile yapıyormuş çok da faydasını görmüşler)
 

SKAYA

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
Katılım
13 Ağustos 2008
Mesajlar
9
Emoji Skoru
0
Yaş
39
-Karın bölgesine sıcak su torbası koymak (bebeğin dayanacağı ısıda tabiki) doktor tavsiyesidir..
-Karın bölgesini dairesel hareketlerle ovalamak
-Eğer kaka yapamıyorsa poposuna zeytin yağı sürerek ovalamak

umarım yararlı olur...Allah bütün annelere kolaylık versin
 

kuzeyyy

kaan'ım diğer yarımsın
Kayıtlı Üye
Katılım
14 Temmuz 2006
Mesajlar
640
Emoji Skoru
5
Yaş
39
yazıda bahsedildiği gibi omuza veya dizinizin üzerine yatırarak sırtını hafif hafif aşağıdan yukarıya doğru sıvazlayın gak sesini duyunca da hem siz hem o rahatlasın :)

ayrıca bebeğinizin ayaklarını sıcak tutun benim ki kış bebeği olduğu için şimdi bu yaptığıma gülsemde :) pamukla sarar sonra çorabını patiğini giydirirdim :)
 

renaissance

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
Katılım
3 Eylül 2013
Mesajlar
63
Emoji Skoru
6
Yenidoğan bebeklerde gaz sanısını gidermek için aşağıda paylaştığım iki linki inceleyebilirsiniz. İlk linkte gazı azaltmak ve hafifletmek için kullanılabilecek ürünler ve ilaçlar tanıtılmış. İkinci linkte evde kolayca uygulayabileceğiniz gaz masajı ve egzersiz videosu mevcut.

Bebeklerde gaz sancısını gidermek için öneriler

Yeni doğan bebeğin gaz sorunu anne ve babaların korkulu rüyasıdır. Biraz araştırılınca sayısız yöntem ve ilaç içerisinde kaybolduğunuzu hissedersiniz. Üstelik bebeğinizin gazı azalmamıştır ve son gücüyle ağlamaya devam ediyordur.

Evet yeni doğan bebeğinizin en büyük problemi sindirim sisteminin gelişimine bağlı gaz sancılarıdır. Henüz sindirim sistemi yeterince gelişmeyen bebekler gazlarını çıkarmakta zorlanırlar. Bunun sonucu olarak bebeğinizde ağlama nöbetleri ve sizin içinse uykusuz geceler başlar. Anne ve baba olmanın heyecanı bir anda üzüntü, yorgunluk ve hayal kırıklığına dönüşür. Yeni anne ve babalara tavsiyemiz her ne kadar başarması güç olsa da üzülmemeleri yönünde olacak. Bebeğiniz sizin ruh halinizi hisseder ve kaygılı aileler bebeğin daha da husuruz olmasına sebep olur. Nitekim hemen her yeni doğan bebek bu sorunla karşılaşır. Bazen yaşanan bu durum gaz dışında çözümü basit bir problem de olabilir. Onun için şu yazımızı da göz atmanızı tavsiye ederiz; “Bebeklerde burun tıkanıklığı ve temizliği“

Tabii bebeğinizin gaz sancılarını azaltmak için sadece ona mutluymuş gibi gözükmeniz yetmeyecektir. Bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek için önce şu yazımızda detaylandırılan egzersizleri denemenizi tavsiye ederiz; “Bebeklerde gaz sancısını gidermek için masaj ve egzersiz“.

Masaj ve egzersizlerin faydasını çok göremediyseniz bir de şunları denemenizde fayda var; “Bebeklerde gaz sancısına iphone uygulaması” – “Bebeklerde Ağlamaya En İyi İlaç – Beyaz Gürültü“

Unutmamak gereken nokta, her gaz sancısı kolik değildir. Bebeklerin 5’te 1’i kolik sorunu yaşar. Tıbbi olarak bu duruma infantil kolik denir. Kolik bir hastalık değil bir sancı şeklidir. Bir bebeğin kolik olarak kabul edilebilmesi için sancıların sık tekrarlanan periyotlarla oluşması gerekir. Çoğunlukla ilk 3 ay, bazı durumlarda 6 ay sonra sindirime bağlı sancılar geçer. Bunun yanında başvuracağınız yardımcı yöntemler de olacaktır. Bu durumda olan aileler doktorlarından aldıkları “gaz sancıları normaldir kafanıza takmayın” telkinlerinden sonra çoğunlukla internetten çözüm yolları aramaya başlarlar. Esas kafa karışıklığı da bu noktada başlar. Herkes farklı bir ilaç veya yöntem önermektedir. Peki hangisi denenmelidir? Şu veya bu yöntemin bebeğinize zararı var mıdır? Ananelerimizden kalan eski yöntemler işe yarar mı? Yoksa modern ilaçlara mı yönelmek gerekir?

Yeni doğan gazı nasıl çıkartılır?
Eğer bu durum içerisinde olan bir ebeveynseniz bu soruların tek bir doğru cevabı olmadığını bildiğinize eminiz. Kullanabileceğiniz yöntemler ve ilaçlar konusunda kafa karışıklıklarını gidermek adına bir liste hazırladık. Buna bir internet derlemesi de diyebilirsiniz. Listeyi incelerken aklınızda bulunması gereken en önemli nokta şu olmalı: listede yazılan hiçbir yöntem sizin bebeğinize iyi gelmeyebilir. Bazen ne yazık ki bebeğinizin sindirim sisteminin gelişmesini beklemekten başka çareniz yok. Yine de hala denemedikleriniz varsa aşağıda bir göz atın deriz.BioGaia
İçerisinde bağırsak bakterileri bulunan organik bir ilaç. Bu bakteriler her insanın bağırsaklarında bulunan ve sindirimine yardımcı olan organik canlılar. Küçük bir şişe içerisinde satılıyor. Kapağı açıldıktan sonra oda sıcaklığında yaklaşık 1 ay boyunca kullanabiliyorsunuz. Canlı organizma barındırdığı için 1 aydan sonra kullanmanız tavsiye edilmiyor. Günde 3 defa kullanabilirsiniz. Fiyatı yaklaşık 35 TL civarında.Sab Simplex

Piyadaki en meşhur gaz ilacı olarak biliniyor. Sanıyoruz son yıllarda annelik veya babalık duygusunu tatmış herkes bu ilacı biliyordur. İlacın özelliği sütün içinde bulunan hava kabarcıklarını tamamen fiziksel olarak bir araya getirmesi. Bu sayede bu küçük hava kabarcıkları birleşip büyük bir gaz bulutu oluşturuyor. Bebeğin bunu çıkarması daha kolay oluyor. İlacın bir diğer özelliği ise kana karışmaması ve idrar ile tamamen atılması. Günde 3 sefer 7’şer damla olacak şekilde bebeğe veriliyor. Genellikle aç karnına verilmesi tavsiye ediliyor. Fiyatı 30TL civarında.


Nurse Harvey’s

Tamamen bitkisel bir şurup. Hazmı kolaylaştırıyor. Günde 3 defa çay kaşığı dozunda verilmesi tavsiye ediliyor. Diğerlerine göre büyükçe bir şişesi var. Fiyatı 18-20 TL civarında.Zinco
İçeriğinde doğal anason, rezene, badem ve kekik yağı bulunan bitkisel bir üründür. Günde 3 defa 4 damla olacak şekilde kullanılması önerilmektedir. 30ml’lik şişelerde satılır. Fiyatı yaklaşık 15 TL civarında.Metsil
Sindirim kanalında aşırı gazın yarattığı ağrılı durumların tedavisinde kullanılır. Özellikle yeni doğanlarda ve süt çocuklarında emzirmeye ya da biberonla beslenmeye bağlı olarak gelişen gaz şikayetlerinin giderilmesinde etkilidir. Günde 4 defa 8 damla şeklinde verilmesi önerilmektedir. Fiyatı 5TL civarında.


Acı Elma Yağı

Aktarlardan bulunabilir. İlaç değildir. Adaçayı yağı olarak da bilinir. Bebeğin gazını giderebilmek için ayaklarına ve karın bölgesine masaj yapılır. Her bir ayağa 1 damla dökülmesi yeterlidir. Günde 2-3 defadan fazla kullanmak cilt açısından sakıncalı olabilir. Keskin bir kokusu vardır. Küçük bir şişesi (20 ml) yaklaşık 25 TL civarındadır.


Rezene Çayı

Humana ve Milupa’nın çayları piyasada en çok önerilenler. Emziren annenin günde 2-3 defa içmesi önerilir. Ayrıca bu markların ürünleri yeni doğanlar dahil bebeklerde de kullanılabilir. Önerilen doz bir çay kaşığıdır. Her ne kadar annenin yedikleri ve içtiklerinin anne sütüne geçtiğine dair bilimsel bir ispat olmasa da bebeklerine vermekten çekinen anneler, çayı kendileri içebilirler. Hazımsılığı ve gaz sancıları giderdiği düşünülmektedir. Fiyatı 13-15 TL civarında.


Saf Zeytinyağı

Özellike kakasını yapmakta zorlanan bebekler için önerilir. Küçük bir çay kaşığı verilebilir. Bu sayede sindirim sistemi yumuşar ve bebek daha rahat kakasını yapabilir. Bu tip durumlar dışında çok fazla kullanılmaması önerilir.Fitil
Yine kaka yapma sorunu olan bebekler için kullanılabilir. Bir fitilin yarısının kullanılması tavsiye edilir. Doktora danışmadan ve fazla kullanılması kullanılması önerilmez. Çok kullanılması durumunda boşaltım sisteminde tembelliğe yol açma riski doğabilir.
Muskat

Kullanan ve memnun kalan bir çok anne baba yorumuna rastlasak da, hakkında çok fazla olumlu ve olumsuz yorumlar olduğu için bu baharatı önermiyoruz. Yine de karar sizin.

Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermek için Masaj ve Egzersiz


Bebeğinizin gaz sancısını hafifletmek için bir ihtimal daha var. Gaz masajı ve egzersiz! Henüz denemediyseniz yazıyı okuyun ve videoyu muhakkak izleyin.

Bilindiği gibi yeni doğan bebeklerde oluşan gaz sancılarının en büyük nedenlerinden biri bebeklerin hareket kabiliyetlerinin azlığıdır. Hareket edemeyen bebeğin vücudunun içerisinde gaz birikimi meydana gelir. Kendi başına ıkınma vs. gibi güç gerektirecek işleri de yapamadığı için oluşan bu gaz bebeği rahatsız, aileyi huzursuz eder.

Bu noktada devreye (her yolu deneyeceklerine emin olduğumuz) anne veya babanın girerek bebeğe gaz masajı yapması çok faydalı olabilir. Özellikle aşağıda izleyeceğiniz videoda detaylı olarak anlatımı yapılan hareketleri uyguladığınızda bebeğinizin gaz çıkarmasına ve rahatlamasına büyük ölçüde yardımcı olabilirsiniz.

Masaj yöntemi sorununuzu tamamen çözmeyebilir ama en azından sorunu bir miktar azaltacağına emin olabilirsiniz. Nitekim bebeğiniz büyüdükçe ve hareket kabiliyeti arttıkça bu zor günler geride kalacak.Sabretmeniz gereken süre çoğunlukla (eğer bebeğinizde kolik yoksa) 4-6 ay arasıdır.

Anne ve babalara son tavsiye;
Biraz dişinizi sıkın ve birbirinize destek olmayı sakın unutmayın. Bebeğin en önemli ilacının mutlu bir aile olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

 
Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarı Alt